TOP 250. Cristiano Ronaldo (6.)

Subiektywny ranking najlepszych piłkarzy świata ostatnich trzech dekad. Na pozycji 6. Cristiano Ronaldo dos Santos Aveiro.

Portugalski pomocnik lub napastnik ur. w 1985 r. w Funchal.

Mistrz Europy, pięciokrotny zdobywca Złotej Piłki. Bardzo szybki i silny ofensywny piłkarz ze znakomitym dryblingiem i atomowym strzałem. Chcąc nie chcąc, każdy go zna, więc nie ma się co rozpisywać…

W jego seniorskiej karierze dotychczas cztery kluby; zaczynał w Sportingu (33/5), później kolejno – Man Utd (292/118), Real Madryt (438/450) i aktualnie Juventus (75/53).

W każdym z tych firm trofea – w SCP Superpuchar Portugalii, w MU trzy Mistrzostwa, FA Cup, dwa Puchary Ligi, Tarcza oraz Puchar Europy i Klubowy Puchar Świata. W Realu po dwa Mistrzostwa, Puchary i Superpuchary Hiszpanii, takoż cztery Puchary i dwa Superpuchary Europy, a na dokładkę trzy Klubowe Puchary Świata. W Juve Scudetto i Superpuchar Włoch.

W reprezentacji Portugalii 164 mecze i 99 bramek. To oczywiście rekordy federacji w obu kategoriach…

Grał w czterech Mundialach i czterech Euro.

Strzelał m.in. Holandii (czterokrotnie), Hiszpanii (hat-trick) i Argentynie. Nam też wcisnął – w 2007 w Lizbonie, w el. Euro 2008, Portugalia – Polska 2:2.

Na jego koncie ogrom laurów i wyróżnień, skupię się na kilku – pięć Złotych Piłek, 13 razy w Drużynie Roku FIFA FIFPro, 14 razy w Drużynie Roku wg UEFA, zostawał Najlepszym Piłkarzem w Anglii, Hiszpanii i Włoszech, itd…

Nasz bohater ma czwórkę dzieci.

***

Łatwo się domyślić, że filmów z panem CR7 jest mnóstwo. Wybrałem taki, całkiem przyjemnie się ogląda:

Dariusz Kimla