TOP 250. David Seaman (106.)

Subiektywny ranking najlepszych piłkarzy świata ostatnich trzech dekad. Na pozycji 106. David Andrew Seaman.

Angielski bramkarz ur. w 1963 r. w Rotherham.
Odważny, ze znakomitym refleksem. Przez kilkanaście sezonów podstawowy bramkarz Arsenalu, przez kilka lat pierwszy golkiper reprezentacji Anglii.

Zaczynał w Leeds Utd, ale zadebiutował dopiero w kolejnym klubie – Peterborough United (106/0). Później m.in. QPR (175/0) i Arsenal FC (561/0).
Trofea tylko w klubie z płn. Londynu – trzykrotny Mistrz Anglii, czterokrotny zdobywca FA Cup oraz Tarcz, Pucharu Ligi i Pucharu Zdobywców Pucharów.

W reprezentacji Anglii 75 spotkań między słupkami.
Grał w dwóch Mundialach (1998, 2002) i w dwóch Euro (1996, 2000).

Odznaczony Orderem Imperium Brytyjskiego (MBE), wybrany do Drużyny Turnieju Euro ’96, w Drużynie Roku Premier League (1997), w Plebiscycie Premier League 10 Seasons Awards (1992-2002) uznany Najlepszym Brytyjskim Bramkarzem, dodatkowo miał wtedy w lidze najwięcej meczów z czystym kontem (130).
Przez głównego sponsora Euro ‘96 (firmę Philips) uznany Najlepszym Piłkarzem Turnieju.

Łącznie w karierze rozegrał 1032 mecze oficjalne, bez zdobyczy bramkowej.

Jego ulubionym piłkarzem był Eddie Gray.

Po zawieszeniu butów na kołku brał udział w różnych show telewizyjnych i zagrał epizody w kilku filmach i serialach.

***

Swego czasu był negatywnym bohaterem prasy brytyjskiej za sprawą kilku piłkarskich błędów, które uczyniły z niego „persona non grata” w ojczyźnie. Zawód bramkarza jest o tyle niewdzięczny, że golkiperom pamięta się głównie błędy, które niejako przekreślają występy udane, czy wręcz wybitne…
Nie ulega jednak wątpliwości, że to najlepszy angielski bramkarz po Shiltonie (choć PS pamiętam jedynie z ostatnich lat jego kariery, nie brałem go więc pod uwagę w rankingu).
Jeśli komuś się wydaje, że Seaman nie zasłużył na tę pozycję w TOP, niech obejrzy filmik:

Dariusz Kimla