TOP 250. Edwin van der Sar (66.)

Subiektywny ranking najlepszych piłkarzy świata ostatnich trzech dekad. Na pozycji 66. Edwin van der Sar.

Holenderski bramkarz ur. w 1970 r. w Voorhout.
Bramkarz niemal kompletny; inteligentny, opanowany, obunożny, skoczny i szybki.

Na jego koncie cztery kluby plus… Po kolei: Ajax (312/1), Juventus (88/0), Fulham (154/0), Manchester Utd (266/0) i na zakończenie kariery jeden, ostatni mecz w klubie w którym się wychował – Vv Noordwijk.
Jeden z najbardziej utytułowanych bramkarzy w historii futbolu – z Ajaxem cztery Mistrzostwa oraz po trzy Puchary i Superpuchary Holandii, na dokładkę Puchar Europy, Puchar UEFA, Superpuchar Europy i Puchar Interkontynentalny.
Z MU cztery Mistrzostwa, dwa Puchary Ligi, trzy Tarcze oraz Puchar Europy i Klubowy Puchar Świata.

Dwukrotnie był wybierany Najlepszym Bramkarzem Europy, dwukrotnie w Drużynie Roku wg ESM, trzykrotnie w Drużynie Roku Premier League, w Drużynie ME 2008, a w 2009 Najlepszy Klubowy Bramkarz w Europie wg UEFA.

W reprezentacji Holandii 130 meczów.
Grał w trzech Mundialach (1994, 1998, 2006) i czterech Euro (1996, 2000, 2004, 2008).

Nasz bohater pozostaje najstarszym piłkarzem, który wygrał Premier League (40 lat, 205 dni), ma na koncie najwięcej meczów w reprezentacji Oranje i jest pierwszym bramkarzem, który zachował 50 razy czyste konto w LM.

Łącznie w karierze rozegrał 951 meczów oficjalnych, w których zdobył jednego gola.

***

Latający Holender:

Dariusz Kimla

 • Marcin

  Ciekawa kariera, bo po nieudanej przygodzie z Juve trafił do Fulham i stamtąd do MU, gdzie bronił świetnie. Mój tata nazywał go pieszczotliwie „Szczurem”.

 • Paweł Król

  W mojej opinii: czym więcej lat miał na karku, tym lepiej bronił… Wcześniej jakoś nie do końca jego gra w bramce wywoływała u mnie zachwyt. I tutaj nie mam na myśli tego, że nie bronił jakoś szczególnie efektownie i to dlatego tak go oceniałem. Po prostu – uważałem, że do golkiperów z najwyższej półki trochę Holendrowi brakowało. Tak naprawdę w pełni doceniłem kunszt EVDS, kiedy zaczął występować w Anglii. W Fulham bronił wprost kapitalnie, co zaowocowało przejściem do MU.

  Słowem podsumowania: poziom i styl podobny do Cecha – przede wszystkim koncentrujący się na skuteczności interwencji, czyli na tym, co jest najistotniejsze w tym wszystkim. Z tą tylko różnicą, że Czech słabiej gra nogami.

  • Marcin

   Za to lepiej broni. 😉

   Pamiętam, jak Boniek powiedział, że van der Sar to bramkarz, który świetnie broni… nogami.

   • Paweł Król

    Niech będzie w ten sposób, czy w ten, że po prostu holenderski golkiper lepiej i dokładniej wprowadzał piłkę do gry 🙂

 • Piciarm

  witam
  co by nie mowic EVDS swietny bramkarz i tyle ! piekna kariera klubowa i reprezentacyjna
  bardzo go lubie z dziecinstwa : gdzie bronil w Ajax-ie jak i w Orenje potem w anglii…