TOP 250. Éric Cantona (73.)

Subiektywny ranking najlepszych piłkarzy świata ostatnich trzech dekad. Na pozycji 73. Éric Daniel Pierre Cantona.

Francuski napastnik ur. w 1966 r. w Marsylii.
Silny, pracowity, kreatywny, świetny technicznie. Ikona i żywa legenda Man Utd, przez wielu ekspertów uważany za najlepszego piłkarza ligi angielskiej ostatnich 30 lat. Nie podzielam tej opinii, niemniej jednak doceniam klasę Francuza i jego wkład w odbudowę wielkości MU.

Mimo, że pochodzi z Marsylii, zaczynał w Auxerre (94/29), do OM trafił później i grał przez dwa sezony (48/15). Oprócz wymienionych grał jeszcze m.in. w Leeds Utd (35/14) i oczywiście w Manchester Utd (185/83).
W barwach OM dwukrotny Mistrz Francji, w Montpellier Puchar kraju, w Leeds Mistrzostwo i Tarcza, w MU cztery Mistrzostwa, dwa Puchary i trzy Tarcze.

W reprezentacji Francji 45 meczów i 20 bramek.
Z kadrą tylko na Euro 1992.
Mistrz Europy juniorów i Mistrz Świata w… piłce plażowej.

W plebiscycie France Football 3. miejsce w 1993 r. Był w Drużynie Roku w Anglii, wybrany przez piłkarzy Najlepszym Piłkarzem w tym kraju, także przez dziennikarzy, zwyciężył w prestiżowym Onze d’Or, był w Drużynie Roku w Europie, w Drużynie Dekady w Anglii, wybrany Najlepszym Piłkarzem Dekady tamże, widnieje w English Football Hall of Fame i FIFA 100.

Pochodzi z rodziny imigrantów; jego dziadek pochodził z Sardynii, natomiast rodzice matki byli katalońskimi separatystami.

Jego imieniem zostały nazwane dwie gry wideo.

Nasz bohater jest także aktorem. Zagrał w 27 filmach, najbardziej znany jest chyba ten.

Cantona znany jest ze swoich lewicowych poglądów i działalności społecznej. W 2010 r. nawoływał do bojkotu banków i zachęcał do wycofywania swoich pieniędzy z tych instytucji. Wielokrotnie wspierał bezdomnych i imigrantów. W 2012 podpisał petycję nawołującą do uwolnienia palestyńskiego piłkarza Mahmouda Sarsaka więzionego przez Izrael za rzekome członkostwo w Islamskim Jihadzie.

Brat Cantony, Joël, także był piłkarzem – obrońcą, podobnie jak ich kuzyn Sacha Opinel.

Po tym incydencie został skazany na 120 godzin prac społecznych, które spędził trenując dzieciaki w ośrodku treningowym Man Utd. Też mi kara…

***

King Eric:

Dariusz Kimla