TOP 250. Fabio Cannavaro (70.)

Subiektywny ranking najlepszych piłkarzy świata ostatnich trzech dekad. Na pozycji 70. Fabio Cannavaro.

Włoski obrońca ur. w 1973 r. w Neapolu.
Mistrz Świata, wicemistrz Europy oraz dwukrotny Mistrz Europy juniorów. Jeden z najlepszych obrońców świata swojego pokolenia; wszechstronny, wytrzymały, wzorowo czytający grę.

Zaczynał w Napoli (68/1), później m.in. Parma (288/5), Juve (128/7) i Real (118/1).
W Parmie dwukrotnie Coppa Italia, Superpuchar Włoch i Puchar UEFA, w Turynie dwa Scudetto (oba odebrane Juventusowi przez Federację z powodu Calciopoli). W madryckim gigancie dwa Mistrzostwa i Superpuchar Hiszpanii.

W reprezentacji Włoch 136 meczów i dwie bramki.
Grał w czterech MŚ i dwóch ME.

Zdobywca Złotej Piłki i Najlepszy Piłkarz Świata wg FIFA w 2006 r., w tym samym roku w Drużynie MŚ, Piłkarz Roku wg World Soccer, Piłkarz Roku Serie A, Włoski Piłkarz Roku, w Drużynie Roku wg UEFA, poza tym dwukrotnie wybierany Najlepszym Obrońcą Serie A i FiFPro World XI. Widnieje w Italian Football World of Fame.

Nasz bohater doprowadził kadrę jako kapitan i filar obrony do złota w Mundialu 2006. Po tamtym turnieju zyskał przydomek „Mur berliński”. Nawiasem mówiąc, Cannavaro jest rekordzistą, jeśli wziąć pod uwagę liczbę meczów w kadrze w roli kapitana (79).

Jego młodszy brat Paolo także jest obrońcą. Aktualnie w Sassuolo, choć był krótki okres, gdy obaj występowali w Parmie. Ich tata także grał w piłkę – w klubie SSC Giugliano, a ich mama była… służącą.

Razem ze swoim przyjacielem Ciro Ferrarą założyli fundację Fondazione Cannavaro Ferrara, specjalizującą się w zaopatrywanie szpitala w Neapolu w sprzęt onkologiczny.

Po zawieszeniu butów na kołku zajął się trenowaniem. Obecnie pracuje w chińskim klubie Tianjin Quanjian.

Łącznie rozegrał 824 mecze oficjalne i zdobył w nich 21 goli.

***

Mur berliński:

Dariusz Kimla