TOP 250. Gabriel Batistuta (23.)

Subiektywny ranking najlepszych piłkarzy świata ostatnich trzech dekad. Na pozycji 23. Gabriel Omar Batistuta.

Argentyński napastnik ur. w 1969 r. w Avellanedzie.
Szybki, wszechstronny, kompletny, ze świetnym strzałem z obu nóg (choć był prawonożny). Posiadał doskonały zmysł pozycyjny i potrafił przewidzieć ruchy obrońców. Prywatnie skromny i bardzo koleżeński. Dwukrotny zdobywca Copa America z kadrą.

Zaczynał w Newell’s Old Boys (28/9), później kolejno – River Plate (24/4), Boca Juniors (47/19), Fiorentina (333/207), AS Roma (87/33), Inter (12/2) i na zakończenie katarskie Al-Arabi (23/26).

Zarówno w River jak i w Boca Mistrzostwo Argentyny, we Florencji Puchar i Superpuchar Włoch, w Rzymie Scudetto i Superpuchar kraju.

W reprezentacji Argentyny 77 meczów i 54 gole.
Grał w trzech Mundialach (1994, 1998, 2002) i w trzech turniejach Copa America (1991 – złoto, 1993 – złoto, 1995).
Ma na koncie również Puchar Konfederacji (1992).

Król Strzelców Copa America (dwukrotnie), Serie A, Coppa Italia, Pucharu Konfederacji i ligi katarskiej. Dwukrotnie w Jedenastce Świata FIFA, w 1998 r. Najlepszy Argentyński Piłkarz, widnieje w Italian Football Hall of Fame, AS Roma HoF i oczywiście Fiorentina HoF oraz na prestiżowej liście FIFA 100.

Nasz bohater to legenda i ikona Fiorentiny (przy okazji najlepszy strzelec klubu w Serie A w historii); kiedy ekipa spadła do Serie B, Argentyńczyk nie opuścił tonącego okrętu, mimo wielu propozycji z największych klubów, pomagając rok później wrócić klubowi do Serie A.

W Mundialach strzelił 10 bramek, co czyni go najlepszym strzelcem w historii swojej reprezentacji. To równocześnie jedyny piłkarz w historii, który zdobył dwa hat-tricki w dwóch różnych Mundialach.

Po zawieszeniu butów na kołku ma niewiele wspólnego z futbolem, ma bowiem poważne problemy z chodzeniem, chętnie za to gra w polo i golfa. Prowadzi także firmę budowlaną.

***

El Ángel Gabriel aka Batigol i wszystkie jego gole w Serie A:

Odcinek ten dedykuję red. Grzegorzowi Ziarkowskiemu.

Dariusz Kimla