TOP 250. Jari Litmanen (117.)

Subiektywny ranking najlepszych piłkarzy świata ostatnich trzech dekad. Na pozycji 117. Jari Olavi Litmanen.

Fiński pomocnik lub napastnik ur. w 1971 r. w Lahti.
Jeden z najlepszych ofensywnych pomocników świata w swoim czasie; niektórzy uważali nawet, że najlepszy. Przez niemal siedem sezonów podstawowy zawodnik wielkiego Ajaxu lat 90-tych. Nazywany „Królem” lub „Profesorem” i niech to wystarczy za charakterystykę…

Grał w aż sześciu różnych ligach, ale to we wspomnianym Ajaxie osiągnął apogeum formy. Późniejsze kontuzje spowodowały, że nie wrócił już do dawnej świetności. Mówiono nawet, że miał ogromny talent, którego należycie nie wykorzystał…
Zaczynał w rodzinnym Reipas Lahti (98/30). Później m.in. dwukrotnie Ajax (257/136), FC Barcelona (32/4) i Liverpool (43/9).

Z MyPa Puchar Finlandii, ogrom trofeów z Ajaxem – cztery Mistrzostwa, trzy Puchary i Superpuchary Holandii, Puchar i Superpuchar Europy oraz Puchar Interkontynentalny.
W czerwonym trykocie LFC niezwykle udany sezon 2000/01. Wtedy FA Cup, Puchar Ligi, Tarcza oraz Puchar UEFA i Superpuchar Europy.
W HJK Mistrzostwo i Puchar Finlandii.

W reprezentacji 137 meczów i 32 bramki. Jest oczywiście rekordzistą swojej federacji w obu statystykach.
Ze względu na niski poziom piłki w Finlandii nie dane było mu grać na imprezie rangi mistrzowskiej.
Strzelał za to solidnym ekipom – Szwecji (dwa razy), Grecji (takoż), Turcji (trzykrotnie), Norwegii, Belgii, Portugalii, Czechom i oczywiście nam (dwa gole w pamiętnym 1:3 w Bydgoszczy).

Osiem razy zostawał Najlepszym Fińskim Sportowcem, dziewięciokrotnie Najlepszym Fińskim Piłkarzem, był Piłkarzem Roku w Finlandii i Holandii oraz Królem Strzelców Eredivisie.
W plebiscycie France Football w 1994 r. był ósmy, rok później już trzeci.
Dwukrotnie w Drużynie Roku wg ESM, był także Królem Strzelców LM 1995/96.
Pozostaje Najlepszym Strzelcem Ajaxu w Europejskich Pucharach.

W 1992 r. interesowały się nim Dinamo Bukareszt, Barcelona, Leeds Utd i PSV. Ostatecznie Fin podpisał kontrakt z Ajaxem.

Litmanen ma zaszczyt być jednym z trzech graczy, których figury stoją w muzeum Ajaxu. Pozostali dwaj to Marco van Basten i Johan Cruyff.
Frank Rijkard powiedział kiedyś: Dennis Bergkamp był genialny, ale najlepszą „dychą” jaką kiedykolwiek mieliśmy, był Jari…

Nasz bohater pozostaje najstarszym zawodnikiem, który strzelił gola w el. ME (gdy strzelał San Marino, miał prawie 40 lat).

Jego ojciec Olavi, także grał w piłkę. Całą karierę spędził w Reipas, zagrał nawet w reprezentacji swojego kraju (5/0). Co ciekawe, mama omawianego zawodnika także grała w piłkę – w kobiecej drużynie… Reipas.

Litmanen nie zakończył oficjalnie kariery i nadal zastanawia się, czy nie wrócić do gry w niższych ligach.

W swoim rodzinnym mieście doczekał się pomnika za życia, jako pierwszy fiński sportowiec!
Ceniony fiński reżyser Mika Kaurismäki nakręcił o nim dokument: „The King – Jari Litmanen”.

Fin w czasie swojej kariery rozegrał 734 mecze oficjalne, w których zdobył 259 goli.

***

TOP 10 jego bramek w klubie z Amsterdamu:

Dariusz Kimla