TOP 250. Kaká (100.)

Subiektywny ranking najlepszych piłkarzy świata ostatnich trzech dekad. Na pozycji 100. Ricardo Izecson dos Santos Leite.

Brazylijski pomocnik ur. w 1982 r. w miejscowości Gama.
Absolutny fenomen i geniusz, swego czasu najlepszy piłkarz na świecie, drugi w rankingu zdobywca Złotej Piłki. Niestety, jego piękna kariera nagle i niespodziewanie załamała się przez kontuzje…

Na jego koncie cztery kluby na trzech kontynentach. Karierę zaczynał w São Paulo FC, gdzie grał dwukrotnie (łącznie 155/51). Później w Milanie takoż dwukrotnie (308/105), w międzyczasie Real Madryt (120/29) i ostatni sezon w Orlando City (26/10).

Z Milanem Scudetto i Superpuchar Włoch oraz Puchar i Superpuchar Europy, a na dokładkę Klubowy Puchar Świata. Z madryckim klubem La Liga, Puchar Króla i Superpuchar Hiszpanii.

W reprezentacji Brazylii 90 meczów i 29 bramek (gdy trafiał do siatki rywali, Brazylia nigdy nie przegrywała – 23 zwycięstwa, 2 remisy!).
Ostatniego gola dla kadry zdobył w towarzyskim meczu przeciwko Japonii rozegranym we Wrocławiu.
Mistrz Świata i dwukrotny zwycięzca Pucharu Konfederacji.
Grał w trzech Mundialach (2002, 2006, 2010).

Był laureatem mnóstwa nagród i wyróżnień indywidualnych. Oto najważniejsze z nich: Złota Piłka, dwukrotnie Piłkarz Roku w Serie A, trzykrotnie w Drużynie Roku wg UEFA, tyleż razy w FIFA FIFPro, Najlepszy Piłkarz Świata wg FIFA, także wg magazynów World Soccer i Onze, dwukrotnie był Najlepiej Asystującym w LM, Najlepszym Pomocnikiem i Królem Strzelców tych rozgrywek, widnieje w AC Milan Hall of Fame. Wystarczy…

Kaká jest zaangażowany w wiele akcji dobroczynnych. Był m.in. najmłodszym w historii ambasadorem Światowego Programu Żywnościowego przy ONZ.

Jego młodszy brat Digão oraz kuzyn Eduardo Delani także kopią zawodowo w piłkę.

Mało brakowało, by nasz bohater już w wieku 18 lat zakończył karierę. Po niefortunnym skoku do basenu, uszkodził kręgosłup tak, że nie mógł chodzić. Po niedługim czasie choroba zaniknęła całkowicie. Brazylijczyk jest człowiekiem bardzo religijnym i przypisuje to zdarzenie Bogu.

Jego wzorem piłkarskim pozostaje Rai, a przyjaźni się z Marcelo Saragosą i Radamelem Falcao.

Kaká, to oczywiście pseudonim. Skąd się wziął? Otóż jego młodszy brat, o którym była już mowa, nie potrafił w dzieciństwie wymówić imienia Ricardo. Zamiast tego, mówił „Kaká”, i tak już zostało…

***

30 najlepszych bramek w karierze:

Dariusz Kimla