TOP 250. Luis Suárez (44.)

Subiektywny ranking najlepszych piłkarzy świata ostatnich trzech dekad. Na pozycji 44. Luis Alberto Suárez Díaz.

Urugwajski napastnik ur. w 1987 r. w miejscowości Salto.
Genialny piłkarz, z niezwykłym talentem do zdobywania goli. Dobra technika, silny strzał i szybkość – to jego główne atuty, niezrównany w grze z kontry.

Zaczynał w stolicy swojego kraju, w Nacional (34/12), później kolejno – Groningen (37/15), Ajax (159/111), Liverpool (133/82) i aktualnie Barcelona (dotychczas 163/126).
Z Nacionalem Mistrz Urugwaju, w Ajaxie Mistrzostwo i Puchar Holandii, w LFC Puchar Ligi, w stolicy Katalonii dwa Mistrzostwa, trzy Puchary i Superpuchar Hiszpanii oraz Puchar i Superpuchar Europy, a na dokładkę Klubowy Puchar Świata.

W reprezentacji Urugwaju 95 meczów i 49 trafień (rekord federacji).
Strzelał m.in. Holandii, Francji, Hiszpanii, Argentynie, Anglii, Brazylii i… Polsce.
Grał w dwóch mundialach (2010 – IV miejsce, 2014) i w Copa América 2011 (złoto i Najlepszy Piłkarz turnieju).

Był Piłkarzem Roku w Holandii, Anglii i Hiszpanii, Królem Strzelców Eredivisie (dwukrotnie), Pucharu Holandii, Premier League, Pucharu Króla, Klubowego Pucharu Świata i eliminacji MŚ 2014 w swojej konfederacji. Trzy razy wybrany do Jedenastki Europy, raz w Jedenastce Świata, dwa razy Najlepszy Strzelec w Europie, dwukrotnie Najlepszy w asystach w La Liga itd…

Suárez dorastał w ubogiej dzielnicy Montevideo, grał w piłkę na podwórku i pracował jako zamiatacz ulic.

Nasz bohater ma siedmiu braci (Luis jest czwarty – środkowy). Najstarszy z nich, Paolo Suárez także jest piłkarzem (pomocnik lub napastnik), aktualnie w salwadorskim Isidro Metapán.

W 2014 r. została wydana autobiografia: Crossing the Line – My Story.

***

Jego pierwsza setka w Barcelonie:

Dariusz Kimla