TOP 250. Lukas Podolski (197.)

Subiektywny ranking najlepszych piłkarzy świata ostatniego ćwierćwiecza. Na pozycji 197. Lukas Josef Podolski.

Niemiecki pomocnik lub napastnik polskiego pochodzenia, ur. w 1985 r. w Gliwicach. Szybki, dobrze wyszkolony technicznie, charakteryzujący się silnym i precyzyjnym strzałem z lewej nogi.

Ma podwójne obywatelstwo, często podkreśla w wywiadach, że w jego piersi biją dwa serca. Podolski zachował silne więzi z krajem, szczególnie z ukochanym Górnym Śląskiem, gdzie ma rodzinę i przyjaciół. Jego żona jest Polką, w ich domu rodzinnym mówi się w ojczystym języku.
Ojciec, Waldemar Podolski, grał w przeszłości w piłkę nożną w takich klubach jak Górnik Knurów, ROW Rybnik i Szombierki Bytom.
Jego mama, Krystyna Podolska była piłkarką ręczną, grała w klubie Sośnica Gliwice i w reprezentacji Polski.

Piłkarz w 2003 r. wyraził chęć gry w reprezentacji Polski. Jak później twierdził, nikt nie złożył mu propozycji grania w biało-czerwonych barwach…

Zaczynał w 1. FC Köln gdzie grał dwukrotnie (łącznie 252/112), w międzyczasie w Bayernie Monachium (138/44) i aktualnie w Arsenalu (dotychczas 56/20).

Trofea tylko z klubem z Monachium – Mistrzostwo i Puchar Niemiec (2008) oraz Puchar Ligi rok wcześniej.

W reprezentacji Niemiec 111 meczów i 46 bramek.
Grał w Euro 2004, 2008 (srebro) i 2012 (półfinał) oraz w MŚ 2006 (III miejsce) i 2010 (III miejsce).

Na Mundialu 2006 został uznany Najlepszym Młodym Zawodnikiem turnieju. W 2008 r. znalazł się w drużynie Euro i zdobył Srebrnego Buta tych zawodów.

Łącznie w karierze 557 meczów i 222 bramki.

Dnia 29 maja 2013 r. strzelił najszybszą bramkę w historii niemieckiej kadry – w meczu z Ekwadorem trafił w 9. sekundzie.
17 czerwca 2012 r. został najmłodszym Europejczykiem, który zaliczył 100 oficjalnych występów dla reprezentacji narodowej. Miał wtedy 27 lat i 13 dni.

W meczu grupowym na Euro 2008 strzelił nam dwie bramki (Niemcy – Polska 2:0), ale nie manifestował radości po zdobytych golach…

***

TOP 10 goli Podolskiego w Arsenalu w minionym sezonie:

Dariusz Kimla

 • Piciarm

  bardzo dobry gracz…tak jak pisales nie nagana technika i strzal mocny i celny, nie zmienia klubow jak rekawiczki.
  szkoda ze nie gra dla naszych….
  pozdro

 • Paweł Król

  Silny.
  Władz Bayernu do siebie nie przekonał, a szkoda. Pograł tam trochę, ale nie byli do końca zadowoleni z jego gry – tak przynajmniej zapamiętałem.
  Pozdrowienia

 • akecaj

  Podolski – nie z Gliwic, tylko z Sośnicy. To zasadnicza różnica. Choć Sośnica, tzw. Soslandia, to największa dzielnica miasta Gliwice, zdecydowania więcej więzi zachowuje z Zabrzem, w głównej mierze poprzez klub piłkarski Górnik Zabrze, do którego z „Soslandii” jest spacerkiem kilkanaście minut. Soslandia to również najbardziej górnicza część Gliwic, charakterna i dużej mierze samodzielna.

  – skąd jesteś?
  – z Sośnicy (nie z Gliwic)
  Pozdrawiam

 • Dariusz Kimla

  No tak, Podolski zresztą jest wiernym kibicem Górnika, tam chciałby zakończyć karierę. Uciekło mi to. No a Sośnica to jednak Gliwice administracyjnie ale łapie o co Ci chodzi. W końcu Ty jesteś z Gliwic 🙂
  Jego mama grała w Sośnicy Gliwice, dobre klimaty…

  – skąd jesteś?
  – z Batorego 😉

  Pozdrawiam

 • Piciarm

  tez jestem z Batorego!
  ale klimaty