TOP 250. Manuel Neuer (72.)

Subiektywny ranking najlepszych piłkarzy świata ostatnich trzech dekad. Na pozycji 72. Manuel Peter Neuer.

Niemiecki bramkarz ur. w 1986 r. w Gelsenkirchen.
W mojej opinii najlepszy bramkarz świata „młodego” pokolenia. Zwinny, silny, szybki, skoczny, znakomity na linii, na przedpolu, niezrównany w grze nogami.
Profesjonalista w każdym calu. Gdy stracił bramkę w pamiętnym półfinale ostatniego Mundialu (7:1 z Brazylią) zdenerwował się na swoich obrońców za to, że nie byli do końca skoncentrowani. Do szatni schodził skupiony, nie cieszył się, wszak drużyna nie zdobyła jeszcze Pucharu…

Zaczynał w Schalke 04 (232/0), obecnie w Bayernie Monachium (dotychczas 267/0).
W S04 Puchar Niemiec i Puchar Ligi, w FCB cztery Mistrzostwa, trzy Puchary, dwa Superpuchary Niemiec oraz Puchar i Superpuchar Europy, a na dokładkę Klubowy Puchar Świata.

W reprezentacji Niemiec 74 spotkania między słupkami.
Grał dotychczas w dwóch Mundialach i dwóch Euro.
Mistrz Świata 2014 i Mistrz Europy juniorów 2009.

W trzech ostatnich sezonach wybierany Najlepszym Piłkarzem Świata wg FIFA oraz wg IFFHS, wtedy też w Drużynie Roku wg UEFA, dwukrotnie w Drużynie Roku wg ESM, dwa razy Najlepszy Piłkarz w Niemczech, był w Drużynie Euro 2012, w Jedenastce Mundialu 2014 (wg mnie bezapelacyjnie najlepszy piłkarz tego turnieju), i wiele innych wyróżnień i laurów indywidualnych…

Nasz bohater jest katolikiem, posiada fundację, która pomaga ubogim dzieciakom.

Jego brat Marcel jest sędzią piłkarskim. Gwiżdże w niższych ligach niemieckich.

***

Jego interwencje z ostatniego sezonu. Niestety, znowu bieda z muzyką:

Dariusz Kimla

 • Paweł Król

  Przerósł wielu wybitnych golkiperów starszej daty, że tak to ujmę…
  Już daruję sobie podkreślanie o wyśmienitej grze nogami i pełnieniu często funkcji po prostu… obrońcy. Sam widziałem, moim zdaniem, tylko jednego lepszego bramkarza z Niemiec – Kahna, choć ten był przecież mniej „uniwersalny”.
  Cóż pozostaje dodać: zasłużone miejsce w prestiżowym rankingu dla Manuela Neuera. Pozdrawiam.

 • Marcin

  Neuer to wielka klasa, ale ja, patrząc na ligi, w których gra więcej niż jedna drużyna, jednak wyżej cenię Courtois, Llorisa, De Geę i Keylora Navasa.

  • Paweł Król

   Nie żartuj 😉

   • Marcin

    No i Oblaka, rzecz jasna. 🙂

    • Paweł Król

     🙂

  • Paweł Król

   Prawda jest taka, że gdyby był do wyjęcia, to nie broniłby w Niemczech… Bayern go jednak nigdy nie sprzeda. Popełniłby zresztą wielki błąd…

  • Paweł Król

   Tak jak nigdy nie pozbył się Lahma… Podobnie z zawodników z pola jest z Kimmichem (w przeciwieństwie do Tomasza Hajty uważam go za kapitalny materiał na wielkiego piłkarza – więc nie zgadzam się z panem, panie Tomku!), który będzie moim zdaniem zdecydowanym następcą Philippa, bo ma ku temu wszelkie predyspozycje.

 • Piciarm

  witam
  filmik swietny,widac jego cala klase…naprade jest dobry,zreszta jak ktos nie wierzy niech tez obejrzy …tak jak napisal Pawel , raczej nie do wyjecia z Bayernu….
  ogolnie dobra jego kariera wczesniej w Schalke 04, teraz Monachium…czego chciec wiecej 🙂
  pozdrawiam