TOP 250. Michael Laudrup (21.)

Subiektywny ranking najlepszych piłkarzy świata ostatnich trzech dekad. Na pozycji 21. Michael Laudrup.

Duński pomocnik lub napastnik ur. w 1964 r. we Frederiksbergu.
Charakterystyczne jest to, że mnóstwo piłkarzy, którzy grali z M.Laudrupem, mówiło o nim, jako o najlepszym piłkarzu świata. Niech to wystarczy…

Zaczynał w KB (16/3, to najlepszy klub w historii duńskiej piłki – 15 tytułów mistrzowskich), potem kolejno: Brøndby IF (38/23), Lazio (70/12), Juventus (152/36), Barcelona (217/55), Real Madryt (76/15), japońskie Vissel Kobe (24/8) i na zakończenie Ajax (30/13).
Z Juve Puchar Interkontynentalny i Scudetto, w Barcelonie cztery Mistrzostwa, Puchar i dwa Superpuchary Hiszpanii oraz Puchar i Superpuchar Europy. W Realu Mistrzostwo kraju, w Ajaxie Mistrzostwo i Puchar Holandii.

W reprezentacji Danii 104 mecze i 37 bramek (zadebiutował w swoje 18. urodziny).
Grał w dwóch Mundialach (1986, 1998) i trzech Euro (1984, 1988, 1996).
Strzelał m.in. Francji (3), Hiszpanii, Brazylii (2) i Argentynie.

Pod koniec XX w. został uznany Najlepszym Zagranicznym Piłkarzem w La Liga, widnieje na liście FIFA 100, a w 2015 został Najlepszym Piłkarzem Skandynawskim w historii.

Po zawieszeniu butów na kołku został trenerem. Szło mu całkiem przyzwoicie. Trenował m.in. Getafe, Mallorca, Spartak Moskwa i Swansea City.

Jest częścią piłkarskiej rodziny – jego wuj, to Ebbe Skovdahl, były obrońca, a później trener m.in. Benfiki i Aberdeen. Jego ojciec, Finn Laudrup, był napastnikiem i grał dla reprezentacji Danii (19/6). Najstarszy syn naszego bohatera to Mads Laudrup, pomocnik, w młodzieżowych reprezentacjach Danii 29/2. Najmłodszy syn, to takoż pomocnik, w reprezentacjach młodzieżowych 27/3.
Najbardziej znany jest brat Michaela – Brian Laudrup.

ML ma własną, niewielką firmę i sklepik w którym można zakupić wina importowane z całego świata.

***

Tradycyjnie filmik:

Dariusz Kimla

 • Paweł Król

  Bracia Laudrup – powód do dumy dla Danii. Obaj jednak grali w odmienny sposób. Brian był bardziej skrzydłowym, chociaż to nie powinno wówczas dziwić, bo był nieco szybszym piłkarzem od swojego brata. Michael z kolei miał chyba lepszą wizję gry i bardziej strategiczny zmysł. Niemniej obaj byli zawodnikami uniwersalnymi i radzili sobie z przodu właściwie w każdym sektorze boiska.

 • Piciarm

  witam
  No, no Michael Laudrup filmik obejrzany z wielką przyjemnością – taki drybler, technik, co tu więcej pisać, świetny grajek, bardzo dobre CV, kluby z czołówki. W reprezentacji też nie zastąpiony razem z bratem oczywiście; Michael – 104 występy, Brian – 82 mecze. Jako trener też przyzwoicie – naprawdę.
  Ja chciałem nawiązać do jego początków czyli Danii – KB nie dość że najwięcej tytułów, jak napisałeś to najstarszy klub poza wyspami !!! 1878-79 powstanie sekcji piłki nożnej i połączył się z B 1903 z Kopenhagi, który miał 7 tytułów i w 1991-92 powstał nowy gigant w tamtejszej kopanej FC Kobenhavn, który na razie ma 13 tytułów !
  pozdrawiam

 • Grzegorz Ziarkowski

  Pamiętam taki mecz Danii z Nigerią, bodaj z mundialu 1998, wygrali 4:1. Grali jak Hiszpanie, albo Portugalczycy, a obaj Laudrupowie napędzali tę duńską maszynę.