TOP 250. Roberto Baggio (25.)

Subiektywny ranking najlepszych piłkarzy świata ostatnich trzech dekad. Na pozycji 25. Roberto Baggio.

Włoski pomocnik lub napastnik ur. w 1967 r. w Caldogno.
Zdobywca Złotej Piłki 1993, bardzo kreatywny i wszechstronny, świetny technicznie, z dobrym dryblingiem. Specjalista od wykonywania rzutów wolnych i karnych.
Roman Hurkowski umieścił tego zawodnika w drugiej dziesiątce swojego rankingu Piłkarzy wszech czasów.

W jego seniorskiej karierze siedem włoskich klubów, w tym cała Wielka Trójka. Kolejno – Vicenza (47/16), Fiorentina (136/55), Juventus (200/115), Milan (67/19), Bologna (33/23), Inter (59/17) i Brescia (101/46).

Trofea tylko w Juve i Milanie. Z tym pierwszym Puchar UEFA, Scudetto i Coppa Italia, z ACM Scudetto.

W reprezentacji Włoch 56 meczów i 27 bramek.
Grał w trzech Mundialach (1990 – III miejsce, 1994 – II miejsce, 1998).
Nasz bohater pozostaje jedynym Włochem, który strzelił gola w trzech Mundialach.

W 1993 roku ogrom laurów i nagród, m.in. Złota Piłka, Platynowa Piłka, Piłkarz Roku wg World Soccer, takoż wg FIFA, Onze d’Or, Onze de Onze i Piłkarz Europy wg UNICEF. Oprócz tego dwukrotnie w Jedenastce Świata, w FIFA World Cup Dream Team, AC Milan Hall of Fame, Fiorentina XI, FIFA 100 itd…

Jego brat Eddy, także grał jako ofensywny piłkarz. Rozegrał prawie 400 meczów w niższych ligach, był zawodnikiem takich klubów jak m.in. Ascoli, Pisa, Vicenza, Catania i Ancona.

RB w 1985 r. przerzucił się z katolicyzmu na buddyzm; w 2014 zainaugurował w Mediolanie otwarcie największej świątyni buddyjskiej w Europie.

Ma bliskie związki z Argentyną; mówi po hiszpańsku, posiada tam swoje ranczo, chodzi na mecze Boca Juniors.

***

Divin’ Codino aka Robi:

Dariusz Kimla

 • Paweł Król

  Baggio, ten lepszy, bez względu na zajmowane pozycje na boisku; Dino przecież był od czarnej roboty i jeszcze mu się ten nóż przytrafił. Nie ma między Roberto a nim pokrewieństwa. Ciekawe jednak, że Dino Baggio ma na koncie o kilka występów więcej w reprezentacji Włoch… Takie to paradoksy.

  Wróćmy jednak do tematu głównego bohatera. Bez dwóch zdań, najlepszy był w Juve. Jednocześnie wszędzie, gdzie grał, odciskał spory ślad. Był piłkarzem świetnym technicznie i bardzo sprytnym. Legenda piłki włoskiej.

 • Piciarm

  witam
  Ten zawodnik był rewelacyjny, kto by nie lubił patrzeć na jego grę, pamiętam go bardzo dobrze, z klubów jak i z kadry Italii jaki drybling, szybkość, technika, uderzenia, prawa, lewa noga, kompletny gracz na pewno legenda, miał tą swoją gibkość widać to w jego akcjach, gdyby nie kontuzje związane z kolanem jeszcze więcej by pokazał he, he
  filmik fajny
  pozdrawiam

 • Mr. Smith

  Wiem że ranking subiektywny ale może ktoś wytłumaczyć czemu lub w czym Baggio lepszy od np Tottiego?

  • Paweł Król

   Moim zdaniem, R. Baggio był mocniejszym typem piłkarza od ulubieńca kibiców Romy. Nie mam na myśli konstrukcji fizycznej, rzecz jasna.

   Sam nie wiem jednak, jak ustawiłbym podobny ranking, gdybym miał go układać samodzielnie. Dobrze, że taka sprawa przypadła Darkowi, który w mojej ocenie wywiązuje się z tego zadania wzorowo.

  • Takich pytań można wysunąć kilkaset patrząc na tego typu rankingi. Ale odpowiem – w mojej opinii był bardziej kompletny od Tottiego i bardziej wszechstronny. Więcej wg mnie dawał drużynie i osobiście wolałbym jego w swoim klubie.
   Poza tym RH był wybitnym teoretykiem futbolu i wiedział co pisze/mówi umieszczając RB w drugiej dyszce w całej historii.