TOP 250. Ronaldinho (17.)

Subiektywny ranking najlepszych piłkarzy świata ostatnich trzech dekad. Na pozycji 17. Ronaldo de Assis Moreira.

Brazylijski pomocnik ur. w 1980 r. w Porto Alegre.
Zdobywca Złotej Piłki 2005, Mistrz Świata. Magik z piłką przy nodze. Kreatywny, zwinny, elastyczny. Do perfekcji opanował niektóre zwody Rivelino, wielkiego piłkarza z przeszłości.

Zaczynał w rodzimym Gremio (145/72), potem m.in. PSG (77/25), Barcelona (249/108), Milan (116/29), Flamengo (72/28) i Atletico Mineiro (88/28).
W Barcelonie dwa Mistrzostwa i Superpuchary Hiszpanii oraz Puchar Europy. Z Milanem Scudetto, w AM Copa Libertadores.

W reprezentacji Brazylii 97 meczów i 33 bramki.
Grał w dwóch Mundialach (2002 – złoto, 2006) i jednym Copa America (1999 – złoto).
Z kadrą takoż zdobywca Pucharu Konfederacji 2005 i Mistrz Świata U17 w 1997 r.
Strzelał m.in. Niemcom (trzy bramki), Portugalii (dwie), Anglii i Argentynie.

Na jego koncie Złota Piłka, dwukrotnie Najlepszy Piłkarz Świata wg FIFA, trzy razy w Drużynie Europy wg UEFA, Piłkarz Roku Ameryki Płd., widnieje w Brazilian Football Museum Hall of Fame, AC Milan HoF, na liście FIFA 100 itd…

Po zdobyciu dwóch spektakularnych bramek w El Clasico, został drugim (pierwszym był Maradona) piłkarzem Barcelony, który dostał owację na stojąco od fanów Realu na Santiago Bernabeu.

Ojciec Ronaldinho był stoczniowcem i piłkarzem lokalnego klubu, a starszy brat Roberto grał jako ofensywny pomocnik w poważnych firmach (m.im. Gremio i Vasco).

Przydomek „inho” przylgnął do naszego bohatera, gdy ten był dzieckiem. Oznacza to „mały”, gdyż Ronaldinho często był najmłodszy i najmniejszy w drużynie.
Uwagę mediów przykuł Brazylijczyk w wieku 13 lat, gdy w meczu lokalnych drużyn padł wynik 23:0, a opisywany piłkarz strzelił wtedy… 23 bramki!

Gdy podpisał kontrakt reklamowy z Coca-Colą, firma zerwała ów kontrakt po niespełna roku. Powodem był fakt, że na jednej z konferencji prasowych Ronaldinho popijał Pepsi.

***

Miłego oglądania:

Dariusz Kimla