TOP 250. Ruud Gullit (31.)

Subiektywny ranking najlepszych piłkarzy świata ostatnich trzech dekad. Na pozycji 31. Ruud Gullit (prawdziwe imię i nazwisko – Rudi Dil).

Holenderski pomocnik lub napastnik ur. w 1962 r. w Amsterdamie.
Mistrz Europy, zdobywca Złotej Piłki 1987. Piłkarz kompletny i wszechstronny, mógł grać na obu skrzydłach, na środku, jako rozgrywający lub jako wysunięty napastnik; zależnie od potrzeb. Silny, szybki, skoczny, ze świetną techniką.

Zaczynał w HFC Haarlem (101/36), później kolejno – Feyenoord (109/45), PSV (75/53), dwukrotnie Milan (łącznie 171/56), takoż dwa razy Sampdoria (w sumie 63/27) oraz jako grający trener w Chelsea (51/7).

W Rotterdamie Mistrzostwo i Puchar Holandii, z PSV dwa Mistrzostwa, w Milanie trzykrotnie Scudetto, dwa Superpuchary Włoch oraz dwa Puchary Europy, Superpuchar Europy i Puchar Interkontynentalny. W Genui Coppa Italia.

W reprezentacji Holandii 66 meczów i 17 bramek.
Grał w MŚ 1990 oraz Euro 1988 (złoto) i 1992.

Zdobywca Złotej Piłki w 1987 (rok później był drugi), dwukrotnie Najlepszy Piłkarz Świata wg World Soccer, widnieje na liście FIFA 100 oraz w AC Milan Hall of Fame…

Jego ojciec był imigrantem z Surinamu, a do Holandii przybył z Hermanem Rijkardem – ojcem Franka.

Nasz bohater przyjaźnił się z Nelsonem Mandelą.

***

TOP 10 bramek w Milanie. Filmik dedykowany mojej pierwszej żonie:

Dariusz Kimla

 • Sulejmanović

  A ja do dziś pamiętam jego bramkę na 1:0 strzeloną główką w finale EURO 1988 w meczu z ZSRR. Szok że to było 30 lat temu. Byłem zafascynowany grą Gullita i van Bastena.

 • Marcin Wandzel

  Mój tata mówił, że jest lepszy od van Bastena. Fajny gość, oglądałem wywiad z nim w zeszłym roku. Choć ponoć książka dupy nie urywa.

  • Paweł Król

   Nieporównywalni, jeśli idzie o miejsca na boisku i role. Van Basten miał niezwykły instynkt strzelecki, ustawienie w polu karnym i wyczucie sytuacji.
   Gullit posiadał dar kreowania akcji. Drybling również. Obaj zaś mieli taką lekkość w grze i elegancję, że próżno podobnych graczy z tamtego okresu szukać.

 • Paweł Król

  Wielkie trio, kolejność według boiskowych pozycji: Rijkaard, Gullit i van Basten. To było to…

 • Piciarm

  witam
  Lubiłem go oglądać w pomarańczowych barwach i nie tylko he, he
  kluby też niezłe zwiedził…
  ale ja osobiście żałowałem tylko jednego; urodził się w Amsterdamie ale nie grał w ulubionym Ajax-ie
  drybling, technika brak słów, przedostatnia bramka fajowa.
  pozdrawiam