TOP 250. Ryan Giggs (12.)

Subiektywny ranking najlepszych piłkarzy świata ostatnich trzech dekad. Na pozycji 12. Ryan Joseph Giggs.

Walijski pomocnik ur. w 1973 r. w miejscowości Canton.
Żywa legenda i ikona Manchester United, wszechstronny i genialny piłkarz.

24 lata seniorskiej kariery spędził w Man Utd (963/168).
Jest najbardziej utytułowanym graczem w historii, jeśli chodzi o trofea zdobyte z klubem (34) – Mistrz Anglii 13-krotnie, cztery FA Cups, trzy Puchary Ligi, dziewięć Tarcz, dwa Puchary Europy i po jednym – Superpuchar Europy, Puchar Interkontynentalny i Klubowy Puchar Świata.

W reprezentacji Walii 64 mecze i 12 bramek.
Nie załapał się na żaden z turniejów Euro i MŚ.

Dwukrotnie wybrany Najlepszym Młodym Piłkarzem Premier League (jako jedyny w historii), sześć razy w Drużynie PL, w 2009 Najlepszy Piłkarz ligi, wybrany do Drużyny Stulecia, dziesięć razy z rzędu w Jedenastce LM i mnóstwo innych trofeów, rekordów i wyróżnień…

Ojcem Giggsa jest znakomity niegdyś gracz rugby Danny Wilson.

Dziadek ze strony ojca pochodził z Sierra Leone.

Po zawieszeniu butów na kołku RG został trenerem. Najpierw przez chwilę prowadził MU, a obecnie jest selekcjonerem reprezentacji Walii.

Prawie cała rodzina się od niego odsunęła, jak wyszedł na jaw jego ośmioletni romans z żoną młodszego brata.

Ryan Giggs zaczynał jako junior w… Manchester City.

***

100:

Dariusz Kimla

 • Paweł Król

  Był piłkarzem, obok którego nie można było przejść obojętnie. A po zakończeniu kariery nadal wspomina się jego udane akcje i zauważa poniekąd pustkę na lewej stronie Czerwonych Diabłów (owszem – zbiega tam często Marcus Rashford, ale to fałszywy skrzydłowy). Krótko mówiąc: nie wyrzekniemy się go… Do bycia w pierwszej dziesiątce rankingu zabrakło zapewne udziału z reprezentacją Walii w wielkim turnieju. Teraz droga do jednego z takich turniejów jest łatwiejsza. I przynajmniej jako selekcjoner Ryan Giggs weźmie udział w EURO 2020.

 • Marcin Wandzel

  Wiem, że nikt nie jest święty, i nawet Jezus Chrystus miał swoje za uszami, ale Giggs to taki śmieć, że głowa mała.

 • Piciarm

  Witam
  Klasa sama w sobie, takiego pomocnika ze świecą szukać … Tyle osiągnięć z jednym klubem, mówisz Ryan Giggs, wiadomo – Man.Utd. Super film, technika – bajka, ogólnie 963 występy w Czerwonych Diabłach plus dla ojczyzny Walii i Wielkiej Brytanii – 73, daje potężny wynik – 1036 występów na boisku…
  ps; taka sama sytuacja jak z Raulem Gonzalesem ( tam Atletico Madryt ) a tu, 2 lata w szkółce przeciwnika zza miedzy – w Man.City… nie wiedziałem tego.
  pozdrawiam