TOP 250. Tony Adams (26.)

Subiektywny ranking najlepszych piłkarzy świata ostatnich trzech dekad. Na pozycji 26. Tony Alexander Adams.

Angielski obrońca ur. w 1966 r. w Romford.
Jeden z najlepszych środkowych obrońców w historii angielskiej piłki (jeśli nie najlepszy). Zawodnik jednego klubu, przez 19 lat seniorskiej kariery w Arsenalu (669/48), przez 14 sezonów jako kapitan drużyny.

Ze swym ukochanym klubem cztery Mistrzostwa, trzy Puchary, dwa Puchary Ligi, dwie Tarcze oraz Puchar Zdobywców Pucharów.

W reprezentacji Anglii 66 meczów i pięć bramek.
Grał w MŚ 1998 i trzech Euro (1988, 1996, 2000).

Czterokrotnie widniał w Drużynie Roku w Anglii, wybrany do English Football Hall of Fame i wiele innych nagród i wyróżnień…

Pod stadionem Arsenalu naszemu bohaterowi postawiono pomnik.

Adams miał ogromne kłopoty z alkoholem, szerzej o swojej walce z nałogiem pisał w swojej biografii „Addicted”.
Po zakończeniu kariery założył klinikę, której celem jest leczenie, doradztwo i wsparcie dla ludzi cierpiących na uzależnienie od alkoholu, narkotyków i hazardu.

Był także trenerem – prowadził m.in. Portsmouth i Granadę.

***
Mr Arsenal:

Dariusz Kimla

 • Paweł Król

  Urodzony w mistrzowskim roku dla Anglii. Jedynym zresztą w historii Pucharu świata. A 66 razy zagrał dla kadry. Stoper skała.

  • Na 66. pozycję za dobry 🙂

   • Paweł Król

    Poza pierwszą pięćdziesiątką byłoby za daleko.

 • Paweł Król

  Podkład. Przerobiona Adele pasuje. W końcu to Brytyjka.

  • Piciarm

   pewnie że pasi…

 • Marcin

  Słabo go pamiętam z boiska, szczerze mówiąc. Z biografii Mersona wynika, że Wenger uratował mu życie. Ostatnia rzecz, jaka kojarzy mi się z nim, to niestety to, jak kuriozalnie wyglądał jako trener Granady. Mniej na miejscu niż Moyes w San Sebastián. Z angielskich obrońców najwyżej ceniłem Sola Campbella, ale odkąd okazał się idiotą ostrzegającym przed naszym było nie było dość spokojnym krajem, straciłem do niego szacunek.

  • Paweł Król

   Według wielu czołówka w całej historii ligi angielskiej. Nawet widziałem taki TOP duetów środkowych obrońców. Tony Adams i Martin Keown tam się znaleźli.

 • Paweł Król

  Będę się upierał, że nie ma już takich obrońców. Nie tylko grających podobnie jak Adams, ale np. też jak Hierro. Stara szkoła piłki nożnej, połączona także z ogromną siłą mentalną. Dzisiaj już inaczej szkoli się obrońców.

  A co do Anglii – wielu wybitnym piłkarzom stamtąd nie udało się z kadrą odnieść spektakularnych sukcesów. Tak to wygląda od lat. Ostatnio jedynie nastąpił pewien przełom i w Rosji Anglicy doszli do półfinału. Mają wysyp młodych talentów. Wkrótce, o ile nic się nie popsuje, mogą dojść do finału ME lub MŚ.

  • Piciarm

   na to się zapowiada…..ale czas pokaże

 • Adams jest tak nisko właśnie dlatego, że nie osiągnął nic z kadrą 🙂

 • Piciarm

  witam
  Jak ktoś ma pomnik przed swoim klubem to ja nie mam żadnych pytań….
  Świetny obrońca, masę trofeów w ojczyźnie futbolu, silny, skuteczny do bólu, dryblować też potrafił, a kiedy trzeba było huknąć to pierdzielną z kopyta 😉 prawdziwy kapitan Kanonierów
  Czołówka na pewno więc i miejsce 26 zasłużone, bo z synami Albionu nie było mu dane…
  dobry filmik !
  pozdrawiam