TOP 250. Wesley Sneijder (120.)

Subiektywny ranking najlepszych piłkarzy świata ostatnich trzech dekad. Na pozycji 120. Wesley Benjamin Sneijder.

Holenderski pomocnik ur. w 1984 r. w Utrechcie.
Wszechstronny, szybki, obunożny, ze świetnym przeglądem pola i silnym, precyzyjnym strzałem z dystansu.
W sezonie 2009/10 najlepszy piłkarz świata w mojej skromnej opinii. Niestety, wg opinii „ekspertów” lepsi od niego w wyścigu po Złotą Piłkę byli trzej gracze Barcelony…

W jego karierze cztery kluby w czterech krajach. Co ciekawe, w każdym z tych klubów zdobywał mistrzostwo. Ale po kolei – najpierw był Ajax (180/58), później Real Madryt (66/11), Inter Mediolan (116/22) i aktualnie Galatasaray (dotychczas 94/31).
Z Ajaxem Mistrzostwo, dwa Puchary i cztery Superpuchary kraju. Z Realem La Liga i Superpuchar Hiszpanii, w Interze niesamowity sezon 2009/10 – Scudetto, Coppa Italia, Supercoppa oraz Puchar Europy i Puchar Świata! Na dokładkę jeszcze jeden Puchar Włoch rok później.
W tureckim klubie Mistrzostwo, Puchar i Superpuchar tego kraju.

W reprezentacji Holandii 113 meczów i 28 bramek.
Mimo stosunkowo młodego wieku grał w trzech turniejach Euro (2004, 2008, 2012) i w trzech mundialach (2006, 2010 – II miejsce, 2014 – III miejsce)

W 2004 r. został Piłkarzem Roku w Holandii, wcześniej, w 2002 okrzyknięto go Największym Talentem Ajaxu, a w 2007 został Piłkarzem Roku w tym klubie.
Znalazł się w Drużynie Turnieju Euro 2008, a jego gol przeciwko Francji został uznany Najładniejszą Bramką tych zawodów.
Doszliśmy do wspomnianego wcześniej 2010. Wtedy m.in.: Najlepszy Piłkarz Meczu o Puchar Europy, cztery razy wybierany jako Man of the Match na Mundialu w RPA. Poza tym na tym turnieju w Drużynie Mistrzostw, oraz nagrody Silver Ball i Bronze Boot.
Wtedy też wybrany Najlepszym Piłkarzem Świata wg Goal.com (chociaż tyle), Najlepszy Klubowy Pomocnik wg UEFA, znalazł się takoż w Drużynie FIFPro, w Drużynie UEFA i w Jedenastce wg ESM.

Pochodzi z piłkarskiej rodziny; jego ojciec grał i dwaj bracia także kopią, choć karierę zrobił tylko nasz bohater.

Jego mecz nr 100 w kadrze przypadł na pamiętne spotkanie z Hiszpanią na brazylijskim Mundialu (jeszcze wtedy urzędujący Mistrzowie Świata zostali rozgromieni przez Holendrów 5:1).

Omawiany piłkarz nie jest samolubny. Ma na koncie grubo ponad 100 asyst.

W 2008 r. najpopularniejsza gazeta piłkarska w Holandii Voetbal International zrobiła ankietę na najlepszego wykonawcę rzutów wolnych w tym kraju. Wygrał Wesley Sneijder; otrzymał 70% głosów.

***

TOP 20 w TOP 250:

Dariusz Kimla

 • Piękny jest Utrecht. Miałem okazję tam być przed laty na chwilę. Miasto było całe w remoncie, a i tak robiło wrażenie. Dobra miejscówka do zamieszkania…

  • Piciarm

   w weekend Utrecht gra z Amsterdamem !

   • No i udało im się 1:1. Czyli tytuł dla PSV.

    • Piciarm

     nooo…..

 • Piciarm

  kurcze te bramki rewalacyjne oczywiscie….takie ma 2 kopyta ze mucha nie siada 🙂
  lubie holendra…ostatnio slabszy jest jak go ogladalem….w galacie

 • Paweł Król

  Można jedynie żałować tego, że nie występuje już od jakiegoś czasu w którejś z czołowych lig w Europie; dajmy na to w angielskiej… Modelowo rozwijająca się jednak kariera, co pokazują wymienionie wyżej wyróżnienia i nagrody…

  Strzału z obu nóg, na którego oddanie nie potrzebuje wcale dużo wolnego miejsca, mogą mu do tej pory pozazdrościć piłkarze z całego świata.

  Ten czas spędzony w Interze był chyba dla niego najowocniejszy. Był już wtedy piłkarzem doświadczonym, który bodaj w największym stopniu odpowiadał za tworzenie gry ofensywnej drużyny. „Zaskoczyła” wówczas zapewne współpraca z Mourinho. Wydaje mi się, że rozumieli się bez słów…

  Krótko mówiąc, piękna kariera Holendra…

  Bramki obejrzałem… Jedna lepsza od drugiej… Jeśli miałbym wybrać ulubioną, to byłaby to akcja numer 2 z meczu przeciwko Austrii.

  Pozdrowienia