TOP 250. Zlatan Ibrahimović (41.)

Subiektywny ranking najlepszych piłkarzy świata ostatnich trzech dekad. Na pozycji 41. Zlatan Ibrahimović.

Szwedzki napastnik ur. w 1981 r. w Malmö.
Bardzo szybki, silny, zwinny, skoczny, z atomowym strzałem. Wszechstronny piłkarsko, ale o trudnych cechach charakterologicznych…

Grał w ośmiu klubach, w sześciu krajach. Kluby zmieniał średnio co trzy sezony, co świadczy o jego niespokojnej naturze.
Na jego koncie zacne firmy: zaczynał w Malmö FF (47/18), później kolejno – Ajax (110/48), Juventus (92/26), Inter (117/66), Barcelona (46/22), Milan (85/56), PSG (180/156) i aktualnie w Man Utd (dotychczas 53/29).

Mimo że grał w największych klubach Europy, mimo że ma na koncie ponad 30 klasycznych trofeów z tymi klubami, to nigdy nie udało mu się zdobyć Pucharu Europy.
Z Ajaxem dwa Mistrzostwa, Puchar i Superpuchar Holandii. Z Interem trzy Scudetto i dwa Superpuchary Włoch. W Barcelonie La Liga, dwa Superpuchary Hiszpanii oraz Superpuchar Europy i Klubowy Puchar Świata. Z Milanem Scudetto i Superpuchar Włoch, w Paryżu cztery Mistrzostwa, dwa Puchary oraz po trzy Puchary Ligi i Superpuchary Francji, z MU Puchar Ligi Angielskiej, Puchar Ligi Europy i Tarcza.

W reprezentacji Szwecji 116 meczów i 62 gole (rekord federacji).
Grał w dwóch Mundialach (2002, 2006) i czterech Euro (2004, 2008, 2012, 2016).

11-krotnie zostawał Najlepszym Szwedzkim Piłkarzem, po cztery razy w Drużynie Europy wg ESM i UEFA, trzy razy Najlepszy Piłkarz Serie A i tyleż Najlepszy Piłkarz Ligue 1, raz w Jedenastce Świata FIFA, widnieje w AC Milan Hall of Fame.
Dwukrotny Król Strzelców Serie A, trzykrotnie Ligue 1, dwa razy Pucharu Francji i po razie Pucharu Ligi Francuskiej i Angielskiej.

Zlatan urodził się w Szwecji jako syn muzułmańskiego Bośniaka i katolickiej Chorwatki.

Mało brakowało, by w wieku 15 lat zakończył grę w piłkę, na rzecz… pracy w dokach.

Jego idolami i wzorami do naśladowania byli Brazylijczyk Ronaldo (ciekawe czy będzie w rankingu?) i Muhammad Ali.

Nasz bohater zdobywał bramki w holenderskim De Klassieker, Derbach Mediolanu, Derbach Barcelony, El Clásico, North West Derby (LFC – MU), Derbach Manchesteru i Le Classique (PSG – OM).

ZI to jedyny piłkarz, który grał w LM z siedmioma różnymi klubami i jedyny, który strzelał dla sześciu w tych rozgrywkach.
Także jako jedyny wygrał 13 Mistrzostw krajowych w czterech różnych ligach.
Jedyny, który był Królem Strzelców Serie A z dwoma różnymi klubami (dodatkowo z jednego miasta).
Jest autorem gola nr 25.000 w Premier League.

Mówi biegle pięcioma językami – szwedzkim, bośniackim, angielskim, hiszpańskim i włoskim.

W 2012 r. w Polsce została wydana jego autobiografia Ja, Ibra.

Całkowicie unika alkoholu.

***

TOP 10 w TOP 250:

Dariusz Kimla

 • Paweł Król

  Roi się od tytułów, sukcesów – tych drużynowych i indywidualnych.
  Pewny siebie, czasami arogancki. Klasy sportowej i technicznego kunsztu jednak nikt mu nie może odmówić. Sam może za nim nie przepadam, lecz futbol bez takich jak on byłby o wiele uboższy. Szczególnie kiedy był w szczytowej formie, bo powoli jego czas na boisku zbliża się do końca.
  Mówi się, że może zmieni decyzję (bodajże dwa razy rezygnował z dalszej gry dla Szwecji) i pojedzie jeszcze na mundial w Rosji. Myślę jednak, że najpierw musiałby powrócić do wysokiej formy po przebytych kontuzjach.

  • Słyszałem, że chłopaki z kadry Szwecji nie chcą go w drużynie na turniej…

   • Grzegorz Ziarkowski

    Też bym go nie chciał. Nie lubię gościa. I jakoś mnie nie przekonał do siebie mimo tylu ochów i achów nad Zlatanem 🙂

    • Paweł Król

     Rzadki talent, moim zdaniem. Że rozbuchany medialnie, to inna sprawa. Każdy jednak ma prawo sądzić według własnego uznania.:)

   • Paweł Król

    Tym trudniej będzie o udział Zlatana w turnieju. Na jego miejscu bym się nie mieszał i dał sobie spokój, bo tylko może popsuć nastroje. W każdym razie już nie będę robił tutaj z niego „czarnej owcy” – 41. miejsce w rankingu mówi samo za siebie, jeśli chodzi stricte o umiejętności…

 • Piciarm

  Witam
  No , no 10 goli takich że hej… raczej wszystkie widziałem a że lubię Ajax miałem okazję widzieć tą akcję ( bramka nr. 2 )
  no ( nr. 1 ) brama , też ludziom na pewno zapadła z Anglią …
  Lubię gościa – technik jakiego trzy korony jeszcze nie miały … tyle bardzo dobrych klubów mówi samo za siebie…
  toteż dużo trofeów i laurów …
  Ładne te Malmo ale podobno mało bezpieczne …. jakoś ostatnio.
  pozdrawiam