Ultras październik

Październik, to miesiąc w którym światowa scena kibicowska była świadkiem jubileuszy bardzo zacnych ekip. Ciekawie było również podczas spotkań eliminacyjnych do Euro 2016. Pomysły, pirotechnika i konkretne oprawy – tak w skrócie można opisać kibicowski październik 2014.

Dwudzieste urodziny świętowała jedna z lepszych austriackich ekip – Avanti Brigata. Podczas meczu z Rapidem ultrasi Sturmu zaprezentowali konkretne oprawy. Oczywiście nie zabrakło fanatycznego dopingu i pirotechniki w sporych ilościach.

Sturm
Sturm2
Sturm3

Dziesiąte urodziny obchodziła w październiku ekipa FC Sankt Gallen – Green Power. Świętowanie przypadło na spotkanie z FC Basel. Na tym spotkaniu również nie zabrakło doskonałej oprawy i pirotechniki.

St,Gallen2
St.Gallen - Green power

Z bardzo dobrej strony pokazali się kibice Saint-Etienne, którzy w sile około dziesięciu tysięcy głów zawitali do Mediolanu na mecz z Interem w ramach fazy grupowej Ligi Europy.

asse

Kibicowski numer jeden października podczas wydarzeń w kibicowskim świecie to derby Belgradu. Crvena stawiła się w sile około ośmiu tysięcy fanatyków, wspomagana przez liczne delegacje z Moskwy i Pireusu. Zaprezentowała ogromne ilości pirotechniki, ogni bengalskich i świec dymnych.

Po stronie gospodarzy oprawa w postaci pasów materiału i… ogromnej ilości pirotechniki. Partizan na derbach już w zjednoczonej ekipie. Grabarze pojednani w stu procentach, podczas meczu wspierani byli przez liczną ekipę z Salonik.
Trzeba przyznać że Eternal Derby w czasach dzisiejszych to ewenement. Zero komercji i zdrowe, kibicowskie pierdolnięcie.

Derby Belgradu w trzy minuty:

Podczas spotkań międzypaństwowych zdecydowanie najciekawiej było podczas meczu w Bukareszcie, gdzie Rumunia podejmowała Węgrów. Węgrzy udali się do stolicy Rumunii pociągami specjalnymi i w sile trzech tysięcy wspierali swoją reprezentację.

Hungary

Podczas samego spotkania dochodzi do awantury między sympatykami obu państw. Po spotkaniu na mieście podobny scenariusz.

W październiku niestety widziałem na własne oczy klęskę Romy w meczu z Bayernem. Mimo tego, atmosfera na trybunach była genialna. Nie wiem czemu, ale do tej pory umykał mi jakoś hymn tego wspaniałego klubu. Postanowiłem więc przedstawić kilka pieśni, które kibice uważają za swoje hymny (jak by nie było, to element ruchu Ultras).

Zaczynamy od Romy. Hymn doskonale oddaje charakter klubu i klimat Rzymu:

Kolejny hymn to Juve; „Storia di un grande amore”. Brzmi fajnie, mimo że podszyty jest komercją i melodią z kreskówek emitowanych na „Polonii 1”.

Z Włoch wędrujemy do Anglii, gdzie śpiewany jest prawdopodobnie najbardziej znany klubowy hymn na świecie. Można się spierać czy pierwsi „You’ll Never Walk Alone” zaczęli spiewać kibice LFC czy Celtiku. Ten hymn zawsze będzie kojarzony z Liverpoolem, czy się to komuś podoba czy nie. Utwór wykonywany przez takie gwiazdy jak Sinatra, Presley, Nina Simone najlepiej jednak brzmi wykonany przez kibiców „The Reds”:

Z Liverpoolu wędrujemy na Upton Park, gdzie mydlane bańki lecą wysoko do nieba. „I’m Forever Blowing Buble”, to utwór napisany przez Johna Kelletta w 1918 roku. Wykonany pierwszy raz w roku 1919, a w latach rozkwitu ruchu Hooligans przysposobiony przez fanów WHU jako klubowy hymn:

Z Londynu w szybkim tempie mkniemy do Belgradu, gdzie tamtejszy Partizan zachowując tradycyjne motywy serbskiej muzyki ludowej wykonuje taki oto hymn:

Podróż po klubowych hymnach kończymy w Polsce. Jako pierwsza melduje się Wisła z przerobioną na własne potrzeby ludową pieśnią biesiadną:

Pozostając w Krakowie zaglądamy na drugą stronę Błoń, gdzie kibice KSC odśpiewują pieśń stworzoną przez Macieja Maleńczuka. Co ciekawe, hymn był tworzony dla sekcji hokeja, ale przyjął się jako ogólnoklubowy. Teskt konkretny, trzeba przyznać:

Na koniec meldujemy się na Łazienkowskiej gdzie „Sen o Warszawie” stał się wizytówką warszawskich trybun.

I tradycyjnie garść fot z całego świata:

Basel

FC Basel

Blau Weis Linz

Blau-Weiß Linz

Crvena

Crvena zvezda

Crvena2
Crvena 3
CSKA Sofia

CSKA Sofia

CSKa Sofia2
Djurgargens

Djurgårdens IF

Eintracht

Eintracht

Galata

Galatasaray

Galatasaray
Grashopper

Grasshopper

Grashopper2
grenoble

Grenoble

Jaga

Jagiellonia

Juve

Juventus

Lech

Lech

Levski

Levski

LTS ŁĄbędy

LTS Łabędy

MAgdeburg

Magdeburg

Motor

Motor Lublin

Norrkping

IFK Norrköping

OFI

OFI

OM

OM

Real

Real Madryt

Schalke

Schalke

Spartak

Spartak Moskwa

spvgg furth

SpVgg Greuther Fürth

Videoton

Videoton

Z kibicowskim pozdrowieniem,
Piotr Dzikowski