W nieoczywisty sposób żydowski

Nierzadko tak jest: jeden temat otwiera następny.

Kiedy przymierzałem się do opisania meczu grupowego rywala Polski, Izraela, trafiłem na listę wybranych sportowców z żydowskimi korzeniami.

Nie zdziwiła mnie liczba znanych osób, mających takie pochodzenie. Niemniej jednak jest to ciekawe i godne choćby wzmianki.

Z tej okazji wybrałem kilku piłkarzy, w większości byłych, w których płynie przynajmniej strumyczek żydowskiej krwi.

Juan Pablo Sorín
Szybkość, nienaganna technika, świetnie ułożona lewa noga. Boczny obrońca lub pomocnik (na zdjęciu). Rozegrał 75 meczów w reprezentacji Argentyny i zdobył 11 goli.

Właściwie było to zaskakujące, że w żadnym czołowym europejskim klubie – a był swego czasu w Juventusie, Barcelonie i PSG – nie występował dłużej.

Polskie źródła wspominają także o jego korzeniach włoskich. Dotarłem również do takich, które jasno stwierdzają, że ten były długowłosy zawodnik to po prostu Jewish.

Jonathan Spector
1 marca ów defensor skończył 33 lata. Niedawno podpisał krótkoterminową umowę ze szkockim Hibernian.

Urodził się w Stanach Zjednoczonych. Jego dziadek, Art Spector, był w latach 40. graczem NBA, a konkretnie Boston Celtics.

J. Spector był w swoim czasie w Manchester United. Dostąpił zaszczytu gry w trzech meczach Czerwonych Diabłów. Później został wypożyczony do Charlton Athletic. Następnie przez wiele lat związany był kolejno z: West Ham United i Birmingham City. W swoim CV ma 36 spotkań rozegranych w reprezentacji USA.

Ludwik Gintel
Jeden z licznej grupy zasłużonych ludzi Cracovii. Dwukrotny mistrz Polski z Pasami.

Był prawym obrońcą, który wraz z upływem czasu z powodzeniem radził sobie też jako napastnik; zostawszy nawet najlepszym strzelcem polskiej ligi z 28 golami na koncie w 1928 roku.

L. Gintel był dwunastokrotnym reprezentantem Polski. W spotkaniu z Węgrami w 1922 r. zaliczył trafienie samobójcze; podobno pierwsze takowe w dziejach polskiej kadry.

DeAndre Yedlin
Silnie zbudowany wahadłowy Newcastle United. Mama Yedlina to Żydówka. Ponadto jego rodzina częściowo pochodzi z Łotwy.

Jako że urodził się w Seattle, wybrał – można by powiedzieć – w sposób naturalny grę na amerykańską chwałę; dwudziestopięciolatek ma w tej chwili aż 59 gier dla USA.

Edgar Davids
Były defensywny pomocnik, który znalazł miejsce w rankingu Darka, ma korzenie surinamskie i żydowskie. Podobnie jak inny holenderski kadrowicz, Aron Winter, przyszedł na świat w Paramaribo (stolica Surinamu).

Ze słuchu niemalże imiennik mistrza krótkich opowiadań Etgara Kereta odznaczał się na boisku walecznością i kultowymi ciemnymi okularami. Dla Pomarańczowych 74 mecze i sześć goli.

David Beckham
Sława angielskiej piłki. Doszukałem się informacji, w której popularny Becks oświadczył, że w połowie jest Żydem z uwagi na swojego dziadka.

Nieszablonowe panowanie nad piłką, przegląd pola z dokładnością podań wysokiej klasy, precyzyjnie i niebanalnie wykonywane stałe fragmenty gry.

Davidem Beckhamem próbowała zostać nawet… aktorka Keira Knightley w filmie „Podkręć jak Beckham”.

Paweł Król

 • Piciarm

  Witam
  Co tu dużo pisać, wymieniłeś tutaj nie tuzinkowych zawodników i myślę, że wyszła by konkretna 11 gdyż są oni tak jak i my Polacy rozproszeni w świecie po 1939r….
  pozdrawiam

  • Grzegorz Ziarkowski

   Ciekawa byłaby polska jedenastka wszech czasów pochodzenia żydowskiego. Dobry temat na artykuł 🙂

   • Paweł Król

    Nikt tak nie pisze o polskiej piłce, więc próbuj. Pewnie warto zerknąć w zbiory biblioteczne, czy nie ma tam ciekawych materiałów do tego tematu.

 • Grzegorz Ziarkowski

  Pierwszy w historii strzelec gola dla polskiej reprezentacji, Jóżef Klotz, też był Żydem 🙂

  • Paweł Król

   Zgadza się; przeglądając listę nazwisk, widziałem również to nazwisko. Niepośrednią rolę pełnił wówczas klub Jutrzenka Kraków.

 • pandzik

  Mysle ze jak by dobrze poszukac to by sie okazalo ze nie jedna pilkarska legenda ma takie korzenie. Najlepiej by ujawnic takie wiezy w kontekscie pilkarzy z Kraju który Żydów kochal najbardziej. Wszak „Naród Wybrany” rzadzi na tym swiecie wszystkim w tym piłka.

  • Paweł Król

   Radzą sobie, krótko mówiąc. I mnie to nie przeszkadza, o ile ktoś się czuje częścią tej kultury itd.
   Ale jeśli niektóre osoby robią np. film, bo temat nośny i tworzą go w sposób nieszczery, to już nie jest dobrze.
   Czy jednak chcemy tego, czy nie, to Polska przyjęła ich (kiedy inni byli bierni). Co z tego mamy? Ano niewiele. Niby wyróżnieni jako Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, ale z drugiej strony – często pod ostrzałem krytyki na forum międzynarodowym.

   • pandzik

    Najwiecej sprawiedliwych z Polski to prawda ale musimy tez pamietac co otrzymalismy w zamian za swoja dobroc i pomoc. Czasy jakie byly kazdy wie ale dzisiaj wiekszosc o tym nie pamieta. Nie pamieta jaka nagroda wiele osob spotkala za heroizm i honor tak cenny w czasach beznadzieji i ogolnego dramatu. Nawet w dziejszych czasach na kamienice wyplywaja nowe dokumenty a kto mowil: Wasze Ulice Nasze Kamienice nalezy pamietac!

    • Paweł Król

     Iluzja dobroczynności. A kto daje i odbiera…