W sobotę poznamy gospodarza Euro 2020

…i grupy ampfutbolowej Ligi Mistrzów, w której zagra mistrz Polski.

Już w najbliższy piątek i sobotę w Warszawie odbędzie się kongres Europejskiej Federacji Ampfutbolu (European Amputee Football Federation) podczas którego ogłoszony zostanie gospodarz mistrzostw Europy 2020 oraz nowy prezes organizacji, a także odbędzie się losowanie pierwszej edycji ampfutbolowej Ligi Mistrzów.

To będą dwa bardzo ważne dni dla europejskiego ampfutbolu, a mogą być również wyjątkowo istotne dla rozwoju dyscypliny w Polsce. Podczas kongresu EAFF w Warszawie wybrany zostanie gospodarz przyszłorocznych mistrzostw Europy. O prawo organizacji EURO 2020 ubiega się Kraków, który miesiąc temu pomyślnie przeszedł wizytację przedstawicieli EAFF.

– Jesteśmy pod dużym wrażeniem przygotowań Polski do organizacji turnieju – mówił Simon Baker, sekretarz generalny organizacji i przewodniczący delegacji, która wizytowała m.in. stadiony Wisły, Cracovii i Garbarnii oraz spotkała się z Jackiem Majchrowskim, prezydentem Krakowa.

Organizacja ampfutbolowego EURO 2020 wiąże się z olbrzymim prestiżem, a gospodarz musi być gotowy nie tylko na ugoszczenie 16 europejskich reprezentacji, ale także przyjęcia tłumu kibiców, którzy z pewnością zjadą na turniej. Wystarczy przypomnieć, że finał EURO 2017 na Vodafone Arena w Stambule obejrzało na żywo 41 tysięcy widzów, a transmisje z polskich meczów na ostatnim mundialu miały milionowe zasięgi.

Gospodarz mistrzostw Europy 2020 zostanie ogłoszony przez EAFF w sobotę około godziny 10.

Również w sobotę o godzinie 15.00 rozpocznie się ceremonia losowania grup ampfutbolowej Ligi Mistrzów. W historycznej, bo pierwszej edycji imprezy, weźmie udział sześciu mistrzów europejskich lig, w tym mistrz Polski – zwycięzca Amp Futbol Ekstraklasy 2018. Najlepsze klubowe zespoły kontynentu spotkają się 25 i 26 marca w Tbilisi.

– Do Gruzji jedziemy po wygraną, tak jak wszystkie pozostałe zespoły – mówi Mateusz Szczepaniak, trener Glorii Varsovia.

Obok mistrzów Polski w Lidze Mistrzów EAFF wezmą udział również tak znane kluby jak Everton FC (Anglia), Cork City (Irlandia), Osmanlispor Ankara (Turcja) oraz AFC Tbilisi (Gruzja) i Dinamo Ałtaj (Rosja).

Oprócz ogłoszenia gospodarza Euro 2020 i losowania grup ampfutbolowej Ligi Mistrzów podczas kongresu odbędą się także wybory prezesa EAFF. Europejskiej organizacji od jej powstania w 2015 roku przewodził Mateusz Widłak, który ubiega się o reelekcję.

– Za nami cztery lata ciężkiej pracy i niesamowitego rozwoju europejskiego ampfutbolu! – podkreśla Widłak.

W czasie jego pierwszej kadencji EAFF nawiązała bliską współpracę z UEFA, zorganizowała historyczne mistrzostwa Europy w ampfutbolu, których finał obejrzało ponad 41 tysięcy osób, uruchomiła programy juniorskie i zorganizowała trzy edycje międzynarodowych obozów Junior Camp z udziałem młodych zawodników z 12 krajów. Po stronie sukcesów należy również zapisać uruchomienie ampfutbolowej Ligi Mistrzów, nawiązanie współpracy promocyjnej z piłkarskimi gwiazdami, 3 edycje projektu European Amputee Football Weeks, mecze pokazowe podczas UEFA Champions League Festivals w Berlinie, Mediolanie, Cardiff i Kijowie oraz przede wszystkim skokowe zwiększenie liczby krajów (z 11 do 16 w ciągu 4 lat), lig, klubów, zawodników i juniorów uprawiających ampfutbol w Europie.

– Pierwsze cztery lata istnienia EAFF to naprawdę świetna historia. Jeżeli będę miał taką możliwość, to w trakcie kolejnej kadencji chciałbym rozbudować i wzmocnić istniejące projekty oraz federację, stworzyć odpowiednie komisje, uruchomić rozgrywki juniorskie i przede wszystkim pokazać jak ampfutbol może zbliżyć się do Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego. – zapowiada Widłak.

 • Paweł Król

  Oby zatem Kraków, swoją drogą ładne i bogate w tradycje miasto, otrzymał organizację EURO. I żeby mówiono o nim np. nie tylko w kontekście smogu.:)

 • Paweł Król

  Próbowałem za to się doszukać, jakie miasto/miasta oprócz Krakowa brane jest/są pod uwagę w przyznaniu organizacji… Ciekawiło mnie, ale nie znalazłem takiej informacji.

  • Piciarm

   oprócz oferty z Polski na organizację MŚ ; są jeszcze z Niemiec i Rosji….

 • Piciarm

  Tak trzymamy kciuki, zresztą nie mamy się czego wstydzić organizujemy Euro, potem U-21, zaraz MŚ U-20, nie wspomnę o turniejach w naszym pięknym kraju MŚ czy ME w siatkówce, koszykówce czy piłki ręcznej… Nic nie stoi na przeszkodzie by i tą imprezę poprowadzić.
  pozdrawiam