Wczorajszy mecz. Anglia – Dania 2:1

Dumni Synowie Albionu awansowali do finału po niezwykle kontrowersyjnym karnym…

1. Anglicy awansowali do półfinału bez straty bramki. W fazie grupowej wygrali po 1:0 z Chorwacją i Czechami oraz bezbramkowo zremisowali ze Szkocją. Potem ograli 2:0 Niemców i roznieśli 4:0 Ukrainę.

2. Duńczycy w pierwszym meczu ulegli Finom 0:1, ale nikt nie przejmował się porażką. Wszyscy drżeli o stan zdrowia Christiana Eriksena. Ekipa Kaspera Hjulmanda uległa 1:2 Belgom, a awans do fazy pucharowej zawdzięcza kapitalnemu meczowi z Rosją (4:1). Dalej Dania rozbiła Walię 4:0 i wygrała 2:1 z Czechami.

3. Faworyzowani Anglicy nie potrafili rozmontować sprawnie funkcjonującej duńskiej defensywy. Próbowali Mason Mount (zablokowany) i Harry Kane (uderzył wysoko nad bramką), a ze strzałem Raheema Sterlinga poradził sobie Kasper Schmeichel.

4. Skandynawowie też nie mieli wielkich konkretów – w bramkę nie trafiali Martin Braithwaite oraz Mikkel Damsgaard.

5. 0:1! Mocny strzał Damsgaarda z rzutu wolnego leciał w środek bramki. Jordan Pickford jakimś cudem nie sięgnął tej piłki i Anglicy przegrywali.

6. Chwilę później Dania zmarnowała efektowną kontrę – Damsgaard zbyt mocno zagrywał do Pierre’a-Emile’a Højbjerga.
7. W 38. minucie Schmeichel zatrzymał strzelającego z pola karnego Sterlinga.

8. 1:1! 60 sekund później prawą stroną uciekł Bukayo Saka i zagrał przed bramkę. Tam Sterlinga próbował uprzedzić Simon Kjær, lecz uczynił to tak niefortunnie, że skierował piłkę do własnej bramki.

9. Pierwszą groźną akcję po przerwie przeprowadziła Dania. W 52. minucie Pickford świetnie obronił mocne, płaskie uderzenie z linii pola karnego Kaspera Dolberga.

10. Anglicy odpowiedzieli główką Harry’ego Maguire’a, po której kapitalną interwencją popisał się Schmeichel.

11. Na swoją bramkę polował Dolberg – kolejny płaski strzał padł jednak łupem Pickforda.

12. Anglicy byli groźniejsi pod bramką rywala, w 73. minucie Schmeichel musiał wykazać się dużym kunsztem, wybijając wrzutkę Mounta.

13. Chwilę później Kane padł w polu karnym, jednak arbiter nie podyktował rzutu karnego.

14. Anglicy gnietli niemiłosiernie, ale ekipa Hjulmanda dotrwała do dogrywki.

15. „Coraz bardziej czuć gola dla Anglii, Duńczycy są wyczerpani fizycznie, nie odbierają piłki” – relacjonował w TVP Kazimierz Węgrzyn. To prawda. Dania była zepchnięta we własne pole karne.

16. 2:1! Kane nie wykorzystał karnego (obronił Schmeichel), ale zdołał dobić swój strzał. „Trudno mi się z tym pogodzić, bo ja tam nie widziałem karnego” – denerwował się Węgrzyn. Czy Sterling był faulowany w polu karnym? Sędziowie po analizie VAR uznali, że był…

17. Umordowani Duńczycy próbowali wyrównać – w 114. minucie Pickford musiał wybić na róg uderzenie Braithwaite’a.

18. W ostatniej minucie dogrywki z ostrego kąta strzelił Sterling, ale świetnie poradził sobie Schmeichel.

19. To pierwszy finał mistrzostw Europy wywalczony przez Anglików.