Wczorajszy mecz. Armenia – Polska 1:6

Strach miał wielkie oczy. Przełamaliśmy ormiańską klątwę!

1. Selekcjoner zaryzykował – na lewej obronie postawił na Bartosza Bereszyńskiego, który zazwyczaj grywał na przeciwnej stronie defensywy. Z kolei w podstawowym składzie drużyny Artura Petrosjana z ubiegłorocznego meczu ostał się jedynie Kamo Hovhannisjan z białoruskiego Torpedo Żodino.
2. W 70. sekundzie Robert Lewandowski głową uprzedził Grigora Meliksetjana, ale piłka poszybowała nad poprzeczką.
3. 0:1! 40 sekund po główce „Lewego”, Łukasz Piszczek popędził prawą stroną do końcowej linii boiska i wycofał do nadbiegającego Kamila Grosickiego, który z kilku metrów płasko posłał piłkę do siatki.
4. W 6. minucie po centrze Bereszyńskiego, głową niecelnie uderzył Jakub Błaszczykowski.
5. 0:2! Z rzutu wolnego po faulu na Piotrze Zielińskim perfekcyjnie nad murem uderzył Robert Lewandowski, dzięki czemu zrównał się w klasyfikacji strzelców wszech czasów z Włodzimierzem Lubańskim.
6. 0:3! W 25. minucie rzut wolny pośredni z pięciu metrów (podyktowany za złapanie piłki przez Meliksetjana po zagraniu od własnego obrońcy) na gola zamienił niezawodny Lewandowski. Tym samym snajper Bayernu został samodzielnym liderem klasyfikacji strzelców wszech czasów.
7. W 32. minucie strzał Błaszczykowskiego z ostrego kąta nad poprzeczkę przeniósł bramkarz. Po kornerze z piłką o milimetry minął się niepilnowany Grzegorz Krychowiak.
8. Henrich Mchitarjan z rzutu wolnego kopnął w mur.
9. 1:3! Po rzucie rożnym Hovhannes Hambardzumjan uciekł naszym obrońcom (Kamil Glik!) i głową skierował piłkę do siatki.
10. Drugą połowę z większym animuszem rozpoczęli Ormianie. Atakowali jednak dość chaotycznie i Wojciech Szczęsny był praktycznie bezrobotny.
11. Irytowały niewymuszone straty (Linetty, Glik) Polaków. Aż prosiło się o przytrzymanie piłki w środku pola.
12. 1:4! W 58. minucie klepaliśmy piłkę w pobliżu własnej bramki. Nagle Szczęsny dokładnie wybił do Piszczka, który zagraniem głową uruchomił Błaszczykowskiego. Kuba przebiegł z piłką kilkadziesiąt metrów, zbiegł do środka i uderzył płasko obok nieudolnie interweniującego Meliksetjana.
13. 1:5! O piłkę na linii pola karnego powalczył Krzysztof Mączyński, zagraniem piętą uruchomił Grosickiego. Pomocnik Hull City wyłożył przed bramkę, a Lewandowski dopełnił formalności.
14. W 75. minucie Mchitarjan fantastycznym prostopadłym podaniem zwiódł całą polską defensywę, na szczęście Szczęsny zatrzymał wychodzącego sam na sam Edgara Malakjana.
15. Golkiper Armenii musiał sobie radzić ze strzałami z dystansu – próbowali Mączyński i Piotr Zieliński.
16. 1:6! W 89. minucie po błyskotliwej akcji Błaszczykowskiego wzdłuż linii końcowej ormiański stoper wyłożył piłkę Rafałowi Wolskiemu, który z bliska wpakował ją do siatki.
17. W doliczonym czasie gry Glik ofiarnym wślizgiem zablokował szarżę Edgara Malakjana.
18. Wygraliśmy w Erywaniu pierwszy raz w historii.

5 października 2017, Vazgen Sargisjan anvan Hanrapatakan Marzadasht w Erywaniu
Eliminacje mistrzostw świata
Grupa E
Armenia – Polska 1:6 (1:3)
Gole: Hambardzumjan 39. – Grosicki 2., Lewandowski 18., 25., 64., Błaszczykowski 58., Wolski 89.
Armenia: Grigor Meliksetjan – Kamo Hovhannisjan, Hovhannes Hambardzumjan, Taron Woskanjan, Artak Jedigarjan – Gegam Kadimjan (62. Edgar Malakjan), Gor Malakjan, Henrich Mchitarjan, Roman Korjan (66. Edgar Manuczarjan), Sargis Adamjan (73. David Manojan) – Tigran Barseghjan.
Polska: Wojciech Szczęsny – Łukasz Piszczek, Michał Pazdan (85. Thiago Cionek), Kamil Glik, Bartosz Bereszyński – Jakub Błaszczykowski, Grzegorz Krychowiak, Karol Linetty (59. Krzysztof Mączyński), Piotr Zieliński, Kamil Grosicki (72. Rafał Wolski) – Robert Lewandowski.
Żółta kartka: Manojan.
Sędziował: Matej Jug (Słowenia)