Wczorajszy mecz. AS Roma – Juventus FC 3:4

Było tutaj wszystko: piękne gole, niesamowity zwrot akcji, czerwona kartka, niewykorzystany rzut karny i kapitalne interwencje bramkarza reprezentacji Polski…

1. Grała siódma (Roma) z piątą (Juventus) drużyną Serie A. W tabeli lideruje duet z Mediolanu – Milan i Inter.

2. Rzymską wieżą Babel dowodzi słynny Portugalczyk José Mourinho, w niedzielny wieczór w podstawowym składzie wystawił dwóch Włochów. Marco Landucci, pod nieobecność Massimiliano Allegriego (siedział na trybunach), sięgnął po pięciu Włochów i Wojciecha Szczęsnego w bramce.

3. Po półtorej minuty na bramkę gospodarzy uderzał Argentyńczyk Paulo Dybala, lecz portugalski golkiper Romy Rui Patrício nie dał się zaskoczyć.

4. Roma odpowiedziała po sześciu minutach. Dośrodkowanie z kornera wylądowało na głowie Anglika Chrisa Smallinga, który zgrał piłkę do rodaka, Tammy’ego Abrahama. On też głową próbował zaskoczyć Szczęsnego, który był na posterunku.

5. 1:0! Seria kornerów przyniosła gola rzymianom. Po centrze z lewej strony Francuza Jordana Veretouta Abraham w towarzystwie czterech obrońców Juve głową spokojnie skierował piłkę do siatki.

6. Pierwszy, niezwykle udany, kwadrans Romy celnym strzałem zamknął Bryan Cristante.

7. 1:1! Wystarczyła chwila zagapienia obrońców gospodarzy i po akcji Federico Chiesy niepilnowany Dybala z 17. metrów precyzyjnie uderzył przy słupku.

8. Po półgodzinie gry boisko opuścił kontuzjowany Chiesa. Zastąpił go Szwed Dejan Kulusevski.

9. W doliczonym czasie gry pierwszej połowy świetnie głową uderzał Smalling, lecz tor lotu zmienił Abraham i przeniósł piłkę nad poprzeczką.

10. 2:1! Po akcji Lorenzo Pellegriniego z 18 metrów strzelił Ormianin Henrich Mchitarjan. Piłka odbita od Mattii De Sciglio kompletnie zaskoczyła Szczęsnego, który tylko patrzył, jak wpada do siatki.

11. 3:1! Fantastyczny strzał Pellegriniego z rzutu wolnego w samo okienko tuż obok ręki frunącego reprezentanta Polski.

12. Przez 20 minut po przerwie Juventus nie istniał na murawie. Gracze Mourinho mądrze ustawiali się w obronie, kompletnie neutralizując poczynania „Starej Damy”.

13. 3:2! Na prawej stronie rezerwowy Hiszpan Alvaro Morata zakręcił obrońcą i dośrodkował w pole karne. Głową do siatki trafił Manuel Locatelli. Goście wrócili do gry.

14. 3:3! Znów całą robotę wykonał Morata. Jego strzał w polu karnym został zablokowany, ale do piłki dopadł Kulusevski i skierował ją do siatki.

15. 3:4! Po zagraniu Brazylijczyka Arthura głową piłkę podbił Smalling. W polu karnym znalazł się De Sciglio, przejął futbolówkę i płaskim strzałem dał prowadzenie Juventusowi.

16. „To najszybsze zmartwychwstanie Juventusu w historii” – zawyrokował Mateusz Święcicki, komentator Eleven Sports.

17. W 82. minucie Szczęsny obronił rzut karny egzekwowany przez Pellegriniego! Kapitan Romy uderzył fatalnie. „Jedenastkę” podyktowano za zagranie ręką Matthijsa de Ligta. Holender za to zagranie zobaczył drugą żółtą kartkę i musiał opuścić boisko.

18. Giorgio Chiellini spędził na murawie niecałe dwie minuty i zdemolował Pellegriniego. Gracz Romy nie wrócił już na boisko.

19. W doliczonym czasie gry minimalnie niecelnie uderzał Hiszpan Carles Pérez. Piłka odbiła się od graczy z Turynu, ale po kornerze Roma zagrożenia nie stworzyła.

20. Szczęsny odważnym wyjściem wygarnął piłkę spod nóg Abrahama.

9 stycznia 2021, Stadio Olimpico w Rzymie

21. kolejka Serie A

AS Roma – Juventus FC 3:4 (1:1)
Gole: Abraham 11., Mchitarjan 48., Pellegrini 53. – Dybala 18., Locatelli 70., Kulusevski 72., De Sciglio 77.

Roma: Rui Patrício – Ashley Maitland-Niles, Chris Smalling, Roger Ibañez, Matías Viña – Henrich Mchitarjan, Jordan Veretout (78. Carles Pérez), Bryan Cristante, Lorenzo Pellegrini (87. Borja Mayoral), Felix Afena-Gyan (71. Eldor Shomurodow) – Tammy Abraham.

Juventus: Wojciech Szczęsny – Juan Cuadrado, Matthijs de Ligt, Daniele Rugani, Mattia De Sciglio – Weston McKennie, Manuel Locatelli, Rodrigo Bentancur (63. Arthur) – Paulo Dybala (82. Giorgio Chiellini), Federico Chiesa (32. Dejan Kulusevski) – Moise Kean (64. Alvaro Morata).

Żółte kartki: Veretout, Ibañez, Cristante/Cuadrado, de Ligt, Locatelli.

Czerwona kartka: de Ligt (81. minuta).

Sędziował: Daniele Massa.