Wczorajszy mecz. Austria – Polska 0:1

Konia z rzędem temu, kto myślał, że aż tak zdominujemy ekipę Franco Fody…

1. Czwartek był dniem naszych młodzieżówek. Sposobiąca się do mistrzostw świata u-20 drużyna Jacka Magiery pokonała Japonię 4:1, zaś kadra u-21 wygrała na wyjeździe z Anglią 3:1.
2. Austriacy rozpoczęli z wysokiego C, najpierw Jan Bednarek uprzedził Marko Arnautovicia, a potem w ciągu 60 sekund dwukrotnie musiał interweniować Wojciech Szczęsny – najpierw świetnie odbił piłkę po strzale Marcela Sabitzera z pola karnego, a potem złapał piłkę po uderzeniu Davida Alaby i rykoszecie od Mateusza Klicha.
3. W 13. minucie Bednarek znów zablokował strzał Arnautovicia. Wcześniej prawą stroną (naszą lewą) bezkarnie pomknął Stefan Lainer.
4. „Gramy trochę na wariata, bez wyrachowania” – podsumował grę Polaków komentator TVP, Jacek Laskowski. Była 14. minuta meczu…
5. Po zamieszaniu w polu karnym Austrii, w dobrej okazji był Arkadiusz Milik, ale zamiast strzelać z ostrego kąta wycofał piłkę piętą pod nogi Alaby. Dlaczego?!
6. W 24. minucie główkował Kamil Glik. Zbyt lekko, by zaskoczyć Heinza Lindnera.
7. 180 sekund później mocno sprzed pola karnego uderzył Kamil Grosicki. Tym razem Lindner musiał się napocić, by wybić piłkę na róg.
8. Z biegiem czasu opanowaliśmy sytuację na boisku, neutralizowaliśmy ataki Austriaków w środku pola (walkę wręcz toczył Grzegorz Krychowiak), a nawet przejęliśmy inicjatywę. Jednak w dynamicznych oskrzydlających akcjach Grosickiego precyzja była najsłabszym ogniwem.
9. Gospodarze zaczęli grać z… kontry. Kilka podań Alaby na wolne pole znamionowało wielką klasę. Na szczęście połapali się w tym wszystkim Tomasz Kędziora i Glik.
10. Po zmianie stron także brakowało konkretów. W 54. minucie podarowaliśmy Austriakom prezent – przy linii bocznej pola karnego faulował Bartosz Bereszyński. Po rzucie wolnym Sabizter huknął nad poprzeczką.
11. 60 sekund później miał miejsce szybki atak gospodarzy, Arnautović wkręcił w ziemię Kędziorę, ale uderzył obok dalszego słupka.
12. W 61. minucie poklepaliśmy przed polem karnym Austriaków. Krzysztof Piątek wycofał do Mateusza Klicha, ale jego strzał został zablokowany. Piłkę przejął Robert Lewandowski, ale… głupio ją stracił. Arnautović wyprowadził kontrę, po której Lazaro strzelił obok bramki.
13. Szybka kontra Polaków. Przemysław Frankowski zagrywał z prawej, Piątek zgrywał do Grosickiego w pole karne, lecz „Grosik” nie zdołał oddać uderzenia.
14. W 67. minucie mieliśmy szczęście. Arnautović z wolnego uderzył tuż obok słupka.
15. 0:1! Piątek! Wepchnął głową futbolówkę do siatki po kornerze Grosickiego, strzale Kędziory i odbiciu piłki przez Lindnera.
16. Kontra Polaków w 75. minucie – świetne zagranie Grosickiego, jeszcze lepsze prostopadłe podanie Lewandowskiego i minimalne pudło Piątka. Mogło być po meczu.
17. Mocny strzał Krychowiaka z dystansu złapał Lindner.
18. Kędziora na prawej stronie dzielił i rządził. Nie dawał mu rady Alaba, Sabitzer, a Arnautovicia wypchnął za linię końcową jak nieopierzonego juniora.
19. W 88. minucie mieliśmy furę szczęścia. Po błędach w obronie, Sabitzer dośrodkował, a Marc Janko głową uderzył obok dalszego słupka.
20. W doliczonym czasie gry Szczęsny fantastycznie odbił piłkę po strzale Alaby.
21. Jako piłkarz Jerzy Brzęczek debiutował w kadrze z Austrią (1992 rok) i strzelił pierwszą bramkę dla Polski także z Austrią (1994 rok). Teraz wygrał swój pierwszy mecz w roli selekcjonera. Gratulacje!