Wczorajszy mecz. BATE Borysów – Piast Gliwice 1:1

W tym sezonie przygodę z Europą rozpoczęliśmy z niedosytem. Remis, który przed meczem bralibyśmy w ciemno, okazał się wynikiem trochę niezadowalającym…

1. Mistrz Polski i mistrz Białorusi rozpoczęły europejskie zmagania już od pierwszej rundy eliminacji. Białorusini to utytułowana ekipa, grająca regularnie w fazach grupowych Ligi Europy tudzież Ligi Mistrzów. W lutym tego roku w Lidze Europy ograli choćby londyński Arsenal.

2. Białoruski realizator z uporem maniaka pokazywał Tomasza Fornalika, brata Waldemara, jako pierwszego trenera Piasta.

3. Gliwiczanie nie pękli przed BATE, choć dwukrotnie nerwowo interweniował naciskany przez napastników František Plach. W odpowiedzi w 14. minucie po kornerze Toma Hateleya pozostawiony bez opieki Jakub Czerwiński głową nie trafił w bramkę.

4. Piotr Parzyszek zablokował wybijającego piłkę Antona Czyczkana. Białoruski golkiper wyszedł z opresji obronną ręką.

5. Po dośrodkowaniu Joela Valencii w piłkę tuż przed bramką nie trafił Jorge Félix. Chwilę później uderzenie Patryka Dziczka Czyczkan sparował na róg.

6. BATE rozkręciło się po półgodzinie gry, ale czyszczący wszystko w defensywie Czerwiński powstrzymał Igora Stasiewicza.

7. W 34. minucie po zagraniu Hateleya Serb Slobodan Simović omal nie pokonał własnego bramkarza.

8. 0:1! Co się odwlecze, to nie uciecze. Po akcji Valencii uderzał Félix, Czyczkan zdołał odbić strzał, lecz wobec dobitki Piotra Parzyszka był bezradny.

9. Przed przerwą Plach dwukrotnie czujnie uprzedził zawodników BATE: najpierw Stanisława Drahuna, potem Francuza Hervaine’a Moukama.

10. Drugą połowę Piast zaczął od mocnego uderzenia Martina Konczkowskiego, ale Czyczkan zdołał wybić piłkę na róg.

11. Gliwiczanie kusili los, tracąc piłkę w środku pola. „Nie wolno tak grać” – denerwował się ekspert TVP, Andrzej Strejlau. W odstępie kilku minut gracze Piasta obejrzeli aż trzy żółte kartki.

12. Mistrzowie Polski zaczęli popełniać niezrozumiałe błędy. Dziczek powinien wylecieć z czerwoną kartką (drugą żółtą) za faul po fatalnej stracie z 59. minuty. Turecki sędzia był nader wyrozumiały.

13. Sodówka zaszumiała w głowie Dziczkowi. Gdy zszedł z boiska, nie podał ręki trenerowi Fornalikowi.

14. 1:1! Stasiewicz minął na prawej stronie obrońcę, płasko zagrał w pole karne do Drahuna, a ten uderzył bez namysłu. Piłka odbiła się od słupka i zatrzepotała w siatce.

15. Po ataku łokciem Drahuna, krwią zalał się Patryk Sokołowski. Na szczęście rezerwowy Piasta zacisnął zęby i szybko wrócił na murawę.

16. Potężny strzał Mikkela Kirkeskova sprzed pola karnego sparował Czyczkan.

17. Za faul na Patryku Sokołowskim drugą żółtą, a w konsekwencji czerwoną kartkę otrzymał Drahun.

18. „Życzę wszystkim polskim klubom, by miały takich sędziów, jak ten pan, który dziś pokazuje jak się sędziuje” – komplementował tureckiego rozjemcę Strejlau.

19. Piast w końcówce grał tak, by nie zrobić krzywdy BATE. Remis wyraźnie satysfakcjonował mistrzów Polski.

20. W siódmej minucie doliczonego czasu gry Stasiewicz uderzał z rzutu wolnego, a Plach przeniósł piłkę nad poprzeczką.