Wczorajszy mecz. Chorwacja – Anglia 2:1

Pierwszy finał dla „Hrvatskiej” stał się faktem. Dokładnie w 20. rocznicę wywalczenia przez nią brązu na francuskim mundialu.

1. Obie ekipy dotychczas grały ze sobą siedmiokrotnie. Cztery razy wygrali Anglicy, padł jeden remis i dwa razy triumfowali Chorwaci.
2. „Vatreni” ostatni raz w półfinale mistrzostw świata grali 20 lat temu (1:2 z Francją), Anglia 28 lat temu (porażka po karnych z Niemcami).
3. 0:1! Początek dla Anglii! W 5. minucie po efektownym strzale Kierana Trippiera z rzutu wolnego (faul Luki Modricia na Dele Allim) piłka wpadła w samo okienko bramki strzeżonej przez Danijela Subašicia.
4. Anglicy przygnietli rywala. Dwa razy po rzutach rożnych niecelnie główkował Harry Maguire.
5. W 19. minucie Ivan Perišić płasko strzelił sprzed pola karnego. Pomylił się o pół metra.
6. Nie minęło pół godziny gry, a Harry Kane najpierw trafił w Subašicia, a dobitka z ostrego kąta trafiła w słupek.
7. Wreszcie odpowiedzieli Chorwaci. Tak jak Kane, na dwa razy próbował Ante Rebić. Mocny strzał złapał Jordan Pickford.
8. W 35. minucie niecelnie sprzed pola karnego uderzył niepilnowany Jesse Lingard.
9. Pierwsza groźna akcja po przerwie miała miejsce w 57. minucie. Dejan Lovren w ostatniej chwili zdjął piłkę z głowy rzucającego się „szczupakiem” Kane’a.

10. Podopieczni Zlatko Dalicia próbowali wyrównać, ale Ivan Rakitić huknął wysoko nad bramką, zaś strzał Perišicia został zablokowany.
11. 1:1! W 68. minucie z prawej strony dośrodkował Šime Vrsaljko, a Perišić wystawił nogę nad padającego Kyle’a Walkera i doprowadził do remisu.
12. W 72. minucie Perišić wymanewrował angielską obronę i uderzył w dalszy róg. Odbita od słupka piłka spadła pod nogi Rebicia, lecz jego strzał złapał Pickford.
13. Pięć minut później Lingard kopnął wzdłuż bramki, ale nikt nie przeciął lotu piłki.
14. Angielscy defensorzy popełnili kilka kiksów w jednej akcji, ale uratował ich Pickford. Zawodnik Evertonu obronił też strzał Mario Mandžukicia z ostrego kąta.
15. W 84. minucie błąd popełnił angielski bramkarz, ale Rebić uderzył nad poprzeczką.
16. W doliczonym czasie gry po dośrodkowaniu Trippiera Kane główkował obok bramki.
17. W 99. minucie po wrzutce z kornera John Stones uderzył głową, lecz piłkę z bramki wybił Vrsaljko.
18. Z bliska Mandžukić kopnął w Pickforda. Wyciągnięta noga Anglika zrobiła krzywdę napastnikowi Juventusu.
19. W 108. minucie po rozegraniu piłki z rzutu rożnego w bramkę nie trafił Marcelo Brozović.
20. 2:1! Co się odwlecze, to nie uciecze. 60 sekund później po zgraniu głową Perišicia Mandžukić z ostrego kąta pokonał angielskiego bramkarza.
21. Zaskakujący strzał Brozovicia po rzucie rożnym, Pickford obronił na raty.
22. Po kontuzji Trippiera, Anglicy mający wykorzystany limit zmian, kończyli w dziesiątkę.
23. W 120. minucie Chorwaci wyprowadzili kontrę, ale Andrej Kramarić trafił tylko w boczną siatkę.