Wczorajszy mecz. FC DAC 1904 Dunajská Streda – Cracovia 1:1

„Pasy” przywiozły do kraju niezwykle cenny rezultat…

1. Dunajská Streda leży na Słowacji, ale ponad 80 procent jej mieszkańców to Węgrzy. Klub jest wspierany przez rząd Viktora Orbána, a na jego czele stoi najbogatszy słowacki Węgier, Oszkár Világi.

2. Wicemistrz Słowacji zainwestował w klubową akademię 14 milionów euro.

3. Dla Cracovii to czwarty start w europejskich pucharach. W latach 1983 i 2008 grała w Pucharze Intertoto, zaś w sezonie 2016/17 odpadła z Ligi Europy po porażce w dwumeczu ze Shkëndiją Tetowo. Z kolei dla DAC był to piąty start w Europie.

4. Kibice Cracovii wystartowali dzień wcześniej niż piłkarze. W Bratysławie starli się z kibicami Lewskiego Sofia. Efekt? Zatrzymane 94 osoby.

5. Po strzale Damiana Dąbrowskiego zawodnicy Cracovii reklamowali rękę zawodnika gospodarzy w polu karnym. Gwizdek słoweńskiego arbitra jednak milczał.
6. W 10. minucie mocno na bramkę „Pasów” uderzył Kristopher Vida, ale na posterunku był Michal Pešković.

7. Po wrzucie z autu i zgraniu piłki głową piłka spadła na głowę debiutującego w Cracovii Pelle van Amersfoorta. Holender główkował w poprzeczkę.

8. W 38. minucie w ciągu 60 sekund Martin Jedlička dwukrotnie uratował DAC od straty gola – najpierw strzelał Dąbrowski, potem Portugalczyk Rafael Lopes.

9. 0:1! Van Amersfoort uderzył sprzed pola karnego, piłka odbiła się od nóg „świeżaka” w ekipie DAC, Dominika Kružliaka, i kompletnie zmyliła Jedličkę.

10. 1:1! Cztery minuty „Pasy” cieszyły się prowadzeniem. Po akcji Zsolta Kalmára z Lukášem Čmelíkiem, odbitą od pleców Vidy piłkę do siatki wepchnął Serb Marko Divković.

11. W 54. minucie Kalmár wpadł w pole karne, ale po nodze obrońcy uderzył nad poprzeczką.

12. Z linii pola karnego płasko uderzył Čmelik, lecz Peškovic pewnie złapał piłkę. W odpowiedzi strzelał Lopes, ale dokładnie tam, gdzie stał bramkarz DAC.

13. Strzały van Amersfoorta i Dąbrowskiego nie trafiły w światło bramki.

14. W 84. minucie w dobrej okazji znalazł się Panamczyk Cesar Blackman, lecz uderzył nad bramką. Próbował też Kalmár, ale i on kopnął nad poprzeczką.

15. Ostatnia akcja meczu mogła przynieść gola gospodarzom, lecz Kružliak nie trafił w piłkę, lecz został nią trafiony.

16. Remis wydaje się sprawiedliwym wynikiem. Oba zespoły prezentowały podobny poziom. W ekipie Michała Probierza mogły irytować straty, pasywność w niektórych fragmentach gry i beztroska w kryciu rywali (Niko Datković!).

11 lipca 2019, MOL Aréna w Dunajskiej Stredzie

I runda eliminacji Ligi Europy

FC DAC 1904 Dunajská Streda – Cracovia 1:1 (1:1)

Gole: Divković 44. – Kružliak 40., sam.

DAC: Martin Jedlička – Kristián Koštrna, Ľubomír Šatka, Dominik Kružliak, Eric Davis (60. Cesar Blackman) – Lukáš Čmelík (76. Eric Ramírez), Connor Ronan, Máté Vida, Zsolt Kalmár, Kristopher Vida (70. Abdulrahman Taiwo) – Marko Divković.

Cracovia: Michal Pešković – Cornel Râpă, Michał Helik, Niko Datković, Kamil Pestka (46. Diego Ferraresso) – Sergiu Hanca, Janusz Gol, Damian Dąbrowski (85. Milan Dimun), Pelle van Amersfoort, Bojan Čečarić (62. Mateusz Wdowiak) – Rafael Lopes.

Żółte kartki: Kružliak, Davis/Pestka.

Sędziował: Rade Obrenovič (Słowenia).

Widzów: 9860.