Wczorajszy mecz. Jagiellonia Białystok – Wisła Kraków 3:1

W Białymstoku przełamali passę czterech meczów bez zwycięstwa…

1. Przed tym spotkaniem Jagiellonia zajmowała 10. miejsce w tabeli, Wisła była 13.

2. Krakowianie przyjechali do stolicy Podlasia w glorii triumfatorów ostatnich derbów Krakowa (przez co z roboty wyleciał Michał Probierz, były już trener Cracovii), zaś Jagiellonia nie wygrała czterech ostatnich meczów. Dodatkowo ze składu gospodarzy z powodu urazu (zerwanie więzadła) wypadł najlepszy strzelec, Hiszpan Jesús Imaz.

3. Oba zespoły w wyjściowych składach wystawiły po pięciu Polaków.

4. Już w 9. minucie za czerwoną kartkę (faul taktyczny) z boiska musiał zejść czeski stoper Wisły Michal Frydrych. Trener „Białej Gwiazdy”, Słowak Adrián Guľa, zdjął z boiska swojego najgroźniejszego gracza, Ghańczyka Yawa Yeboaha, a w jego miejsce wstawił obrońcę Serafina Szotę.

5. Mijały minuty, a grająca z przewagą jednego zawodnika ekipa „Dumy Podlasia” nie potrafiła wypracować jakiejkolwiek klarownej sytuacji.

6. Co więcej, po półgodzinie gry kapitalną okazję mieli goście. Po centrze Słowaka Michala Škvarki w zapaśniczy pojedynek z Mateuszem Młyńskim wdał się Michał Pazdan, co wykorzystał Czech Jan Kliment i mocno strzelił. Na szczęście dla „Jagi” na posterunku był doświadczony Łotysz Pāvels Šteinbors.

7. W 40. minucie po akcji Czecha Martina Pospíšila i Tarasa Romanczuka efektownie głową uderzył Rumun Bogdan Țîru. Mikołaj Biegański świetnie sparował piłkę nad poprzeczkę.

8. 1:0! Po kornerze młody bramkarz Wisły nie miał już szans, gdy ładnie głową strzelił Błażej Augustyn.

9. Trwało oblężenie bramki gości. Armaty wytoczyli Czesi: Pospíšil i Tomáš Přikryl, ale byli nieskuteczni.

10. 1:1! Adrián Guľa miał nosa wstawiając na boisko Szotę. Centrę wiślaków z rzutu wolnego fatalnie przedłużył Augustyn, nie sięgnął piłki Šteinbors, a wrzutkę celnym strzałem zamknął właśnie rezerwowy obrońca „Białej Gwiazdy”.

11. Pierwszy groźny strzał po przerwie oddał Michał Żyro, lecz bardzo dobrze spisał się Biegański.

12. 2:1! Po wrzutce Bośniaka Bojana Nasticia mocno uderzył Přikryl, a stojący przed bramką Szota został nabity piłką, która wpadła do siatki.

13. Dziesięć minut później do siatki trafił Pazdan, lecz sędzia Szymon Marciniak (słusznie) gola nie uznał. Stoper Jagiellonii był na spalonym.

14. W 83. minucie po strzale Piotra Starzyńskiego ofiarnie rzucił się obrońca Jagiellonii i zablokował uderzenie. Po chwili mocno z dystansu uderzył Kostarykańczyk Felicio Brown Forbes.

15. 3:1! Żyro wbiegł w pole karne i mocnym uderzeniem pokonał Biegańskiego. Golkiper Wisły nie miał szans.

15. kolejka PKO Ekstraklasy

Jagiellonia Białystok – Wisła Kraków 3:1 (1:1)

Gole: Augustyn 41., Přikryl 60., Żyro 87. – Szota 45+1.

Jagiellonia: Pāvels Šteinbors – Bogdan Țîru, Błażej Augustyn, Michał Pazdan – Kacper Tabiś (46. Michał Żyro), Taras Romanczuk, Martin Pospíšil (78. Michał Nalepa), Tomáš Přikryl, Bojan Nastić (85. Bartłomiej Wdowik) – Bartosz Bida (70. Karol Struski), Fedor Černych (85. Przemysław Mystkowski).

Wisła: Mikołaj Biegański – Dawid Szot, Michal Frydrych, Maciej Sadlok – Matěj Hanousek, Aschraf El Mahdioui, Patryk Plewka (82. Dor Hugi), Michal Škvarka (82. Nikola Kuveljić), Mateusz Młyński (70. Piotr Starzyński) – Jan Kliment (70. Felicio Brown Forbes).

Żółte kartki: Tabiś, Augustyn, Černych, Nastić, Țîru /Młyński, Forbes, Szot.

Czerwona kartka: Frydrych (9. minuta).

Sędziował: Szymon Marciniak (Płock).

Widzów: 5411.