Wczorajszy mecz. Japonia – Polska 0:1

Tradycji stało się zadość: wygraliśmy mecz o honor. Końcówka tego spotkania zapewne przejdzie do legendy…

1. „Niebiescy Samurajowie” grali o awans, mając cztery punkty po dwóch meczach. My z zerowym dorobkiem zamykaliśmy tabelę grupy H.
2. Już w 1. minucie Łukasz Fabiański ubiegł szarżującego Yuto Nagatomo.
3. W 5. minucie wyprowadziliśmy szybką kontrę, ale Robert Lewandowski został zablokowany w polu karnym.
4. Jan Bednarek zagrał pod nogi Japończyków, prokurując zagrożenie pod naszą bramką, na szczęście Shinji Okazaki spudłował głową.
5. W 13. minucie z daleka huknął Takashi Usami, ale Fabiański zdołał odbić piłkę. Potem złapał strzał Gotoku Sakaiego.
6. Tempo spotkania było wybitnie spacerowe. Nawet jeśli podchodziliśmy w pobliże bramki Japonii, pod naciskiem rywala podawaliśmy niecelnie.
7. W 32. minucie, po akcji Rafała Kurzawy, Przemysława Bereszyńskiego i Kamila Grosickiego, ten ostatni główkował, a wyciągnięty jak struna Eiji Kawashima zatrzymał piłkę na linii bramkowej.
8. Ostra centra G. Sakaiego, Fabiański odbił piłkę, która trafiła w Kamila Glika. Na szczęście wróciła w ręce „Fabiana”.
9. W 37. minucie Piotr Zieliński wzorcowo spartolił kontrę. Zamiast zagrać na wolne pole do Lewandowskiego, podał w nogi japońskiego obrońcy. Mieliśmy rzut rożny, ale po nim Kurzawa huknął na wysokość trzeciego piętra.

10. Pierwsza groźna akcja Polaków po przerwie miała miejsce w 53. minucie. Wyprowadziliśmy kontrę, ale Grosicki fatalnie zagrał do Lewandowskiego. „Lewemu” zabrakło pół metra, by dosięgnąć piłkę przed Kawashimą.
11. 0:1! W 59. minucie po centrze Kurzawy z rzutu wolnego Bednarek przyłożył nogę i piłka przy słupku wpadła do japońskiej bramki!
12. W tym momencie Japonia była poza mundialem. Samuraje wreszcie zaczęli grać w piłkę.
13. Nasi kontrowali. W 68. minucie Grosicki główkował obok bramki.
14. Sześć minut później Zieliński świetnym podaniem na wolne pole uruchomił Grosickiego, ten wystawił piłkę jak na tacy Lewandowskiemu. „Lewy” przestrzelił. „To nie jest jego mundial” – podsumował w TVP Jacek Laskowski.
15. Jakaś apatia dopadła Japończyków. Żeby Łukasz Teodorczyk wkręcił w ziemię trzech rywali?!
16. W 81. minucie po akcji Grosickiego Tomoaki Makino o mały włos nie strzelił samobója.
17. Polaków i Japończyków satysfakcjonował taki wynik. Jedni i drudzy pozorowali futbol przy akompaniamencie gwizdów.
18. Jakub Błaszczykowski czekał przy linii bocznej na wejście. Japończycy nie kwapili się, by wybić piłkę na aut, a nasi nie kwapili się, żeby ich zaatakować. Parodia.
19. Był to 50. mecz Adama Nawałki w roli selekcjonera. Bilans: 26 wygranych – 15 remisów – 9 porażek. Gole: 99-49.
20. Z grupy wyszły Kolumbia i Japonia. Do domu wracają Senegal i Polska.