Wczorajszy mecz. Juventus FC – Real Madryt 1:4

Wielka klasa mistrzów Hiszpanii. Dla „Juve” finał Ligi Mistrzów to chyba apogeum możliwości…

1. Droga Realu do finału wyglądała następująco:
Faza grupowa – Sporting CP 2:1, 2:1, Borussia Dortmund 2:2, 2:2, Legia Warszawa 5:1, 3:3
1/8 finału – SSC Napoli 3:1, 3:1
1/4 finału – Bayern Monachium 2:1, 4:2 (po dogrywce)
1/2 finału – Atletico Madryt 3:0, 1:2
2. Z kolei „Juve”, by zagrać na Principality Stadium w Cardiff musiało grać z:
Faza grupowa – Sevilla FC 0:0, 3:1, Dinamo Zagrzeb 4:0, 2:0, Olympique Lyon 1:0, 1:1
1/8 finału – FC Porto 2:0, 1:0
1/4 finału – FC Barcelona 3:0, 0:0
1/2 finału – AS Monaco 2:0, 2:1
3. Oba zespoły spotkały się w finale Champions League w 1998 roku. Wygrali „Królewscy” 1:0 po golu Czarnogórca, Predraga Mijatovicia. W barwach ekipy z Turynu grał Zinednine Zidane, obecny trener Realu.

4. Po 180 sekundach od pierwszego gwizdka Niemca – Felixa Brycha zaatakował Juventus, lecz strzał Argentyńczyka Gonzalo Higuaina złapał Kostarykańczyk Keylor Navas.
5. W 6. minucie piłkę wybitą przez obrońców przejął Bośniak Miralem Pjanić, ale jego uderzenie sprzed pola karnego na raty wybronił Navas.
6. Real pierwszy raz pod bramką „Juve” zagościł po 12. minutach, ale francuski snajper „Królewskich” Karim Benzema był na spalonym.
7. 0:1! Cristiano Ronaldo! Portugalczyk w 20. minucie dostał podanie po ziemi od Daniela Carvajala i precyzyjnym płaskim strzałem przy słupku pokonał Gianluigiego Buffona.
8. 1:1! Mario Mandżukić! Piękny strzał przerzutką Chorwata po zgraniu piłki przez Higuaina. Navas nie mógł tego sięgnąć.
9. Po półgodzinie gry Ronaldo chciał skopiować wyczyn Mandżukicia, ale jego strzał zablokowali obrońcy.
10. Do przerwy swoich szans szukali jeszcze Pjanić (zablokowany strzał sprzed pola karnego) oraz Ronaldo (kompletnie nieudana główka) i Casemiro (uderzenie obok bramki).
11. Dwie minuty po przerwie Andrea Barzagli zablokował szarżę Isco.
12. W 54. minucie mocny strzał Chorwata Luki Modricia pewnie chwycił Buffon. Chwilę potem obok okienka uderzył Brazylijczyk Marcelo.
13. Pod bramką „Starej Damy” było coraz groźniej. Ronaldo nie sięgnął zagrania Marcelo wzdłuż bramki.
14. 1:2! Casemiro! W 61. minucie Brazylijczyk przejął wybitą przez obrońcę piłkę i huknął z 25. metrów. Odbita od pięt Samiego Khediry futbolówka zmyliła Buffona i wpadła przy słupku do siatki.
15. 1:3! Ronaldo! Nie minęły trzy minuty od gola Casemiro, a Portugalczyk w stylu Usaina Bolta wyprzedził obrońców mistrza Włoch, dochodząc do podania Modricia i umieszczając piłkę w siatce.
16. W 73. minucie Niemiec Toni Kroos minął trzech rywali, wyłożył piłkę Marcelo, a ten odegrał do Ronaldo. Portugalczyk kopnął nad bramką.
17. Dwa szybko stracone gole doprowadziły defensywę „Juve” do kompletnej rozsypki. Real przedostawał się pod bramkę Buffona z dziecinną łatwością.
18. Trzy metry przed bramką Leonardo Bonucci ofiarnym wślizgiem uprzedził Walijczyka Garetha Bale’a.
19. W 82. minucie Alex Sandro przedłużył głową wrzutkę Daniego Alvesa, lecz Brazylijczyk minimalnie chybił.
20. Nie pograł sobie w finale Kolumbijczyk Juan Cuardado. W ciągu 16 minut obejrzał dwie żółte kartki i Juventus musiał grać w dziesiątkę.
21. 1:4! Marco Asensio! 21-letni rezerwowy w 90. minucie z bliska wykończył podanie z lewej strony boiska.
22. To 12. triumf „Królewskich” w Lidze (Pucharze) Mistrzów. Obronili trofeum sprzed roku.