Wczorajszy mecz. Legia Warszawa – AFC Ajax 0:0

Mistrzowie Polski wywalczyli remis najlepszy z możliwych. W Amsterdamie o sukces będzie jednak niezwykle trudno…

1. Dwa lata temu legioniści, także w 1/16 Ligi Europy, grali z Ajaxem. W Amsterdamie „wojskowi” ulegli 0:1, na własnym stadionie – aż 0:3.
2. Z nowych nabytków Legii w podstawowym składzie trener Jacek Magiera dał szansę jedynie Czechowi Tomášowi Necidowi. Do łask szkoleniowca wrócili defensorzy Łukasz Broź i Maciej Dąbrowski.
3. W 8. minucie Arkadiusz Malarz zatrzymał na linii strzał z ośmiu metrów Davy’ego Klaasena. Powtórki i symulacje pokazały, że piłka całym obwodem przekroczyła linię bramkową.
4. Gruzin Waleri Kazaiszwili próbował się zrewanżować 120 sekund później, lecz jego drybling zakończył się na trzecim piłkarzu z Amsterdamu.
5. W 18. minucie mistrzowie Polski oddali pierwszy celny strzał. André Onana nie miał kłopotu z chwyceniem piłki po płaskim strzale Vadisa Odidji-Ofoe.
6. W 30. minucie dostałem SMS od koleżanki: „Niby coś grają, ale nic z tego nie wynika…”.
7. Cztery minuty później sprzed pola karnego strzelał Necid, lecz spudłował.
Malarz dwukrotnie w ciągu minuty stanął na wysokości zadania. Najpierw obronił kąśliwy strzał w krótki róg reprezentanta Burkina Faso, Bertranda Traoré, a potem po stracie Tomasza Jodłowca i akcji Amina Younesa, strzelał Marokańczyk Hakim Ziyech.
8. W 39. minucie, po wrzutce Odidji-Ofoe, Necid podręcznikowo przyjął piłkę na klatkę, lecz jego uderzenie z powietrza było za słabe, by zaskoczyć Onanę.
9. Younes jak na tacy wyłożył piłkę Kasperowi Dolbergowi, lecz Duńczyk, mając przed sobą tylko Malarza, haniebnie spudłował. To powinien być gol do szatni. Zegar wskazywał 44. minutę.
10. Dariusz Szpakowski nie mógł się rozwinąć z podsumowaniem pierwszej połowy. Chwilę po gwizdku sędziego oznajmiającym przerwę TVP puściła reklamy.
11. Osiem minut po przerwie, po akcji prawą stroną, w dobrej okazji znalazł się Odidja-Ofoe. Belg miał czas i miejsce, lecz jego strzał z 16. metrów poszybował daleko od bramki Onany.
12. W 60. minucie, po akcji Michała Kucharczyka, powstało spore zamieszanie pod bramką Holendrów. Ostatecznie piłka nie dotarła do Miroslava Radovicia, bowiem obrońcy Ajaxu nieporadnie, ale skutecznie, wybili ją na rzut rożny.
13. Ajax seryjnie bił rzuty rożne, a Legia groźnie skontrowała za sprawą rezerwowych. Jednak Onana zdołał przeciąć podanie Kucharczyka do Brazylijczyka Guilherme.
14. W 70. minucie Radović obejrzał żółtą kartkę, co oznacza, że nie zagra w rewanżu.
15. 180 sekund później na boisku pojawił się Kluivert. Justin, syn Patricka.
16. Malarz świetnie nogą obronił strzał Duńczyka Lasse Schøne, po „klepce” w polu karnym z Ziyechem.
17. W 84. minucie drugą żółtą kartkę otrzymuje Kenny Tete. Defensor Ajaxu musiał opuścić boisko i nie wystąpi w rewanżu. Legia grała z przewagą jednego zawodnika.
18. Trener gości Peter Bosz zdjął z boiska młodego Kluiverta, a w jego miejsce wpuścił doświadczonego Niemca Heiko Westermanna. To właśnie on trzymał w ryzach defensywę „Joden” i pozwolił Ajaxowi wywalczyć bezbramkowy remis.