Wczorajszy mecz. Łotwa – Polska 0:3

Wygraliśmy. I to najbardziej cieszy.

1. Z Łotyszami zagraliśmy po raz piętnasty, w tym czwarty raz o punkty. Wygraliśmy 10 spotkań, dwa razy padł remis i dwukrotnie schodziliśmy z boiska pokonani. Bilans goli: 37-15 dla nas. Najładniejszy gol? Chyba ten Mirosława Szymkowiaka z 2003 roku:

2. W zespole gospodarzy aż sześciu piłkarzy miało epizod nad Wisłą. To Mārcis Ošs, Kaspars Dubra, Vitālijs Maksimenko, Oļegs Laizāns, Deniss Rakels i Vladislavs Gutkovskis.

3. Przed meczem byliśmy liderem tabeli z dorobkiem 13 punktów. Łotysze byli „czerwoną latarnią” bez jakiejkolwiek zdobyczy.

4. Rozpoczęliśmy mecz od fatalnego wykonania rzutu wolnego przez Kamila Grosickiego, który właściwie rozgrzał Andrisa Vaņinsa.

5. 0:1! Robert Lewandowski ładnie „klepnął” piłkę na linii pola karnego z młokosem Sebastianem Szymańskim i w sytuacji sam na sam pewnie pokonał bramkarza.

6. 0:2! 13. minuta szczęśliwa dla Polski. Grosicki lewą stroną popędził niemal do końcowej linii i wycofał na jedenasty metr do Lewandowskiego. Nasz kapitan niczym na treningu płaskim strzałem podwyższył prowadzenie.

7. W 28. minucie Grzegorz Krychowiak posłał bombę z dystansu. Łotewski golkiper odbił piłkę, lecz Lewandowski nie zdołał jej skutecznie dobić.

8. Oprócz trzech wyżej wymienionych przebłysków nie potrafiliśmy udowodnić wyższej kultury piłkarskiej nad outsiderem grupy.

9. Po przerwie trzykrotnie w niezłych sytuacjach był Grosicki. Za każdym razem spartolił inaczej. W dodatku Piotrowi Zielińskiemu uciekła piłka w banalnej sytuacji. Klubowy trener „Ziela”, Carlo Ancelotti, chyba tego nie widział.

10. Po godzinie gry wreszcie coś godnego uwagi wydarzyło się na boisku. Najpierw celnie, lecz w środek bramki, strzelił Krzysztof Piątek, po chwili Krychowiak, strzelając z daleka, trafił w budkę parkingowego przed stadionem.

11. 0:3! Akcja, w której palce maczali blokowani przez obrońców Zieliński i Piątek, wreszcie Grosickiemu zamiast strzału wyszło podanie do stojącego przed pustą bramką Lewandowskiego. Ten nie zwykł marnować takich okazji.

12. Wygraliśmy. A gdzie byśmy byli, gdyby nie Lewandowski?!