Wczorajszy mecz. Piast Gliwice – BATE Borysów 1:2

Tak frajerskiej porażki polskiej drużyny w Europie chyba jeszcze nie było…

1. Przed meczem w Gliwicach wybrzmiał hymn Ligi Mistrzów. Jak się okazało, ostatni raz w tym sezonie…

2. W sobotę Piast przegrał z Lechią Gdańsk 1:3 w Superpucharze Polski. BATE powróciło na fotel lidera białoruskiej ekstraklasy po wygranej 4:1 z Tarpieda-BiełAZ Żodzino.

3. Goście od początku przejęli inicjatywę – w 12. minucie po zbyt krótkim wybiciu piłki głową przez Jakuba Czerwińskiego Fin Jasse Tuominen uderzył z woleja pół metra obok słupka.

4. W 19. minucie po wrzutce Martina Konczkowskiego delikatnie na bramkę BATE strzelił Hiszpan Jorge Félix.

5. 1:0! Po dośrodkowaniu Ekwadorczyka Joela Valencii w górę niczym z procy wyskoczył Czerwiński i precyzyjnym strzałem głową umieścił piłkę w siatce.

6. W polu karnym BATE padł Konczkowski. „Chyba karny” – powiedział Mateusz Borek, komentator Polsatu. Gwizdek sędziego jednak milczał.

7. BATE przeważało, ale Piast był nieco konkretniejszy. W 41. minucie po szybkiej kontrze Piotr Parzyszek po nodze rywala uderzył obok bramki. Po kornerze zbyt lekko główkował Czerwiński.

8. Po zmianie stron gliwiczanie grali mądrze – nie dopuszczali Białorusinów w pobliże bramki strzeżonej przez Františka Placha. Męska walka toczyła się głównie w środku pola.

9. Piast wykonywał sporo rzutów rożnych – za każdym razem poszukiwany był Czerwiński, z którego kryciem nie radził sobie Zachar Wołkau.

10. Trzeba było uważać – po godzinie gry Maksim Skawysz urwał się w polu karnym Słoweńcowi Urošowi Korunowi, ale na szczęście chybił obok dalszego słupka.

11. W 70. minucie po strzale Parzyszka Anton Czyczkan wypuścił piłkę z rąk, dopadł do niej Félix, lecz nie potrafił kopnąć w kierunku bramki.

12. Po rykoszecie od strzału Serba Nemanji Milicia goście mieli rzut rożny. Na szczęście wykonali go fatalnie. Po kolejnym kornerze goście przenieśli piłkę nad poprzeczką.

13. 1:1! Francuz Hervaine Moukam wykorzystał rzut karny podyktowany za bezsensowny faul Placha na Miliciu. W 82. minucie mistrz Białorusi oddał pierwszy celny strzał na bramkę!

14. 1:2! Pierwszy w tym meczu raz Igor Stasiewicz dokładnie kopnął piłkę. Na Piasta wystarczyło. Futbolówka wylądowała na głowie Wołkaua. Plach był bez szans.

15. BATE to mistrzowie prześlizgiwania się w europejskich pucharach, w poprzednich sezonach wielokrotnie w drugim meczu odwracali niekorzystny bieg sytuacji. Gliwiczanie o tym zapomnieli.

16. Piasta zgubił cholerny polski minimalizm, klasyczne „może się uda dowieźć 1:0”. Podopieczni Waldemara Fornalika w ostatnich dwudziestu minutach zwyczajnie uznali, że ze strony Białorusinów nic im nie grozi.

17. Mistrzowie Polski mieli szansę, by rozstrzygnąć ten dwumecz już w Borysowie. Zabrakło im nie tyle szczęścia, co… jaj. Mieli rywala podanego na tacy. Dwukrotnie. A mimo tego odpadli. Frajerzy.

18. W drugiej rundzie eliminacji Ligi Europy gliwiczanie zagrają z łotewskim Riga FC.