Wczorajszy mecz. Widzew Łódź – Lechia Gdańsk 2:3

Doświadczenie było w cenie. Cyniczny pucharowicz wypunktował ambitnego beniaminka.

1. 0:1! Pierwszy strzał Lechii przyniósł jej gola. Piłkę w pobliżu środka boiska otrzymał Maciej Gajos, nie niepokojony przez nikogo przebiegł kilkanaście metrów i huknął przy słupku nie do obrony. Słowak Henrich Ravas nie miał żadnych szans.

2. 1:1! Bartłomiej Pawłowski wykorzystał rzut karny po zagraniu ręką Davida Steca. I choć Michał Buchalik wyczuł intencje strzelca, nie zdołał sięgnąć piłki kopniętej przy słupku. To trzeci gol Pawłowskiego w trzecim kolejnym meczu.

3. W 21. minucie z ostrego kąta huknął Portugalczyk Fábio Nunes, ale na posterunku był Buchalik. Po chwili mocno strzelił Czech Marek Hanousek, ale dokładnie tam, gdzie stał bramkarz Lechii. Buchalika sprawdził też płaskim uderzeniem Dominik Kun.

4. Lechiści odpowiedzieli niecelnym uderzeniem kapitana, Portugalczyka Flávio Paixão.

5. W 29. minucie niewiele brakowało, by Pawłowski i Ernest Terpiłowski zamknęli kąśliwą centrę Nunesa.

6. Sześć minut później Pawłowski uderzył niecelnie głową po centrze Pawła Zielińskiego.

7. Po szybkiej akcji Niemca Christiana Clemensa piłkę sprzed bramki Widzewa w ostatniej chwili wybił Bułgar Bożidar Czorbadżijski.

8. 1:2! Sprzed pola karnego po rykoszecie uderzył Paixão, Ravas nie utrzymał piłki w rękach, co wykorzystał Łukasz Zwoliński i z bliska wpakował ją do siatki.

9. Doświadczeniem na boisku imponował Flávio Paixão. Wiedział, kiedy wymusić faul, kiedy wywalczyć rzut rożny czy wrzut z autu. Łodzianom takiego autorytetu na boisku zdecydowanie brakowało.

10. W 54. minucie po akcji Pawłowskiego Kun instynktownie uderzył… piętą. Do szczęścia zabrakło mu kilkunastu centymetrów.

11. Dwie próby strzałów Pawłowskiego zostały zablokowane przez defensorów gości. Z kolei uderzenie Zielińskiego poszybowało obok słupka.

12. Lechia też była na boisku. Ravas zbił nad poprzeczkę uderzenie Brazylijczyka Conrado.

13. W 69. minucie Hiszpan Jordi Sánchez minimalnie chybił głową po wrzutce Pawłowskiego z prawej strony.

14. 2:2! Akcja widzewskich „stranierich”: Hanousek zagrał na lewo do Nunesa, który świetnym podaniem za linię obrony obsłużył Sáncheza. Rezerwowy napastnik łodzian strzałem z pierwszej piłki nie dał szans Buchalikowi.

15. Gdańszczanie imponowali spokojem i cierpliwością w budowaniu akcji ofensywnych. Po wyrównaniu łodzianie jakby szukali drugiego oddechu.

16. Ładną indywidualną akcją błysnął Albańczyk Juljan Shehu, lecz uderzył bardzo niecelnie.

17. 2:3! Rafał Pietrzak zagrał prostopadle w pole karne do Paixão. Portugalczyk wkręcił w ziemię Czorbadżijskiego i huknął nie do obrony w samo okienko.

18. W 90. minucie Buchalik obronił strzał głową z bliska Karola Danielaka i poprawkę Jakuba Sypka.

19. W niedzielę wygrały swoje mecze oba zespoły, które w czwartek w marnym stylu pożegnały się w Ligą Konferencji Europy. Naszymi surowymi nauczycielami w pucharach byli Austriacy i Duńczycy, zaś Lechia i Pogoń, choć wcale nie były lepsze od rywali, zgarnęły komplet punktów.

31 lipca 2022, stadion Widzewa w Łodzi

PKO Ekstraklasa – 3. kolejka

Widzew Łódź – Lechia Gdańsk 2:3 (1:2)

Gole: Pawłowski 12., k., Sánchez 71. – Gajos 5., Zwoliński 41., Paixão 86.

Widzew: Henrich Ravas – Paweł Zieliński (62. Karol Danielak), Patryk Stępiński, Bożidar Czorbadżijski, Mateusz Żyro, Fábio Nunes (81. Martin Kreuzriegler) – Ernest Terpiłowski (81. Jakub Sypek), Dominik Kun (62. Jordi Sánchez), Marek Hanousek, Juliusz Letniowski (72. Juljan Shehu) – Bartłomiej Pawłowski.

Lechia: Michał Buchalik – David Stec, Michał Nalepa, Mario Maloča, Rafał Pietrzak – Christian Clemens (81. Filip Koperski), Maciej Gajos, Kristers Tobers (85. Jarosław Kubicki), Conrado (81. Kacper Sezonienko) – Łukasz Zwoliński (88. Łukasz Zjawiński), Flávio Paixão (88. Jan Biegański).

Żółte kartki: Sánchez, Shehu / Gajos, Nalepa, Clemens, Buchalik.

Sędziował: Szymon Marciniak (Płock).

Widzów: 17 202.