Wczorajszy mecz. Włochy – Anglia 1:1, karne: 3:2

Italia mistrzem Europy!

1. Pierwszy korner finału dla Italii. Bez wielkiego zagrożenia pod bramką Jordana Pickforda.

2. 0:1! Szybką akcję Anglików na prawą stronę rozrzucił Harry Kane. Tam Kieran Trippier dośrodkował, a z lewej strony półwolejem zamknął to wszystko Luke Shaw. Po drodze do bramki piłka odbiła się od słupka i zatrzepotała w siatce!

3. To najszybszy gol zdobyty w historii finałowych spotkań mistrzostw Europy.

4. W 8. minucie Lorenzo Insigne spudłował z rzutu wolnego podyktowanym po faulu na Federico Chiesie.

5. To nie było porywające widowisko. Mecz bardziej przypominał partię szachów z serialu „Gambit królowej” niż starcie o prymat na Starym Kontynencie.

6. Włochom szło jak po grudzie, wreszcie w 35. minucie Chiesa z 18 metrów uderzył płasko, ale minimalnie chybił.

7. Po przerwie pierwsi zaatakowali Włosi. Insigne znów próbował z rzutu wolnego, tym razem chybił niewiele obok okienka angielskiej bramki.

8. Coś się ruszyło w ofensywie – na bramkę Włochów niecelnie główkował Harry Maguire, zaś uderzenie Insigne z ostrego kąta odbił Pickford.

9. W 62. minucie z tłoku w polu karnym chytrze uderzył Chiesa, ale piłkę instynktownie do boku zbił Pickford. Minutę później Gianluigi Donnarumma wybił futbolówkę nad poprzeczkę po strzale głową Johna Stonesa.

10. 1:1! Po rzucie rożnym piłka dotarła do Marco Verrattiego, pomocnik PSG uderzył w słupek, ale do piłki najszybciej dopadł Leonardo Bonucci i z bliska skierował ją do siatki.

11. W 73. minucie do podania Verrattiego wystartował Domenico Berardi, uprzedził Pickforda, ale piłka poszybowała nad poprzeczką.

12. Jedni i drudzy dotrwali do dogrywki.

13. Pierwszy konkret w dogrywce – w 97. minucie obok bramki z 20. metrów strzelał Kalvin Philips.

14. Włosi też próbowali przechylić szalę zwycięstwa na swoją korzyść – pod koniec pierwszej części dogrywki wrzutkę Emersona wybił Pickford, a strzał Manuela Locatellego został zablokowany.

15. W 107. minucie Pickford łapał na raty uderzenie z wolnego Federico Bernardeschiego.

16. Jorginho bardzo ostro potraktował Jacka Grealisha. Włoch za swoje przewinienie dostał tylko żółtą kartkę, choć komentujący finał w TVP Kazimierz Węgrzyn domagał się czerwonej kartki. Kto jak kto, ale „Kazek” na ostrych wejściach naprawdę się zna…

17. Karne:
W pierwszej serii bezbłędnie trafili Berardi i Kane. 1:1.
W drugiej Pickford obronił strzał Andrei Belottiego, zaś Donnarummę pokonał Maguire. 1:2.
W trzeciej serii Bonucci pewnie trafił do siatki, zaś Marcus Rashford zmylił bramkarza, lecz trafił w słupek. 2:2.
W czwartej serii Bernardeschi idealnie trafił w środek bramki, a Donnarumma obronił strzał Jadona Sancho. 3:2.
W piątej serii lekki strzał Jorginho na słupek sparował Pickford. Donnarumma odbił uderzenie Bukayo Saki i Włosi zostali mistrzami Europy!

18. „Cieszmy się. Wygrała najlepsza drużyna tego turnieju” – podsumował w studiu TVP trener Robert Podoliński.