Wczorajszy mecz. Włochy – Hiszpania 1:1 k. 4:2

Tak jak w roku 2000 i w 2012 drużyna z Półwyspu Apenińskiego awansowała do finału.

1. Zdaniem wielu obserwatorów Euro, Italia gra na tym turnieju najpiękniejszy futbol. Podopieczni Roberto Manciniego w zmaganiach grupowych roznieśli po 3:0 Turcję i Szwajcarię, wygrali też 1:0 z Walią. W fazie pucharowej po dogrywce wygrali 2:1 z Austrią i w takim samym stosunku z Belgią.

2. Z kolei „La Roja” powoli rozkręcała się w mistrzostwach: w grupie po remisach ze Szwecją (0:0) i z Polską (1:1) rozgromiła Słowaków 5:0. W 1/8 finału po szalonym meczu w dogrywce odpaliła wicemistrzów świata, Chorwację (5:3), a w ćwierćfinale po karnych wyeliminowała Szwajcarię.

3. Rywalizacja włosko-hiszpańska liczy sobie już 101 lat. W pierwszym meczu górą byli Hiszpanie (2:0). W 37. spotkaniach Hiszpania wygrywała 13 razy, 13 razy padł remis i 11 razy górą była Italia. Bilans goli: 51-51.

4. Już w 4. minucie „Azzurri” postraszyli rywali strzałem Nicolò Barelli w słupek, ale w trakcie akcji chorągiewka sędziego liniowego powędrowała w górę.

5. O konkrety – takie jak minimalnie niecelny strzał Ferrana Torresa z 15. minuty – było trudno. Nawet gdy Unai Simón wybrał się na spacer na linię szesnastki, Włosi nie zdołali strzelić na bramkę, bowiem Barellę zablokował Sergio Busquets.

6. W 25. minucie Dani Olmo strzelał ze skraju pola karnego. Pierwszą próbę zablokował obrońca, drugą świetnie sparował Gianluigi Donnarumma.

7. Tuż przed końcem pierwszej połowy znakomitą akcję Lorenzo Insigne zakończył strzałem Emerson. Niestety, zamiast cieszyć się z gola do szatni, Włosi tylko złapali się za głowy, bowiem lewy obrońca „ostemplował” poprzeczkę.

8. Pierwszą groźną akcję po zmianie stron przeprowadzili piłkarze z Półwyspu Iberyjskiego. Uderzenie Busquetsa z 17. metrów o milimetry minęło okienko bramki strzeżonej przez Donnarummę.

9. 1:0! Minęła godzina gry, gdy do siatki trafił Federico Chiesa. Szybką akcję zapoczątkował wyrzutem piłki Donnarumma, po dwóch podaniach Insigne świetnie zagrał piłkę w pole karne. Przeciął to zagranie Aymeric Laporte, ale futbolówkę zgarnął Chiesa, zrobił sobie miejsce zwodem i uderzył nie do obrony w dalszy róg.

10. Chwilę później w doskonałej sytuacji z bliska głową w piłkę nie trafił Koke. W kolejnej akcji z 16. metrów piłkę obok słupka posłał Dani Olmo.

11. W 68. minucie uderzenie Marco Verrattiego z ostrego kąta w stylu hokejowego bramkarza wybronił Simón.

12. 1:1! Jokerem w talii Luisa Enrique okazał się Álvaro Morata. Kapitalnym prostopadłym podaniem popisał się Dani Olmo, a napastnik Juventusu pewnym uderzeniem pokonał Donnarummę.

13. A tuż przed wyrównującym golem mocnym strzałem popisał się rezerwowy Domenico Berardi. Na posterunku był jednak hiszpański bramkarz.

14. Mieliśmy dogrywkę. W 98. minucie po strzale Olmo z rzutu wolnego zakotłowało się w polu karnym Włochów. Donnarumma odbił piłkę, powstało ogromne zamieszanie, w efekcie którego piłka odbita od Busquetsa minęła słupek włoskiej bramki.

15. Po dośrodkowaniu Moreno bramkarz Italii uprzedził Moratę. Do piłki dopadł Marcos Llorente, lecz jego uderzenie zablokował Leonardo Bonucci.

16. W 110. minucie Berardi trafił do siatki, lecz uczynił to z pozycji spalonej.

17. W karnych górą byli Włosi. W pierwszej serii nie strzelili Manuel Locatelli i Dani Olmo. Przy stanie 3:2 Donnarumma obronił „jedenastkę” Moraty, a zabawę pięknym technicznym strzałem zakończył Jorginho.

18. To trzeci finał dla Italii w historii. W 2000 i w 2012 przegrała.