Z Karłowicza poszli w świat
Czy Adrian Przyborek podąży drogą innych młodych, zdolnych wychowanków „Portowców”?
Dwanaście lat temu szczecińska Pogoń na dobre wróciła do krajowej elity. Klub z ulicy Karłowicza mocno zainwestował w akademię i szybko doczekał się utalentowanych piłkarzy, których można wypromować i sprzedać za dobre pieniądze.
W ostatnim meczu szczecinian (5:0 z Ruchem Chorzów) swoją pierwszą bramkę w ekstraklasie zdobył 17-letni Adrian Przyborek (na zdjęciu). Ofensywny pomocnik wywalczył sobie miejsce w podstawowym składzie ekipy Szweda Jensa Gustafssona i z każdym meczem czuje się pewniej na boisku. Na tę chwilę portal transfermarkt.pl wycenia nastoletniego pomocnika na 700 tysięcy euro, ale niewykluczone, że do lata ta kwota wzrośnie.
W zespole Gustafssona są jeszcze inni nastolatkowie, jak Olaf Korczakowski czy Piotr Paryzek (już wpisał się na listę strzelców w tym sezonie), ale to właśnie 17-latek gra najwięcej z nich. W ostatnich latach Pogoń wypuściła w świat kilku naprawdę zdolnych zawodników i dostała za to sporą kasę. Czyją drogą może zatem podążyć utalentowany pomocnik?
Kacper Kozłowski (ur. 2003) – sezon 2021/22 do Brighton za 11 milionów euro
W pomocniku ze Szczecina iskrę bożą dostrzegł Portugalczyk Paulo Sousa i powołał go do reprezentacji Polski oraz zabrał na Euro 2020 (z powodu pandemii rozgrywane w roku 2021). Kacper został najmłodszym zawodnikiem grającym w historii mistrzostw Europy. Liczył sobie 17 lat i 246 dni. Zaowocowało to zagranicznym transferem. Kozłowski w Anglii nie zdążył zrobić furory i został wypożyczony do belgijskiego Royalu Union Saint-Gilloise, a teraz regularnie gra w barwach holenderskiego SBV Vitesse. Ostatnio w Holandii ktoś próbował przymierzać go do Ajaxu (ponoć pasuje tam stylem gry), ale jak na razie o potencjalnym transferze 20-letniego obecnie piłkarza jest cicho.
W Pogoni w ekstraklasie: 40 meczów/4 gole.
Adam Buksa (ur. 1996) – sezon 2019/2020 do New England Revolution za 4,2 miliona euro
Pochodzi z Krakowa, grał w Gdańsku i Lubinie, ale dopiero w mieście nad Odrą pokazał pełnię swoich możliwości. Rosły, blondwłosy napastnik w sezonie 2018/19 strzelił dla Pogoni jedenaście goli, a w kolejnej rundzie jego dwa trafienia pomogły w zwycięstwie nad Legią 3:1. Na skutecznego Buksę skusili się Amerykanie, a po dwóch udanych sezonach za oceanem trafił do RC Lens. Obecnie dużo strzela na wypożyczeniu w Turcji (Antalyaspor).
W Pogoni w ekstraklasie: 52 mecze/22 gole.
Sebastian Walukiewicz (ur. 2000) – sezon 2019/20 do Cagliari Calcio za 3,5 miliona euro
Wystarczył jeden dobry sezon pełnoletniego stopera, by za dobre pieniądze sprzedać go do Włoch. W Szczecinie Walukiewicz terminował u boku reprezentanta Gruzji, Laszy Dwalego, a potem partnerował mu Mariusz Malec, który w Pogoni kopie do dziś. Środkowy obrońca nadal gra we Włoszech (teraz w Empoli), ale o regularnych występach nie można mówić. Trapią go rozmaite urazy, jednak cały czas jego nazwisko pojawia się w kontekście gry w reprezentacji. Do tej pory w pierwszej drużynie zaliczył trzy występy.
W Pogoni w ekstraklasie: 32 mecze/1 gol.
Mateusz Łęgowski (ur. 2003) – sezon 2023/24 do US Salernitana za 3 miliony euro
W 2022 roku Czesław Michniewicz dość niespodziewanie dał mu szansę debiutu w reprezentacji Polski (0:2 z Holandią w Lidze Narodów) i… młody pomocnik zaczął rosnąć w lidze. Był niezwykle ważnym ogniwem w drugiej linii Pogoni w ubiegłym sezonie, zakończonym awansem „Portowców” do pucharów. Po meczu w Gencie w Lidze Konferencji Europy odszedł do Włoch, gdzie regularnie gra w ostatniej w tabeli Salernitanie.
W Pogoni w ekstraklasie: 47 meczów/4 gole.
Adrian Benedyczak (ur. 2000) – sezon 2021/22 do FC Parma za 2,4 miliona euro
Wystarczyły raptem trzy gole w ekstraklasie, by rosły napastnik rodem z Kamienia Pomorskiego wyjechał do Włoch. I w Parmie radzi sobie nieźle – w dwóch pierwszych sezonach w Serie B strzelił 14 goli. W trwającym sezonie był autorem 10 bramek dla Parma Calcio 1913.
W Pogoni w ekstraklasie: 40 meczów/3 gole.
Jakub Piotrowski (ur. 1997) – sezon 2018/19 do KRC Genk za 2 miliony euro
Konia z rzędem temu, kto przewidziałby, że wychowanek Chemika Bydgoszcz będzie w tej chwili jednym z ważniejszych piłkarzy reprezentacji. Po nieudanej przygodzie w Belgii (choć w CV ma mistrzostwo kraju z KRC Genk) i średnio udanej w Niemczech (Fortuna Düsseldorf), znalazł swoje miejsce na ziemi w… Bułgarii, a konkretnie w Razgradzie. Z Łudogorcem święci triumfy w tamtejszych rozgrywkach, a w tym sezonie strzelił dla swojej drużyny już 10 goli. Niewykluczone, że po Euro 2024 zmieni otoczenie, bo już pytają o niego kluby z mocniejszych lig.
W Pogoni w ekstraklasie: 37 meczów/3 gole.
Sebastian Kowalczyk (ur. 1998) – sezon 2023/24 do Houston Dynamo za 500 tysięcy euro
Niektórzy twierdzą, że był w Pogoni… za długo. Ale to jeden z najważniejszych piłkarzy „Portowców” w ostatnich latach, który rósł razem z Pogonią. Piłkarz dobry technicznie, dynamiczny; szkoda, że nie dostał szansy w pierwszej reprezentacji. W tym sezonie zagrał w MKS-ie w jednym meczu ligowym i w jednym pucharowym (z Linfield na wyjeździe), po czym wyjechał za ocean. Już na wejściu sięgnął z nowym klubem po Puchar USA.
W Pogoni w ekstraklasie: 169 meczów/19 goli.
Marcin Listkowski (ur. 1998) – sezon 2020/21 do US Lecce za 300 tysięcy euro
We Włoszech to trochę gra, to jest wypożyczany z Lecce (najpierw do Brescii, teraz do Calcio Lecco grającego w Serie B). Kiedyś napisałem, że mógłby wrócić do Polski i znów spróbować sił w ekstraklasie. Propozycja nadal aktualna, bo z pewnością nie odstawałby od większości piłkarzy naszej elity…
W Pogoni w ekstraklasie: 97 meczów/2 gole.
Grzegorz Ziarkowski
Foto: www.pogonszczecin.pl