Zimowa gorączka transferowa

Czy obecna zima jest w naszej przaśnej ekstraklasie najbardziej obfitującą w efektowne transfery? Zależy, jak na to spojrzeć…

Dzieje się naprawdę dużo. Do kraju wracają Jakub Wawrzyniak i Grzegorz Wojtkowiak. Obaj zagrają w Gdańsku, gdzie będzie im partnerował Sebastian Mila. Przenosiny „Rogera” ze stolicy Dolnego Śląska nad Bałtyk to z pewnością hit transferowy tej zimy. Z kraju wyjeżdża przede wszystkim Krystian Bielik do Arsenalu, ale ciekawy ruch wykonał też Daniel Dziwniel, który… Ruch, ten z Chorzowa, zamienia na szwajcarskie Sankt Gallen. Do Chin, wzorem Krzysztofa Mączyńskiego, pojechał najlepszy snajper Górnika, Mateusz Zachara. Azję, a dokładniej Japonię, wybrał też golkiper Ruchu, Krzysztof Kamiński.

Z godnych odnotowania transferów: do Polski wracają Piotr Polczak (Cracovia), Dominik Furman (Legia) i Jakub Świerczok (Zawisza). Nasz kraj wybrało też kilku ciekawych obcokrajowców. Najbardziej znany jest były napastnik Schalke 04, Erik Jendrisek (Cracovia). Inni interesujący stranieri, to były gracz BATE Borysów, Filipp Rudik (Górnik Łęczna), jego rodak Pawieł Sawickij (Jagiellonia), Węgier David Holman (Lech), Litwin Donatas Kazlauskas (Lechia), Słowacy Milos Lacny (Śląsk) i Matus Putnocky (Ruch) oraz dawno niewidziani nad Wisłą Rumuni: Andrei Ciolacu (Śląsk) i Christian Pulhac (Zawisza).

Czy w przeszłości mieliśmy równie intensywną i ciekawą zimę? Zależy, jak na to patrzeć… Oto krótka analiza zimowych transferach ostatnich 10 lat. Skupiłem się tylko na piłkarzach wówczas znanych, pominąłem tych, którzy trafiali do rodzimej ekstraklasy jako gracze anonimowi. Bo czy przed przybyciem do Polski słyszał o Manuelu Arboledzie, Rogerze Guerreiro czy Osmanie Chavezie? Raczej nie…

2004/05 – Wisła krwawi
Wielki exodus z ulicy Reymonta w Krakowie. „Białą Gwiazdę” opuścili Mirosław Szymkowiak (Trabzonspor), Kalu Uche (Bordeaux) i Mariusz Kukiełka (Dynamo Drezno). Największym hitem było oczywiście odejście Szymkowiaka.

Sensacyjny był także transfer Chorwata Ivicy Kriżanaca z Dyskobolii Grodzisk Wlkp. do rosnącego w siłę Zenita Sankt Petersburg.
Z krajowych transferów warto zwrócić uwagę na ruchy Piotra Świerczewskiego (z Lecha do Cracovii), Radosława Sobolewskiego (z Dyskobolii do Wisły), Pawła Kaczorowskiego (z Lecha do Legii) i Macieja Iwańskiego (ze Szczakowianki do Zagłębia Lubin). Głośne były także zakupy Górnika Łęczna, który pozyskał Andrzeja Kubicę (Maccabi Tel Awiw) i Łukasza Madeja (Lech).

2005/06 – Legia królem polowania
Do drużyny „wojskowych” dołączyli wówczas brazylijski obrońca Edson (Sporting Lizbona) i drugi boczny defensor Grzegorz Bronowicki (Łęczna). Na dokładkę powrócił Cezary Kucharski (Łęczna). Do Bełchatowa odszedł rodowity warszawiak Tomasz Jarzębowski.
Także ciekawe powroty odnotowano w Poznaniu, bowiem Lecha zasilili Bartosz Bosacki (FC Nuernberg) i Piotr Świerczewski (Cracovia). Groszem sypnął Antoni Ptak i w Szczecinie pojawił się były reprezentant Brazylii, Amaral. Do Polonii Warszawa przyszedł Marek Citko (Yverdon Sport).

2006/07 – Matusiak bierze wszystko
Gdyby nie przejście Radosława Matusiaka z Bełchatowa do Palermo, zimę można by uznać za straconą. Choć nie całkiem, bo w cieniu transferu „RadoMatu”, z Lecha do Anderlechtu odszedł Marcin Wasilewski.

W kraju głośnym echem odbiło się pozyskanie przez Legię Bartłomieja Grzelaka (Widzew). Bez szumu z Krakowa do Zabrza wrócił Marcin Kuźba.

2007/08 – dwa strzały Wisły
„Biała Gwiazda” powetowała straty sprzed trzech lat i pod Wawelem zameldowali się Wojciech Łobodziński (Zagłębie), a także wypalony Matusiak (Heerenveen).

Do kraju wrócili Wojciech Kowalewski (Korona) oraz Marcin Adamski (ŁKS), Lech pozyskał wychowanego w Niemczech zdolnego pomocnika, Tomasza Bandrowskiego (Energie Cottbus). Legię na szwajcarski Sion zamienił Kamil Grosicki.

2008/09 – czas powrotów
Zanim o wspomnianych powrotach, najpierw o wyjazdach. Z Warszawy do Grecji przenieśli się Jakub Wawrzyniak (Panathinaikos) i Aleksandar Vuković (Iraklis Saloniki), a Honduranin Carlo Costly (Bełchatów) zdecydował się na grę w angielskim Birmingham. Za to po mniej lub bardziej udanych wojażach zagranicznych w polskich klubach znaleźli się: Maciej Murawski i Bartosz Ślusarski (Cracovia), Grosicki i Tomasz Frankowski (Jagiellonia) oraz Damian Gorawski i Paweł Strąk (Górnik Zabrze). Z transferów krajowych warto odnotować przenosiny Piotra Ćwielonga (z Ruchu do Wisły), Tomasza Hajto (z Górnika do ŁKS), a także Jerzego Brzęczka (z Górnika do Polonii Bytom).

2009/10 – Odra na fali
Rzutki piekarz z Wodzisławia, Dariusz Kozielski zdecydował, że za wszelką cenę utrzyma pod czeską granicą ekstraklasę. Z tego powodu ściągnął do Odry Arkadiusza Onyszkę (Midtjylland), Mauro Cantoro (Wisła) i Brasilię (Jeonbuk Hyundai Motors). W Lechu zameldował się Siegiej Kriwiec (BATE Borysów), który zastąpił Hernana Rengifo (odszedł do Omonii Nikozja). Nad Wisłę przyszli także: trzeci bramkarz reprezentacji Serbii, Bojan Isailović (Zagłębie Lubin), Marian Kelemen (Śląsk) oraz pomocnik Sportingu Gijon, Andreu Mayoral (Polonia Warszawa). Znowu klub zmienił Ćwielong, który znalazł sobie miejsce we Wrocławiu.

2010/11 – ruch w interesie
Najwięcej działo się w Poznaniu, Krakowie i w Warszawie przy Konwiktorskiej. Po kolei: z Lecha odszedł Sławomir Peszko (Koeln), za to do stolicy Wielkopolski przybyli Hubert Wołąkiewicz (Lechia), Vojo Ubiparip (Spartak Subotica) i wrócił syn marnotrawny Rafał Murawski (Rubin Kazań).
W Krakowie swój zaciąg organizował Robert Maaskant. Przy Reymonta pojawili się zatem: Kew Jaeliens (AZ Alkmaar), Cwetan Genkow (Lokomotiw Sofia), Siergiej Pareiko (Tom Tomsk), a przede wszystkim Maor Melikson (Hapoel Beer Szewa). Do Trabzonsporu odeszli bracia Brożkowie, a Junior Diaz został sprzedany do FC Brugge.

Sporo pieniędzy na pozyskanie Macieja Sadloka (Ruch) i Adama Kokoszki wydał ekscentryczny milioner Józef Wojciechowski, który marzył, by jego Polonia zdobyła mistrzostwo Polski. Wśród naszych piłkarzy modny zrobił się kierunek turecki. Oprócz braci Brożków nad Bosfor powędrowali też Kamil Grosicki (z Jagiellonii do Sivassporu) i Marcin Robak (z Widzewa do Konyasporu).

2011/12 – Ariel i… Izrael
Najważniejszym transferem zimy okazało się przejście Ariela Borysiuka z Legii do FC Kaiserslautern. W Warszawie, ale przy Konwiktorskiej, zameldowały się gwiazdy ligi izraelskiej: Władimer Dwaliszwili (Maccabi Hajfa) oraz Aviram Baruchyan (Beitar Jerozolima). Z Górnika do Zagłębia przeszedł stoper Adam Banaś, Nika Dzalamidze zamienił Widzew na Jagiellonię, a Andrzej Niedzielan Cracovię na Ruch. W Łodzi sensację wzbudził transfer Marcina Kaczmarka z ŁKS do Widzewa. Z kolei ŁKS pozyskał m.in. Łobodzińskiego (Wisła).

2012/13 – exodus
Kibice nad Wisłą stracili możliwość oglądania: Arkadiusza Milika (z Górnika do Bayeru Leverkusen), Rafała Wolskiego (z Legii do Fiorentiny), Meliksona (z Wisły do Valenciennes), Abdou Razacka Traore (z Lechii do Gaziantepsporu), Arkadiusza Piecha (z Ruchu do Sivassporu) i Darvydasa Sernasa (z Zagłębia do Gaziantepsporu).

Do Poznania przyszedł Kasper Hamalainen (Kalmar FF), a także Łukasz Teodorczyk (Polonia). Tomasz Brzyski i Dwaliszwili zamienili Polonię na Legię, a Kamil Kosowski Bełchatów na Wisłę Kraków.

2013/14 – znani w Szczecinie
Hitem było z pewnością przejście Dominika Furmana z Legii do Toulouse. Głośnych, jak na Polskę, transferów dokonała Pogoń, która sprowadziła Rafała Murawskiego (Lech) i Patryka Małeckiego (Wisła). W Poznaniu pojawił się kolejny Fin ze szwedzkiego Kalmar, Paulus Arajuuri, w Kielcach Kazach z Karagandy Siergiej Chiżniczenko, a w Krakowie Bośniak Semir Stilić. Z Piasta do Amkaru Perm przeszedł Damian Zbozień, a z Górnika do Chin odszedł Krzysztof Mączyński. Sporo szumu wzbudziły przenosiny nastolatka Pawła Stolarskiego z Wisły do Lechii i powrót do kraju Wojciecha Pawłowskiego (z Udinese do Śląska).

Grzegorz Ziarkowski