Derby (42). KS Lublinianka – Motor Lublin

Dziś miał być wschodni kierunek; przyznaję, że nieco zaniedbany przeze mnie w tym cyklu…

Miała być Rosja, Ukraina, lub chociaż Litwa. Zapytałem jednak w pracy człowieka, który zna się na rzeczy – jakieś życzenia odnośnie kolejnego odcinka? Odparł – zrób coś z Polski. Mówisz i masz. Jakoś udało się spełnić oba warunki – Polska i wschód. Szybki rzut oka na mapę i jest: Lublin.

Kraje byłego ZSRR muszą poczekać na swoją kolej. My tymczasem zatrzymamy się w pięknym i klimatycznym polskim mieście, gdzie derby nie mają może zbyt długiej historii, ale na pewno zasługują na swój odcinek. Zaczynamy.

Kozi Gród
Lublin to stolica województwa lubelskiego, położony na Wyżynie Lubelskiej nad Bystrzycą. Liczy ok. 350 tys. mieszkańców i zajmuje pod tym względem 9. miejsce w Polsce. Jest to największe miasto naszego kraju, jeśli wziąć pod uwagę rejon na wschód od Wisły.

2

Kilka dat: pierwsze wzmianki o mieście pochodzą z 1198 r. – archidiakon lubelski.
W 1317 r. Władysław Łokietek dokonał pierwszej udokumentowanej lokacji miasta. W 1341 r. Kazimierz Wielki pokonał tu Tatarów, a rok później nadał miastu tzw. przywilej regulacyjny, na mocy którego otoczono je murami.
Później miasto przeżywało rozkwit dzięki szlakowi handlowemu, a w 1569 r. zawarto Unię Lubelską, która dała początek Rzeczpospolitej Obojga Narodów…

Lublin piosenką stoi, wszak w mieście tym urodzili się m.in.: Krzysztof Cugowski, Zbigniew Hołdys, Beata Kozidrak, Bohdan Łazuka i Urszula.

WKS i Stal
Klub Sportowy Lublinianka został założony w 1921 r. i jest jednym z najstarszych klubów piłkarskich na Lubelszczyźnie. Organizatorem i pomysłodawcą był por. Felicjan Sterba. Pierwsza nazwa klubu, to Wojskowy Klub Sportowy Lublin.

Trenerem klubu w przeszłości był m.in. Kazimierz Górski.

Barwy Lublinianki to (jak przystało na klub wojskowy) kolory: zielony, biały i czerwony.

Przydomki klubu: „KSL” i „Wojskowi”.

Drużyna swoje mecze rozgrywa na Stadionie Miejskim, który może pomieścić 20 tys. widzów!

3

Motor Lublin powstał w grudniu 1950 r. Klub założyli pracownicy zatrudnieni przy budowie Fabryki Samochodów Ciężarowych. Pomysłodawcami byli Zdzisław Czubaszek i Tadeusz Osiński. Pierwsza nazwa: ZKS Stal Lublin.

W przeszłości, konsultantem i doradcą piłkarzy Motoru był… Kazimierz Górski.

Barwy Motoru to kolory żółty, biały i niebieski.

Przydomek: „Motorowcy”.

Motor swoje mecze rozgrywa na nowym stadionie Arena Lublin. Obiekt może pomieścić 15,5 tys. widzów.

Odległość między stadionami w linii prostej wynosi 2,1 km.

Mistrzowie Polski juniorów
Oba kluby nie mają na swoim koncie żadnych klasycznych trofeów, ale obie ekipy wywalczyły tytuły Mistrzów Polski juniorów – Lublinianka w 1938 r., Motor w 1971 r.

Motor grał w najwyższej klasie rozgrywkowej łącznie przez dziewięć sezonów i w tabeli wszech czasów zajmuje 39. pozycję.

Lublinianka nigdy nie grała w I lidze, na drugoligowym froncie natomiast spędziła w sumie 11 sezonów.

Oba kluby mają na koncie ćwierćfinały Pucharu Polski. Motor w latach 1979 i 1982, Lublinianka w roku 1970.

5

Derby Lublina
Podsumowanie derbów Lublina opiera się tylko o rozgrywki ligowe, które były rozgrywane w ligach II, III, IV i okręgowej.

Łącznie ligowych, derbowych spotkań w Lublinie było 39. Historia derbów ligowych jest bardzo wyrównana – Motor zwyciężał rywali 14-krotnie, Lublinianka 13 razy! Remisów zanotowano 12.
Bilans bramkowy – 51:50 na korzyść Motoru.

Pierwsze ligowe derby miały miejsce w 1953 r. w III lidze. Starszy z rywali wygrał 3:1.

Najwyższe zwycięstwa Lublinianki to 5:1 (1958) i 4:0 (1962).
Najwyższe wygrane Motoru to wyniki 5:0 (1968) i 6:1 (2001).

6

Grali w obu klubach
Kilkunastu takowych się znalazło, m.in. Tomasz Jasina, niemniej notkę o nim sobie postanowiłem darować… Oto czterech wybrańców:

Piotr Bielak – Pomocnik, ur. w 1976 r. w Kraśniku. Wychowanek Lublinianki, gdzie występował dwukrotnie; 1992-94 i 1997-99. W Motorze w roku 2003. W międzyczasie w Szwajcarii, w klubach CS Chenois i FC Luzern. Mistrz Europy z reprezentacją Polski U-16 w 1993 r.

Paweł Bugała – Pomocnik, ur. w 1973 r. w Lublinie. Wychowanek Budowlanych Lublin, w Lubliniance także dwukrotnie (1993-94 i 1995-96), w barwach rywali w okresie 2005-06. Ostatnie trzy sezony spędził w… KS Lublin. Bardzo lubiany w Łęczniej, gdzie grał dwukrotnie. To głównie dzięki niemu „Górnicy” znaleźli się w Ekstraklasie, zdobył bowiem trzy gole w dwumeczu barażowym z Zagłębiem Lubin.

Jarosław Góra – Także pomocnik ur. w Lublinie i takoż wychowanek Budowlanych. Rocznik 1964. W Motorze dwukrotnie (1982-88 i 1992-93), w Lubliniance na koniec kariery w okresie 1998-99. Mistrz Polski z 1991 r. z Zagłębiem Lubin. W reprezentacji tylko jeden występ; z Gwatemalą w 1992 r. (2:2). Mecz rozegrano tamże, wycieczka więc przednia dla p. Jarosława.

Roman Żuchnik – Obrońca, ur. w 1965 w Lublinie. Wychowanek Motoru, gdzie grał dwukrotnie (1984-87 i 1989-93), tam 199 oficjalnych spotkań i sześć goli. W międzyczasie w Lubliniance, gdzie… odbywał służbę wojskową. Potem raz jeszcze w tym klubie, w roku 1995. Karierę piłkarską zakończył w wieku 42 lat.

Kibicowski Lublin
Oba kluby mają swoich kibiców, ale miażdżącą przewagę w mieście mają oczywiście kibice Motoru. Nie zawsze jednak tak było…

574eeed27f23c_o

Motor, to szanowana grupa fanów w całej Polsce. „Banda Motor” jak sami siebie nazywają, to konkretna i świetnie zorganizowana ekipa, trzymająca się zasad, „nie dająca sobie w kaszę dmuchać”. Silna chuligańska grupa, podejmująca rękawicę zawsze i wszędzie.
Liczne wyjazdy i głośny doping, to domena sympatyków Motoru. Może nie są oni mistrzami stylu „Ultras”, ale niekiedy młodzież potrafi pozytywnie zaskoczyć, co widać na zdjęciach…

85dcf36319_motor-lublin-lublinianka-25-10-2015-copy

Kibice Motoru przyjaźnią się z fanami Śląska Wrocław (mocna zgoda), Chełmianki Chełm i Górnika Łęczna.

09ns1_motor

Lublinianka wbrew pozorom też ma swoich fanów i nie są to tylko panowie z parasolkami i kapeluszami na głowach (z całym szacunkiem i moją sympatią dla takowych jegomości). Starszy z klubów także ma zorganizowany „młyn” i piłkarze mogą liczyć na doping. Od czasu do czasu pojawia się pirotechnika, co w niższych ligach jest łatwiejsze „do ogarnięcia”…

10

Bywało i tak, że to Lublinianka była wiodącą siłą w mieście, a na ich mecze przychodziło w latach 70. ponad 20 tys. widzów!
Fani „Wojskowych” od wielu lat pozostają w przyjaznych stosunkach z sympatykami Garbarni Kraków.
Kibice Lublinianki nie angażują się w awantury, wręcz stronią od nich, skupiając się głównie na dopingowaniu swojej drużyny…

fa4bfcc52d_21

Dariusz Kimla