Ekstraklasa po… słowacku

Selekcjonera naszych południowych sąsiadów Jána Kozáka zapraszamy na polskie stadiony. Tylko w naszej ekstraklasie może oglądać aż 22 rodaków…

Polska liga Słowakami stoi. Zatrudnia ich ponad połowa, bowiem dziewięć, klubów T-Mobile Ekstraklasy. Najlepiej Słowakom żyje się nad Klimczokiem. W Bielsku-Białej gra ich aż… siedmiu! Po trzech sąsiadów zatrudniają w Łęcznej, Zabrzu i Wrocławiu, dwóch gra w drużynie mistrza Polski, warszawskiej Legii, po jednym w Cracovii, Jagiellonii, Piaście i Ruchu.

Co ciekawe, żaden ze Słowaków grających w naszej lidze nie cieszy się zbytnim zaufaniem selekcjonera tamtejszej kadry. Jednak nie ma czemu się dziwić, że Kozák gra sprawdzoną w bojach kadrą, skoro jego wybrańcy nie zawodzą. Słowacja zajmuje pierwsze miejsce w grupie eliminacyjnej do Euro 2016, na rozkładzie mając m.in. aktualnych mistrzów Europy, Hiszpanów. Jeśli jednak drużynę 60-letniego trenera przetrzebi plaga kontuzji, z pewnością zajrzy za północną granicę. Jak wygląda kolejność w kolejce do kadry słowackich piłkarzy grających nad Wisłą? Wróżę z fusów, bo selekcjonerska lista Kozáka zapewne różni się od poniższej. Ale mimo tego spróbuję.

Powinni grać w kadrze:

Ondrej Duda (21 lat, pomocnik, Legia Warszawa) – jesienią był jednym z najlepszych zawodników Legii. Pomysłowy, dobrze wyszkolony technicznie, niebojący się gry jeden na jednego pomocnik pokazał, że ma duże umiejętności. Pewnie grałby w słowackiej kadrze, gdyby nie… Marek Hamšik. Genialny rozgrywający Napoli na razie nikomu nie chce oddać miejsca, dlatego Dudzie muszą wystarczyć mecze w drużynie młodzieżowej.
Reprezentacja Słowacji: 0 występów

Dušan Kuciak (30 lat, bramkarz, Legia Warszawa) – zastanawiam się, co ma Matúš Kozáčik z Viktorii Pilzno, a czego nie ma Kuciak, by bronić w pierwszej reprezentacji Słowacji. Golkiper grający na co dzień w Czechach jest chyba bardziej pewny, przewidywalny w swoich poczynaniach i dłużej utrzymuje równą formę. Kuciak ostatnio zanotował kilka wstydliwych wpadek, dlatego jego notowania u Kozáka spadły.
Reprezentacja Słowacji: 10 występów

Erik Jendrišek (28 lat, napastnik, Cracovia) – słowacka reprezentacja na nadmiar skutecznych napastników ostatnimi czasy nie narzeka. Chyba trochę z sentymentu powoływani są nieco wiekowi już Stanislav Šesták i Róbert Vittek. Dlatego Kozáka ucieszyła zapewne wiadomość o tym, że w silniejszej niż słowacka lidze będzie miał Jendriška, napastnika tyleż doświadczonego, co… mało skutecznego. Jednak kilka występów w T-Mobile Ekstraklasie, wystarczyło, by otrzymać powołanie (na razie) do szerokiej kadry.
Reprezentacja Słowacji: 37 występów/4 gole

Warto sprawdzić:

Roman Gergel (27 lat, pomocnik, Górnik Zabrze) – nieoczekiwanie jesienią stał się jednym z liderów Górnika. Na pozór niczym niewyróżniający się, uniwersalny zawodnik, który w Polsce nie zszedł poniżej przyzwoitego poziomu. Na ławkę jak znalazł.
Reprezentacja Słowacji: 0 występów

Erik Grendel (26 lat, pomocnik, Górnik Zabrze) – przez ostatnie lata podstawowy pomocnik Slovana Bratysława, zaprawiony w bojach ligowych i europejskich. Do Zabrza trafił chyba trochę na fali zachwytu Gergelem, ale działacze Górnika z pewnością nie pożałują transferu byłego reprezentanta młodzieżówki. Wciąż czeka na powołanie do dorosłej kadry.
Reprezentacja Słowacji: 0 występów

Kristián Kolčák (25 lat, obrońca, Podbeskidzie Bielsko-Biała) – gra na środku obrony, gdzie od lat rządzą Martin Škrtel i Ján Ďurica. Czterokrotny mistrz Słowacji ze Slovanem, choć nie zawsze w podstawowym składzie. W Polsce ma zrobić krok do przodu.
Reprezentacja Słowacji: 0 występów

Robert Mazan (21 lat, obrońca, Podbeskidzie Bielsko-Biała) – lewonożny, skrajny obrońca, uznawany za duży talent na Słowacji. Na jego pozycji w kadrze gra Norbert Gyömbér, na co dzień występujący we Włoszech. Ciekawe, dlaczego wybrał właśnie Podbeskidzie; gdyby był lepszy, poszedłby do mocniejszego zespołu niż „Górale”. Ponoć Leszek Ojrzyński wcale nie był entuzjastą transferu Mazana nad Klimczok i obrońca ogląda mecze z ławki rezerwowych.
Reprezentacja Słowacji: 0 występów

Róbert Pich (26 lat, pomocnik/napastnik, Śląsk Wrocław) – przez cztery sezony na Słowacji znajdował się w czołówce ligowych strzelców. Po przejściu do Wrocławia aklimatyzował się przez pół roku, w końcu wystrzelił na początku jesieni. Ponoć ma predyspozycje do tego, by stać się liderem klubu z Dolnego Śląska. Musi jedynie ustabilizować formę.
Reprezentacja Słowacji: 0 występów

Z braku laku:

Martin Baran (27 lat, obrońca, Jagiellonia Białystok) – nad Wisłą przeszedł twardą szkołę życia: najpierw w Polonii Bytom, potem w warszawskiej Polonii za czasów Ireneusza Króla. Podstawowy prawy obrońca Jagiellonii. Peter Pekarík może spać spokojnie, Baran na pewno nie zabierze mu miejsca w kadrze.
Reprezentacja Słowacji: 0 występów

Lukas Bielak (28 lat, obrońca/pomocnik, Górnik Łęczna) – twardy, solidny piłkarz, ale nic ponadto. Do ligowej młócki jak znalazł, ale czy to piłkarz na poziom międzynarodowy? Raczej nie.
Reprezentacja Słowacji: 0 występów

Miroslav Božok (30 lat, pomocnik, Górnik Łęczna) – w Polsce gra już piąty sezon. Przylgnęła do niego łatka przyzwoitego ligowca. Ale kadry Kozáka nie zbawi.
Reprezentacja Słowacji: 0 występów

Róbert Demjan (32 lata, napastnik, Podbeskidzie Bielsko-Biała) – przydarzył mu się w karierze przyjemny incydent: półtora roku temu został królem strzelców polskiej ekstraklasy. Wtedy Kozák poważnie zastanawiał się, czy atakującemu spod Klimczoka nie dać reprezentacyjnej szansy. Wyjazd do Belgii obnażył wszystkie słabości Demjana i reprezentacyjnej koszulki nie założył. A po powrocie do Polski marzy o odzyskaniu dawnej skuteczności.
Reprezentacja Słowacji: 0 występów

Peter Grajciar (31 lat, pomocnik, Śląsk Wrocław) – gość, który był podstawowym piłkarzem klubów z Pragi: Slavii i Sparty oraz tureckiego Konyasporu. W końcu wylądował w Dynamie Tbilisi, gdzie doznał poważnej kontuzji. W Śląsku dali mu szansę i liczą na umiejętności Tadeusza Pawłowskiego. Skoro przywrócił do reprezentacyjnej formy Sebastiana Milę, może to samo zrobi z Grajciarem? Tylko ten Hamšik…
Reprezentacja Słowacji: 3 występy/1 gol

Miloš Lačný (27 lat, napastnik, Śląsk Wrocław) – przez dwa ipół sezonu w Rużomberoku strzelił 27 goli. Przez sześć sezonów dla kilku klubów trafił… siedmiokrotnie. Napastnik w starym stylu, rzadko wychodzący poza pole karne. Gdyby jeszcze bramki strzelał…
Reprezentacja Słowacji: 0 występów

Patrik Mráz (28 lat, obrońca, Górnik Łęczna) – lewonożny, obdarzony niezłym strzałem z dystansu i dośrodkowaniem. Wchodzi w najlepszy wiek dla piłkarza. Może gdyby zmienił klub na silniejszy, zyskałby uznanie w oczach selekcjonera.
Reprezentacja Słowacji: 0 występów

Matúš Putnocký (30 lat, bramkarz, Ruch Chorzów) – 10 sezonów grał w najlepszych klubach na Słowacji (MFK Koszyce, Slovan Bratysława), ale powołania do kadry nie dostał. Dlaczego nagle miałby zostać wezwany z Chorzowa przez Kozáka?
Reprezentacja Słowacji: 0 występów

Dobrivoj Rusov (22 lata, bramkarz, Piast Gliwice) – za północną granicę przyjechał z Trnawy. Podobno to jeden z najbardziej utalentowanych golkiperów młodego pokolenia na Słowacji. Jeśli chce grać w kadrze, to źle wybrał. Na powyższych przykładach widać, że znad Wisły do miejsca w bramce słowackiej reprezentacji daleko. Choć Rusov ma wszelkie dane ku temu, by przełamać ten trend.
Reprezentacja Słowacji: 0 występów

Anton Sloboda (27 lat, pomocnik, Podbeskidzie Bielsko-Biała) – typowy rzemieślnik, łączący linię obrony z pomocą. Waleczny, dobry w odbiorze. Ale powiedzmy sobie szczerze: gdyby dostał powołanie do słowackiej kadry, byłoby to równie epokowe wydarzenie, jak reprezentacyjna nominacja Adama Nawałki dla… Łukasza Hanzela z Piasta. Choć nie takie cuda w naszej kadrze się już zdarzały.
Reprezentacja Słowacji: 0 występów

Szkoda czasu:

Róbert Jež (33 lata, pomocnik, Górnik Zabrze) – chimeryczny, aczkolwiek czasami jeszcze pokazuje, że drzemią w nim spore możliwości. Dla słowackiej kadry za słaby, za wolny i zbyt wiekowy.
Reprezentacja Słowacji: 9 występów/3 gole

Michal Peškovič (33 lata, bramkarz, Podbeskidzie Bielsko-Biała) – solidny golkiper, robił swoje w Polsce i w Danii. Jednak lepsi od niego nie dostawali powołań.
Reprezentacja Słowacji: 0 występów

Pavol Staňo (37 lat, obrońca, Podbeskidzie Bielsko-Biała) – ze swoich centymetrów i doświadczenia potrafi zrobić użytek pod własną bramką i bramką przeciwnika. Wiek robi swoje i Staňo już dawno porzucił reprezentacyjne aspiracje.
Reprezentacja Słowacji: 0 występów

Richard Zajac (38 lat, bramkarz, Podbeskidzie Bielsko-Biała) – w klubie przegrał rywalizację z Peškoviciem, zdarzało mu się zaliczać koszmarne wpadki, ale i notować fantastyczne interwencje. Jednak na reprezentację to stanowczo za mało.
Reprezentacja Słowacji: 0 występów

Grzegorz Ziarkowski