Seans piłkarski (2). Niezapomniany New York Cosmos

Dwójka reżyserów, Paul Crowder i John Dower, przedstawia genezę powstania Kosmosu. Narodziny, śmierć, zmartwychwstanie – tematyka nieobca nowojorczykom. Wsiadamy na pokład, przyjrzymy się sprawie z bliska.

Wszystko zaczęło się w 1971 roku. W tym właśnie czasie dwaj Amerykanie tureckiego pochodzenia – bracia Ertegun – wpadli na pomysł założenia klubu New York Cosmos. Trzecią osobą mającą nieoceniony wkład był magnat medialny, właściciel Warner Brothers, Steve Ross.

Początki nie były łatwe, ponieważ piłka nożna w Stanach nie była szerzej znana. Ross miał w planach jej spopularyzowanie. Zadanie było niezwykle karkołomne; kraj nie posiadał zawodowej ligi, nie miał tradycji piłkarskich, ani zwolenników tego sportu – kibiców.

Strzałem w dziesiątkę okazało się sprowadzenie w 1975r. do Nowego Jorku Pelego. Dzięki Brazylijczykowi udało się przyciągnąć widzów, zareklamować piłkę w miejscu zdominowanym przez bejsbol, hokej na lodzie, koszykówkę i futbol amerykański.

2006_once_in_a_lifetime_002

Jak niezwykle ważną postacią dla rozwoju piłki w Stanach był Pele, najlepiej oddaje jeden z komentarzy zamieszczonych w filmie, kiedy jeden z ludzi związanych z NY Cosmos mówi, że okres w historii klubu dzielimy na dwie części: przed okresem przybycia Pelego, a także na ten w trakcie jego gry w barwach Cosmosu. Niestety, Król futbolu odmówił udziału w filmie, za to głos zabierała jego agentka Rose Ganguzza. Wypowiadali się też inni ludzie, którzy byli blisko związani z klubem, m.in. Gordon Bradley, Shep Messing, Werner Roth, Johan Cruyff, Giorgio Chinaglia.

W filmie możemy obserwować stopniowy rozwój piłki w Stanach, spowodowany w dużej mierze staraniom Steve’a Rossa. Jankesi zaliczyli później ogromny postęp, ale na efekty trzeba było poczekać… Ross już tego nie dożył. Piłka w międzyczasie straciła zainteresowanie, a jego klub w 1985 r. przestał istnieć.

Ross marzył o zorganizowaniu przez Stany Zjednoczone Mistrzostw Świata. Uwierzył w możliwość urzeczywistnienia swego planu po tym jak Kolumbia nie sprostała temu zadaniu z powodu wewnętrznych kłopotów. Tym samym, pojawiła się szansa na zorganizowanie mundialu w 1986 r. Ostatecznie decyzją FIFA oferta Stanów została odrzucona, a organizacją turnieju zajął się Meksyk.

Sam film jest pomysłowo zrealizowany. Nie brakuje w nim retrospekcji, przeróżnych opowieści, podłożonej z wyczuciem muzyki, która wspaniale oddaje ducha tamtych lat…

W 2010 roku ogłoszono reaktywację New York Cosmos. Honorowym Prezydentem klubu został… Pele, właścicielem Anglik Paul Kemsley, a dyrektorem sportowym Eric Cantona.

Paweł Król