TOP 250. David Villa (108.)

Subiektywny ranking najlepszych piłkarzy świata ostatnich trzech dekad. Na pozycji 108. David Villa Sánchez.

Hiszpański napastnik ur. w 1981 r. w Langreo.
Swego czasu jeden z najlepszych napastników świata, jego karierę przyhamowało paskudne złamanie kości piszczelowej pod koniec 2011 r.
Wszechstronny, obunożny, szybki, z niezłym dryblingiem. Oprócz swojej nominalnej pozycji (środkowy napastnik) z powodzeniem sprawdzał się także jako skrzydłowy i ofensywny pomocnik.

Zaczynał w drugiej drużynie Sportingu Gijon (36/14). Później m.in. Valencia (225/129), Real Saragossa (94/39), Barcelona (119/48) i Atletico (47/15). Aktualnie, na przedwczesnej emeryturze w New York City FC (dotychczas 16/10).

W klubie z Saragossy Puchar Króla i Superpuchar Hiszpanii, w Valencii takoż Puchar kraju. Z Barceloną cała szafa wypchana trofeami – dwa Mistrzostwa i Superpuchary Hiszpanii, Puchar Króla, Puchar i Superpuchar Europy oraz Klubowy Puchar Świata.

W reprezentacji Hiszpanii 97 meczów i 59 bramek (rekord federacji).
Mistrz Świata i Europy. Grał w trzech Mundialach (2006, 2010, 2014) i w Euro 2008.
Strzelał takim ekipom jak: Francja (dwukrotnie), Argentyna, Włochy, Anglia i Portugalia.

Na jego koncie mnóstwo wyróżnień, laurów i nagród indywidualnych. M.in.:
Hiszpański Piłkarz Roku, czterokrotny zdobywca Zarra Trophy, Król Strzelców Euro 2008 (oczywiście również w Drużynie Turnieju), w MŚ 2010 zdobywca nagród Srebrny But i Brązowa Piłka (i rzecz jasna także w Drużynie Mundialu). W tamtym roku również w Jedenastce FIFPro oraz w Drużynie UEFA.
Pięciokrotnie był najlepszym strzelcem Valencii, a w sezonie 2006/07 miał najwięcej asyst w Primera Division.
Oprócz tego, że jest rekordzistą rodzimej federacji w strzelonych golach, dzierży inne rekordy kadry – najwięcej bramek w MŚ (9 trafień), najwięcej w ciągu roku (12) i najwięcej na jednym mundialu (5). Jako pierwszy, i jak dotąd jedyny, strzelił ponad 50 goli w reprezentacji.

W reprezentacji Asturii rozegrał dwa mecze i strzelił jednego gola.

Jego piłkarskimi idolami pozostają Luis Enrique i Quini.

Nasz bohater udziela się w różnych akcjach i imprezach charytatywnych. Jest aktywnie zaangażowany w organizacji UNICEF, trenuje dzieciaki, przeznacza spore sumy na potrzebujących, itp. Swój człowiek.

***

I chyba to, co lubimy najbardziej, jeśli chodzi o napastników – TOP bramek. Tym razem 20. Wszystkie zacne, ale dla mnie osobiście bramka druga z kolei, czyli w tym małym rankingu stanowczo za nisko – na pozycji 19. – istny majstersztyk:

Dariusz Kimla