TOP 250. Davor Šuker (54.)

Subiektywny ranking najlepszych piłkarzy świata ostatnich trzech dekad. Na pozycji 54. Davor Šuker.

Chorwacki napastnik ur. w 1968 r. w miejscowości Osijek.
Najlepszy piłkarz z byłej Jugosławii, jakich miałem okazję oglądać. Świetny technicznie, ze znakomitą lewą nogą. Mistrz Świata juniorów 1987.

Zaczynał w NK Osijek (91/40). Później kolejno – Dinamo Zagrzeb (60/34), Sevilla (177/90), Real Madryt (106/49), Arsenal (39/11), West Ham Utd (13/3) i TSV 1860 Monachium (30/8).
Trofea tylko w madryckim gigancie – po jednym Mistrzostwie, Superpucharze Hiszpanii, Pucharze Europy i Pucharze Interkontynentalnym.

W reprezentacji 71 meczów i 46 bramek (Jugosławia 2/1, Chorwacja 69/45 – rekord federacji, który nie zostanie pobity jeszcze przez co najmniej kilkanaście lat).
Grał w Euro 1996 i w trzech Mundialach (1990, 1998 – III miejsce, 2002).
Strzelał m.in. Włochom (łącznie trzykrotnie), Hiszpanii (dwie bramki), Niemcom (takoż dwie), Holandii i Francji. Niezbyt lubiany w Estonii – wbił im w sumie aż pięć goli.

Był Królem Strzelców Jugosłowiańskiej I ligi, ME juniorów oraz MŚ 1998. Sześciokrotnie Chorwacki Piłkarz Roku, w Drużynie Euro’96, Mundialu we Francji, drugi w wyścigu o Złotą Piłkę (1998), w Drużynie Roku w Europie, widnieje na liście FIFA 100 itd…

Aktualnie jest prezydentem Chorwackiej Federacji Piłkarskiej.

Pod koniec gry założył Akademię Piłkarską dla dzieciaków z obozami szkoleniowymi w Zagrzebiu i innych miastach.

W 2011 r. nasz bohater został oskarżony o kradzież zabytkowych monet pozostawionych przez innego pasażera w samolocie, a cztery lata później Stowarzyszenie Chorwackich Dziennikarzy oskarżyło prezydenta Federacji o blokowanie niewygodnych dla niego informacji i o brak wolności słowa w tamtejszych mediach sportowych. No coż… Bałkany to nie rurka z kremem.

Łącznie w karierze rozegrał 587 meczów oficjalnych, w których zdobył 281 bramek.

***

The Sukerman:

Dariusz Kimla

 • Paweł Król

  Wielki kunszt w grze, pełny klasy i elegancji.
  W końcówce kariery takie sobie występy, ale już miał swoje lata. Poza tym jednak prezentował się efektownie i skutecznie zarazem.
  Wirtuoz.

 • Mój ulubiony piłkarz, uwielbiałem go bardziej niż Redondo. http://slowfoot.pl/sukerman/

  • Piciarm

   pamiętamy 🙂

 • Piciarm

  Świetny piłkarz, technika bajka ,nie licząc tylko ostatnich 3-4 lat statystyki miał rewelacyjne przecież…
  Nie zastąpiony dla Chorwacji , człowiek lubił patrzeć na jego grę !
  pozdrawiam

 • Grzegorz Ziarkowski

  Jeden z moich ulubionych piłkarzy z czasów dzieciństwa 🙂 Apogeum osiągnął chyba w 1998 roku, zdobywając z Hrvatską brąz na mundialu we Francji.