TOP 250. Juninho (166.)

Subiektywny ranking najlepszych piłkarzy świata ostatniego ćwierćwiecza. Na pozycji 166. Antônio Augusto Ribeiro Reis Júnior znany jako Juninho Pernambucano lub po prostu Juninho.

Brazylijski pomocnik ur. w 1975 r. w Recife.
Znakomity ofensywny piłkarz, ulubieniec publiczności w dzielnicach Rio zamieszkanych przez kibiców Vasco. Takoż we francuskim Lyonie. Prawdziwy mistrz rzutów wolnych, niektórzy znawcy futbolu twierdzą, że najlepszy w tym elemencie na świecie w ostatnim czasie. Piłka po jego strzałach dostawała dziwnych rotacji, a jej lot był… nieprzewidywalny.
To jego naśladowali (i nadal naśladują) w tym elemencie gry, tacy piłkarze jak Beckham, Zidane, Ronaldinho, Pirlo, Neymar, Bale, Messi czy C. Ronaldo…

Grał w sześciu klubach na czterech kontynentach.
Zaczynał w rodzinnym Sport Recife (25/8). Później dwukrotnie w Vasco da Gama (łącznie 393/76), Olympique Lyon (344/100), katarski Al-Gharafa (66/22) i New York Red Bulls (15/0).

Z Vasco dwukrotny Mistrz Brazylii (1997, 2000), zdobywca Copa Libertadores (1998) i Copa Mercosur (2000).
W Lyonie siedem Mistrzostw Francji (2002-08), Puchar (2008) i sześć Superpucharów (2002-07).
W Katarze Mistrzostwo i trzy Puchary.

W reprezentacji Brazylii 40 meczów i sześć goli.
Był na Mundialu 2006 i Copa America 2001.

Łącznie w karierze 883 mecze i 212 bramek.

W sezonie 2005/06 został uznany Najlepszym Piłkarzem L1. Trzykrotnie był wybierany do Drużyny Ligi Francuskiej (2004, 2005, 2006). Dwa razy wybierano go do Drużyny Roku w Europie przez Europejskie Media Sportowe (2006, 2007).

Dla OL zdobył 100 goli, w tym 44 z rzutów wolnych. Cztery z nich padły z ponad 40 metrów.

7 września 1999 r. nasz bohater dokonał rzeczy niebywałej – zagrał dwa mecze oficjalne. Najpierw w Porto Alegre w meczu Brazylia – Argentyna (4:2). Później poleciał do Montevideo i zdążył na drugą połowę meczu o Copa Mercosur pomiędzy Nacional i Vasco. Juninho zagrał w drugiej połowie, a jego Vasco przegrało 0:3.

***

Łącznie z rzutów wolnych zdobył 76 bramek w meczach oficjalnych. Łapcie 75 z nich: