TOP 250. Laurent Blanc (30.)

Subiektywny ranking najlepszych piłkarzy świata ostatnich trzech dekad. Na pozycji 30. ex aequo Laurent Robert Blanc.

Francuski obrońca ur. w 1965 r. w Alès.
Mistrz Świata i Europy. Wszechstronny, inteligentny, znakomicie czytał grę.

Grał w dziewięciu klubach, w czterech krajach. Zaczynał w Montpellier (273/80), później m.in. Barcelona (38/1), Inter (86/6) czy Manchester Utd (75/4).
W Montpellier Puchar Francji, to samo trofeum w Auxerre. W Barcelonie Puchar Króla, Superpuchar Hiszpanii oraz Puchar Zdobywców Pucharów, w MU Mistrz Anglii.

W reprezentacji Francji 97 meczów i 16 bramek.
Grał w MŚ 1998 (złoto) oraz trzech Euro (1992, 1996, 2000 – złoto).
W 1988 zdobył Mistrzostwo Europy juniorów i w tamtym turnieju był uznany Najlepszym Piłkarzem.

W 1990 Francuski Piłkarz Roku, we wszystkich trzech Euro w których grał, był powoływany do Drużyny zawodów. Trzykrotnie takoż w Drużynie Roku wg ESM.

Nasz bohater zdobył pierwszą Złotą Bramkę w historii Mistrzostw Świata (przeciwko Paragwajowi).

Łącznie w karierze rozegrał 816 meczów oficjalnych, w których zdobył 153 gole.

Po zawieszeniu butów na kołku zajął się trenerką; jako pierwszy trener pracował w Bordeaux, reprezentacji Francji i PSG.

***

Kto pamiętał, że Le Président grał także w Napoli? Mała niespodzianka – wszystkie gole Francuza dla tego klubu. Dużo ich nie było, za to wszystkie sześć bramek charakteryzowało jedno: