TOP 250. Michael Ballack (82.)

Subiektywny ranking najlepszych piłkarzy świata ostatnich trzech dekad. Na pozycji 82. Michael Ballack.

Niemiecki pomocnik ur. w 1976 r. w Görlitz.
Wszechstronny i kompletny piłkarz, król środka pola. Silny, z potężnym strzałem.

Zaczynał w Chemnitzer FC (69/15), później kolejno – Kaiserslautern (57/4), dwukrotnie Bayer Leverkusen (łącznie 155/42), Bayern Monachium (157/62) i Chelsea FC (166/25).
W K’lautern Mistrz Niemiec, z Bayernem trzy Mistrzostwa, tyle Pucharów Niemiec i Puchar Ligi. W Chelsea Mistrzostwo, trzy Puchary Anglii, Puchar Ligi i Tarcza.

W reprezentacji Niemiec 98 meczów i 42 bramki.
Grał w dwóch Mundialach (2002, 2006) i trzech Euro (2000, 2004, 2008).

Miał „szczęście” do drugich miejsc; w Leverkusen dwa srebra w Bundeslidze, przegrana w finale Pucharu kraju i Pucharu Europy. W londyńskim klubie przegrana o Puchar Ligi, takoż o Puchar Europy i dwukrotnie wicemistrzostwo Anglii. W reprezentacji wicemistrz świata i Europy…

W 2002 r. został wybrany Najlepszym Pomocnikiem w Europie wg UEFA, wtedy także w Jedenastce FIFA, trzykrotnie Piłkarz Roku w Niemczech (raz był… drugi), w obu Mundialach w Drużynie Turnieju, w dwóch turniejach ME (2004, 2008) w Najlepszej Jedenastce, w Bayer Leverkusen w składzie wszech czasów, widnieje na liście FIFA 100, itd…

W czerwcu 2013 r. odbył się mecz pożegnalny naszego bohatera; Jedenastka Świata – Przyjaciele Ballacka (4:3). W tamtym meczu MB zdobył hat-tricka. Dwa gole dla drużyny Przyjaciół w I połowie i jeden gol zdobyty po przerwie dla ekipy World XI.
Trenerem jednej drużyny był jego były selekcjoner Rudi Völler, drugiej, jego były trener z Londynu Jose Mourinho.

Nazwisko Ballack jest pochodzenia łużyckiego.

Podczas Euro 2012 i Mundialu 2014 pracował dla telewizji ESPN jako analityk.