TOP 250. Patrick Kluivert (68.)

Subiektywny ranking najlepszych piłkarzy świata ostatnich trzech dekad. Na pozycji 68. Patrick Stephan Kluivert.

Holenderski napastnik ur. w 1976 r. w Amsterdamie.
Szybki, świetny technicznie, skoczny i bramkostrzelny.

Wychowanek słynnej na cały świat szkółki Ajaxu. Tam też zaczynał seniorską karierę (102/54), później m.in. Milan (33/9), Barcelona (257/122) i Newcastle Utd (37/13).
W amsterdamskim klubie dwa Mistrzostwa i Superpuchary Holandii, Puchar i Superpuchar Europy oraz Puchar Interkontynentalny, w Barcelonie La Liga i dwa Puchary Hiszpanii, z PSV Mistrzostwo kraju.

W reprezentacji Holandii 79 meczów i 40 bramek.
Grał w MŚ 1998 i trzech Euro (1996, 2000, 2004).
Strzelał m.in. Argentynie, Brazylii (dwukrotnie), Anglii (także dwukrotnie), Niemcom i Francji. Nam też wcisnął, i to dwie w jednym meczu (4.VII.2000, towarzyski, Lozanna, Polska – Holandia 1:3).

Był wybierany jako Najlepszy Młody Piłkarz Holandii, laureat Bravo Award, był Królem Strzelców Euro 2000, wybrany do Jedenastki tego turnieju. Widnieje także na prestiżowej liście FIFA 100.

Jego ojciec, Kenneth Kluivert, pochodzi z Surinamu. Był piłkarzem, grał na pozycji lewoskrzydłowego. Całą karierę spędził w klubie SV Robinhood, dla którego rozegrał 345 meczów i zdobył… 366 bramek!
W reprezentacji Surinamu trzy mecze i dwa gole.

Po zawieszeniu butów na kołku był m.in. trenerem reprezentacji Curacao. Stamtąd z kolei pochodzi jego matka… PK aktualnie jest dyrektorem sportowym w PSG.

Za wikipedią – Był pod dużą presją ze strony holenderskich brukowców, które bardzo często wracały do sprawy wypadku, w którym zginął dyrektor jednego z amsterdamskich teatrów, Marten Putman, a jego żona odniosła poważne obrażenia po tym, jak w ich samochód wjechało rozpędzone BMW prowadzone przez Kluiverta. Oskarżano go również o zbiorowy gwałt na dziewczynie, którego jednak nigdy mu nie udowodniono…

Łącznie w karierze rozegrał 562 mecze oficjalne, w których zdobył 248 bramek.

***

TOP 10 jego bramek dla Ajaxu:

Dariusz Kimla

 • Paweł Król

  Dość wysoko go umieściłeś, doceniając gościa. Nie podważam jednak wyboru w żaden sposób.
  Mnie najbardziej podobała się jego gra na początku, kiedy dopiero zaczynał karierę.

  Szybko odniósł spore sukcesy, bo Ajax miał wówczas przednią drużynę. Grała ona widowiskowo, z dużą lekkością.

  Był jednym z największych talentów holenderskiej piłki, biorąc pod uwagę samych napastników: bezbłędnie wyszkolony i swobodny w działaniu.

  • Być może za wysoko, ale przez kilka sezonów był na absolutnie najwyższym światowym poziomie. Doceniłem chłopa.

 • Piciarm

  dla mnie nie za wysoko 🙂
  dobry napadzior ,technik ze hej zawsze chetnie sie go ogladalo i w klubie i u pomaranczowych !

 • Paweł Król

  Tymczasem zadebiutował w pierwszej drużynie syn P. Kluiverta – http://www.90minut.pl/news/274/news2741568-Ajax-wygral-w-lidze.html