TOP 250. Peter Schmeichel (53.)

Subiektywny ranking najlepszych piłkarzy świata ostatnich trzech dekad. Na pozycji 53. Peter Bolesław Schmeichel.

Duński bramkarz ur. w 1963 r. w Gladsaxe.
Znakomity golkiper, przez wielu uznawany za jednego z najlepszych w swoim fachu w historii. Mimo sporych rozmiarów (191 cm, 100 kg) miał świetny refleks. Mistrz Europy.

Seniorską karierę zaczynał w Hvidovre (78/6), później kolejno – Brøndby (139/2), Manchester Utd (398/1), Sporting (63/0), Aston Villa (36/1) i Manchester City (31/0).
W BIF Mistrzostwo i Puchar Danii, z Man Utd cała gablota trofeów – pięć Mistrzostw, trzy Puchary, Puchar Ligi, cztery Tarcze oraz Puchar i Superpuchar Europy. W Sportingu Mistrzostwo i Superpuchar Portugalii.

W reprezentacji Danii 129 meczów (rekord federacji) i jedna bramka.
Grał w Mundialu 1998 i czterech Euro (1988, 1992 – złoto, 1996, 2000).

Trzykrotnie Duński Piłkarz Roku, czterokrotnie Bramkarz Roku w Europie wg UEFA, w 1993 był w Drużynie Roku Premier League, trzy lata później Piłkarz Roku w tamtej lidze. Znalazł się w Jedenastce Euro’92, widnieje w English Football Hall of Fame, Danish Football Hall of Fame, na liście FIFA 100 itd…

Nasz bohater jest w połowie Polakiem – po mieczu.

Jego syn Kasper także jest bramkarzem, przed rokiem został Mistrzem Anglii z Leicester City.

Peter, zanim został zawodowym piłkarzem, pracował jako sprzątacz w domu starców, później w fabryce włókienniczej, następnie w biurze, był sprzedawcą, kierownikiem działu sprzedaży, następnie kładł parkiety, a przed podpisaniem zawodowego kontraktu zdążył jeszcze zaliczyć etat w agencji reklamowej.

Po zawieszeniu butów na kołku pracował w wielu telewizjach, zarówno w Anglii, jak i w Danii.

Łącznie w karierze rozegrał 869 meczów oficjalnych, w których zdobył 11 bramek.

***

Oglądamy:

Dariusz Kimla

 • Piciarm

  witam
  bramkarz legenda….już gdzieś o nim chyba tu pisano ?
  świetny ,film przypominający jego klasę !
  Bolesław – no w sumie gdyby nie On, to pewnie Dania nie miała by mistrza Europy che che
  jak na golkipera fajnie 11 bramek , tylu ile graczy w drużynie !
  pozdrawiam
  ps: syn też nieźle sobie radzi….

  • Marcin

   Syn pewnie mógłby wejść na poziom starego, gdyby nie był – ja na bramkarza – kurduplem. A może to tylko złudzenie, bo niby ma 1,86 cm. Jakoś w to nie wierzę. W każdym razie Kasper dużo osiagnął, a pamiętajmy, że on przez ładnych parę lat nie grał w Premier League.

 • Paweł Król

  Wyróżniała go duża odwaga, co wydaje się niezbędne w grze na takiej pozycji. Jednak w połączeniu z jego umiejętnościami czysto bramkarskimi taka pewność w interwencjach zapewniała drużynom, które reprezentował, duży spokój; mogli na niego liczyć koledzy w pozornie beznadziejnych sytuacjach.

  Wydawał się również pomocny w udzielaniu wskazówek w trakcie gry: sporo widział i podpowiadał swoim obrońcom. Tym zbudował autorytet. A szereg udanych interwencji sprawił, że przez lata należał do ścisłej bramkarskiej czołówki świata.

  Skalę talentu Petera Schmeichela dobrze oddaje również pozycja Mogensa Krogha (niezłego w przeszłości golkipera); rodaka i rówieśnika PS, przeważnie rezerwowego na tej pozycji w reprezentacji Danii (10 występów).
  Krogh zastąpił go za to w Brøndby, kiedy bohater tej odsłony rankingu odchodził do Anglii.

 • BlaugranaFAN

  Przeglądam wstecz Slow Foot i przykro się robi gdy taki legendarny gracz jest o wiele z tyłu za bucem Ibrahimoviciem, co to nic nie wygrał. Choćby z powodu słabej głowy, czego Schmeichelowi zarzucić nie można. Jakby ktoś nie wiedział o co chodzi z głową Ibry – niech popatrzy na ilość bramek strzelanych w fazach pucharowych LM – a był tam częstym gościem. No i sama jego bucowatość w Barcy. Jakby ogarnął się choć w połowie, to pewnie nie zakończyłby przygody po jednym sezonie. Villa – jego zastępca – jakoś dał radę.